Neden kredi çekemiyorum – Bankalardan kredi çıkmıyor

0
522

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum

Acil nakit ihtiyacı olan insanlar için bankadan kredi çekmek akla ilk gelen çözümlerden birisidir. Her bankanın kendine göre hitap ettiği bir müşteri kitlesi vardır. Bireysel ve kurumsal olarak kredi türleri de iki ayrılıyor. Kurumsal kredi için yapılan başvurular miktar olarak çok yüksek olduğu için ciddi bir araştırma sürecinden geçiyor. Bireysel kredilerde kurumsallar kadar olmasa da bir araştırmaya tabi tutuluyor. Bankaların kredi verirken sağlanmasını beklediği bazı şartlar oluyor. Bu şartların yerine getirilmesi veya başvuru sahibinin bu vasıfları taşıması durumunda kredi veriliyor.

Kredi Çekmenin Şartları Nelerdir?

Bankaların Kredi Kayıt Bürosu sisteminde tutulan verilere ulaşma hakları vardır. Bu sistemde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bankalarla olan ödeme ilişkilerine göre not verilir. Bir kişi bankalarla sorun yaşamışsa veya halen yaşıyorsa banka kredi vermeyecektir. Ya da sorun yaşanmasa da hiç veya çok az bankacılık işlemi yapıldığından dolayı kredi notu düşük olabilir. Bu durumda da banka kredi vermekten çekinecektir. Maaş konusu da kredi vermeden önce bankaların incelediği bir konudur. Bankalar borçların zamanında ödenmesini garanti altına almak isterler. Kişinin kredi taksitlerini ödeyebilecek imkânı varsa bu kredi olumlu sonuçlanacaktır.

Kredi Borcu Ödendiği Halde neden kredi çıkmıyor

Daha önceden kredi çeken kişi ödeme sürecinde bankayla sorun yaşamış olabilir. Bu gecikme sorunu da sistem tarafından kayıt altına alınır. Kişinin kredi taksitlerini ödemede geciktiği sistemde görülebilir. Daha önceden kredi çekip borcunu tamamlayan birisi eğer ödemelerde gecikme sorunu yaşadıysa yeni bir kredi çekme olasılığı düşecektir. Yine aylık gelir seviyesinde bir düşüş yaşanmışsa ya da herhangi bir işte çalışmıyorsa bu kişinin de bankalardan kredi çekme ihtimali zamanla düşecektir.

Kredi Notunu Kimler Kullanır?

Kredi ve kredi kartı kullanım oranı son yıllarda giderek artış gösteriyor. Kullanımdaki bu artışa bankalar tarafından yapılan kampanya ve reklamların etkisi büyüktür. Bankalara kredi veya kredi kartı için başvuruda bulunan kişilerin olumlu yanıt alabilmesi içinde bazı şartlara uygun olması gerekiyor. İlk olarak bankalar kredi ve kredi kartı verirken sorunsuz müşteri ilkesiyle hareket ederler. Yani geçmişte bankalarla sorun yaşamamış ve gelecekte de sorun oluşturmayacak müşteriler tercih edilir.

Örneğin kredi başvurusunda bulunan bir kişi daha önce farklı bir bankadan aldığı krediyi ödemediyse, ya da öderken aksaklıklar ve gecikmeler olduysa bu yeni başvuruda bulunulan banka için olumsuz bir referanstır. Türkiye’de Kredi Kayıt Bürosu sistemi sayesinde her vatandaşın kredi notunu bankalar görebilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bir vatandaşın bankalarla arasındaki ilişkileri özetleyen bir rapor çeşididir. Nasıl bir işe girerken kişiden referans ve özgeçmiş isteniyorsa bankalar içinde aynı durum söz konusudur. Herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı talebinde bulunulduğunda bankalarla olan geçmişi ortaya koyan kredi notuna bakılır. Kredi notu bir nevi kişinin referansıdır.

Kredi Notunun Faydaları Nedir?

Bankalar ödeme konusunda sorun çıkarmayacak kişilere kredi vermek isterler. Yani bankalarla geçmiş ilişkileri kötü olan veya hiçbir ilişkisi olmayan kişi bankalar için riskli gruba girer. Bu durumda olan bir başvuru sahibinin kredi çekme ihtimali yoktur. Eğer banka ile ilişkileri iyi olan ve kredi için belirlenen kredi notuna sahip bir kişi geliri oranında kredi veya kredi kartı talep ederse başvurusu olumlu sonuçlanır. Kredi notu bankadan talep edilecek kredi ve kredi kartı için anahtar konumundadır. Bir sonraki aşama ise kişinin aylık gelirinin hesaplanması olacaktır.

Kredi hayatın her köşesinde kullanılan, eşya, ev, araç sahibi olmak isteyen tüketicinin başvurduğu para kaynağı olan sistemdir. Genellikle ev, araba almak için sıkça kullanılan kredi çekebilmek için bankaların sunduğu şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir, bankaların şartlarını yerine getiremeyen tüketicilere bankalar kredi vermemektedir. Neden Kredi Alamıyorum sorusunun birçok farklı yanıtı mevcuttur.

Düzenli Bir Gelir Olması

Bankalar tüketiciye kredi verirken, tüketicinin geri ödeyebilme ya da ödeyememe ihtimalini düşünerek kredi vermektedir. Eğer düzenli bir geliriniz yoksa yani bir iş sahibi değilseniz belgeleyebilecek bir geliriniz yoksa bankalar size kredi vermeyebilir. Neden Kredi Alamıyorum sorusunun cevaplarından bir tanesi de budur.

Var Olan Borç Miktarı

Bankalar kredi verirken tüketicinin var olan borçlarını da hesaba katarak kredi vermektedir. Eğer diğer bankalara ya da krediye başvurduğunuz bankada hala ödemekte olduğunuz bir borcunuz varsa bankalar bunu risk olarak görüp size kredi vermemekte ya da istediğiniz tutarda kredi vermeyerek daha düşük miktarlarda kredi vermektedir. Neden Kredi Alamıyorum sorusunun cevaplarından olan borç miktarını düşürerek tekrardan başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Notu Neden Kredi Alamıyorum sorusunun en belirgin cevaplarından biri kredi notudur geçmiş dönemde bankalarla ödeme konusunda sıkıntı yaşadıysanız, veya hala bankalarda olan borçlarınızdan dolayı ödeme sıkıntısı yaşıyorsanız, bankalar arasında kişinin banka sicili olarak bilinen kredi notunuzu doğrudan etkileyerek kredi notunuzu düşürebilir ve bu da size kredi çıkmamasına sebep olabilir. Kredi notunu düşürmemek veya yüksek tutmak için var olan borçlarınızı düzenli ödeme yaparak, kredi kartlarınızı düzenli ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilir ya da düşmesin engelleyebilirsiniz. Neden Kredi Alamıyorum sorusunun cevabı yukarıdaki 3-4 ana başlıkta toplanmaktadır. Bunlardan bir ya da bir kaçını sağlamıyor iseniz bankalar size risk gözüyle bakıp kredi vermeyecektir. Bu durumu düzeltip tekrardan başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Günlük hayatımızda kredi kartı kullanıcısı son derece artmaktadır, bütün kredi kart kullanıcılar banka tarafından takip edilir. Bu takibin amacı müşteri kullandığı kartın ödemesini nasıl yaptığıyla ilgilidir. Birçok kart kullanan kişi ay sonu ya da aybaşı kullanmış olduğu harcamanın asgarisini ödemektedir. Yani yaptığı alış veriş birikir kart hesaba yüklenerek ödeme oldukça artar. Kart kullanan kişi her ay düzenli ödeme yapması durumunda banka tarafından kredi notu oluşturur. Bu kredi notu takibe alınarak müşteriyi bankaya çekerek kredi başvuru yapmak isteyen bu müşterinin başvurusu kabul edilir. Fakat kredi notu düşük olan müşteri değerlenmeye alınarak kredi başvurusu reddedilir?  Bir gün içinde onlarca başvuran müşteriler bankaya giderek kredi başvurusu yapmaktadır.

Kredi Başvuruşu Müşteriye Olumlu Veya Olumsuz Nasıl Bildirilir

Başvuru yapan kişilerin aynı gün içinde cevap olumlu veya olumsuz olarak bir bilgi banka çalışanı tarafından müşterisine verilmemektedir. Kredi başvuru yapan müşteri öncelikle bir zat kendi bankaya giderek çalışanla görüşür ve gereken evrak ile forum doldurulur. Banka çalışanı tarafından müşteriye bilgi verileceği belirtilir. Bu bilgi ister olumsuz, ister olumlu olsun en az müşteriyi bir hafta bekletir. Cevap müşterinin telefonuna mesaj yoluyla iletilir.

Kredi Baş Vurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkate alınacak en önemli detaylardan birisi müşterinin kaç yıl kredi kartı kullanıcısı olduğudur. Bu banka çalışanı için en önemli bilgilerden biridir, ayrıca kredi kartı kullanıcısı yıllardır müşteri ödemesinde aksaklık yapmamış ise buradan tam not alır. Bu şekilde titizlikle dikkate alınan müşterilerin kredi başvurusu dikkate alınmaktadır. Fakat kart kullanıcısı bir ay düzenli ikinci ay ödeme aksaklığı yapması durumunda kredi başvurunun reddine karar verilmektedir.

Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor

Bankalar nakit para ihtiyacı olan vatandaşların ihtiyaç durumuna göre kredi imkânı sağlamaktadır. İhtiyaç, araç ve konut kredisi en yaygın kullanılan kredi türlerinin başında gelir. Bankalar kredi vereceği müşteri için bazı ön araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaya göre başvuru sahibine kredi vermektedir. Eğer araştırma olumsuz geçerse kredi çıkmayacaktır. Araştırma yapılırken bazı şartlar vardır. Ama iki husus çok önemlidir.

Bankaların Kredi Şartları Nelerdir?

Kredi başvurusunda bulunan kişi bankalarla daha önceden herhangi bir sorun yaşamamalıdır. Yani bir kredi kullandıysa veya kredi kartı varsa ödemelerini düzenli yapmış olması gerekir. Bu kredi başvurusunda bulunulan bankanın dışında bir banka daha olsa önemlidir. Kredi Kayıt Bürosunda her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bankalarla olan ilişkiler kaydedilmektedir. Bu kayıtlar bir puanlama cetveli ile bankalar tarafından görülmektedir.

Bankaların kredi verirken sağlanmasını istediği ilk şart belli bir oranda kredi notudur. Daha önce bankalarla sorun yaşayan bir kişinin yeni kredide sorun çıkarıp çıkarmayacağını test etmek istemezler. İkinci olarak ise kişinin aylık geliri bankaların kredi verirken araştırdığı bir konudur. Kredinin taksitlerini ödeyebilecek kişi banka tarafından olumlu müşteridir. Bu da kişinin belgelenebilir aylık gelirinin en fazla yarısı kadar bir taksit ödeneceği anlamına gelmektedir. Elbette bu şartı sağlamadan önce kredi notunun istenilen seviyede olması şarttır. Aksi takdirde kredi yine çıkmayacaktır. Kredi notu yüksek olduğu halde maaşı yetersiz olan bir kişinin de talep ettiği kredi onaylanmayabilir.

Kredi Kayıt Bürosu Sicil Düzeltme

Bankalarla yaşadığı sorunlar nedeniyle kredi çekemeyen kişi ilerleyen süreçte otomatik ödeme talimatı vererek, herhangi bir kredi kartı kullanarak kredi notunu yükseltebilir. Uzun olsa da düzenli ödeme takvimler Kredi Kayır Bürosu’nda bulunan sicili düzeltecektir.

Kredi Kara Liste Nedir?

Bankacılık anlamına sıkça ismini duyduğumuz tabirlerden birisi de, kara liste tabiridir. Kara liste, kişilerin kredi sicillerinde olabilecek en olumsuz durumların başında yer alır. Halk arasında avukatlık olmak olarak bilinen, bankacılıkta yasal takip sistemi adını verdiğimiz durum ile baş başa kalan kişiler kara listede yer alan kişilerdir. Yani yasal olarak yasal takip başlatılan kişiler, bankalar tarafından kara listeye alınır.

Kara Listeye Neden Düşerim?

Bankaya olan kredi borçlarını 90 gün boyunca ödemeyen kişiler, yasal takip sistemine düşer. Yani bir kişinin kara listeye düşmesi için, 90 günlük bir süre zarfı boyunca borcunu ödememesi geçerli bir sebeptir. Yasal takip sisteminde bankalar devreye avukatları sokarak, kişilere tüm borçlarını ödemesi konusunda bir ihtar çeker. Bu son ihtara da uymayan kişiler için ise haciz uygulaması başlatılır.

Bahsettiğimiz 90 günlük süre konusunda bazı bankalar uygun gördüğü durumlarda ek süre tanıyabilir. Ancak genel duruma bakıldığında, bankalar bu konuda herhangi bir esneklik yapmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Bu nedenle kişilerin baz alması gereken süre her zaman için 90 gündür.

Kedi Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Bankanın sizleri kara listeden çıkarması için öncelikle tüm borçların kapatılması şarttır. Bununla birlikte kara listeye giren kişinin kredi notu oldukça düşeceği için, kredi notunun da tekrardan yukarıya çıkarılması gerekir.

Kara listeden çıkabilmek ve kredi notunu tekrardan yükseltebilmek için öncelikle düşük limitli de olsa bir adet kredi kartı çıkarmak ve bu kredi kartının borçlarını düzenli olarak yapmak gerekecektir. Bunun haricinde yapılabilecek bir diğer yöntem ise, otomatik ödeme talimatı vermektir. Otomatik ödeme talimatları kredi notuna çok fazla etki etmese bile, kişiler ile bankalar arasında olan ilişkileri geliştirebilir. Otomatik ödeme talimatı veren kişiler bankalar tarafından her zaman olumlu anlamda aktif kişiler olarak değerlendirilir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankacılık geçmişinizin toplanarak sonuçların analiz edilmesi ile oluşan bir puanlama sistemidir. Bu analiz işlemi ortak bir kuruluşta olmaktadır. Bu puanlama ortak kuruluşa üye olan bireysel müşterilere bir miktar ücret karşılığında verilmektedir. Yabancı ülkelerde de ülkemizdeki kredi notu sistemi kullanılmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Daha önce bankaya yapmış olduğunuz ödemeler, kredi limitleriniz, bankadan yapılan diğer işlemler kredi notunuzun hesaplanmasında kullanılır. Kredi limitleriniz ne kadar artarsa, kredi notunuzda o kadar artar. Kredi limitleriniz ne kadar azalırsa kredi notunuzda o kadar azalır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi çekebilmek için kredi notunuzu bilmeniz gerekir. Kredi notunuzu öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Bu yollardan ulaşabildiğiniz birisiyle öğrenebilirsiniz. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

-Bankaya kredi başvurusu yapmaya gittiğinizde görevli kişiye sorarak öğrenebilirsiniz. Bankalar yaptığı anlaşmalar sayesinde ücretsiz ve çok sayıda kredi notu sorgulayabilmektedirler.

– Kredi notunun nasıl öğrenileceği konusunda kolay bir yol ise kullandığımız cep telefonları sayesinde olabilmektedir. Cep telefonundan mesaj çekmeyi bilen her vatandaşımız bunu kolaylıkla yapabilmektedir. Kredi notu öğrenmek konusunda birçok operatör farklı çalışmaları içermektedir. Kredi notunuzu öğrenmek için içinde bulunduğunuz operatörün internet sitesine giriş yaparak, sonuç sorgulamak için nasıl bir kısa mesaj çekmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunun Önemi

Kredi notu birçok yerde karşımıza çıkmaktadır ve peki neden bu kadar önemlidir diyorsanız yazımızın devamını okumanızda fayda var. Kısaca açıklamak gerekirse bankaya kredi çekmek için gittiğinizde banka kredi notunuzun düşük olduğunu ve bu sebepten dolayı kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bankada kredi işlemlerinde herhangi bir problem yaşamamak için kredi notunuzun yüksek olması işlemlerinizin daha kolay gerçekleşmesini sağlar. Kredi notunuzu yüksek tutabilmek için ödemelerinizin düzenli olması gerekmektedir.

Kredi çekmek için bankalara başvuruda bulunan vatandaşların öncelikle kredi notu sorgulanır. Kişilerin ve işletmelerin geçmişte bankalarla olan ilişkilerinin yer aldığı rapora kredi notu denir. Daha önce kullanılan krediler, mevcut borç durumu, ödeme alışkanlığı ve geçmiş borçlanmalar gibi bilgiler kredi notunun belirlenmesinde önemli faktördür. Konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi çekmek için başvuruda bulunan kişinin kredi notuna göre olumlu ya da olumsuz cevap verilir. Kredi kartı başvurularında da aynı sistem uygulanmaktadır.

Banka İlişkileri Kayıt Altına Alınıyor   

Vatandaşların bankalarla olan ilişkilerini takip etmek üzere Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliği yetkilendirilmiştir. Bankalarla olan ödeme ilişkilerinin yer aldığı veriler bu kurumlar üzerinden sisteme kaydedilmektedir.

Bir bankadan kredi çekmek ya da kredi kartı talep etmek için başvuruda bulunan şahsın ilk olarak bu iki kurumun belirlediği kredi notuna bakılır. Kredi notu, yavaş yükselen ama hızlı düşen bir sisteme sahiptir. Bir şahıs çektiği bir krediye veya kullandığı kredi kartına ait borcun ödemelerini düzenli olarak yaparsa kredi notu yükselir.

Aynı şahıs bir süre ödemelerini geciktirirse kredi notu hızlı bir şekilde düşer. Bu sayede bankaların gözünde sicili bozulmuş olur. Sicilin temizlenmesi ve kredi notunun yeniden yükselmesi uzun zaman alacaktır.

Bankaların Kredi Notu Kriteri

Her bankanın kendine göre farklı bir sistemi vardır. Bireysel yapılan başvurularda bankanın belirlediği kredi notuna sahip olunması gerekir. Bazı bankalar müşteri kazanabilmek için kredi notunu düşük tutarken, bazı bankalar riske girmeyerek kredi notunu yüksek tutarlar. Bu durumda kredi notu yeterli olmayan bir şahıs kendisine daha uygun şartlarda olan bankayı tercih edecektir. Kredi notu yüksek olan kişi ise farklı kriterlere göre tercihini yapacaktır.

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz

 Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; bankaların size kredi kartı verirken veya kredi kartı verirken dikkate aldıkları not değerlendirmesidir. Kredi notu uluslararası arenada genellikle Moody’s vb. kuruluşların ülkelere verdikleri A, B, C gibi notlar aklımıza gelir. Bununla birlikte ülkedeki ticari kuruluşlar ve hatta bireyler için de kredi notlar vardır. Fakat bu notlar ülke notlarının aksine harfle değil sayı ile belirlenir. Kredi notu Aralığı 1900’dür.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Günümüz teknolojisinin hızlı ilerleyişi bankacılık sektöründe de etkisini göstermiş durumdadır. İlk olarak internet bankacılığı olarak başlayan sektörel gelişim zamanla mobil bankacılık olarak evrimleşmiştir. Mobil bankacılığın hızlı gelişimi ile birlikte artık kredi çekmek artık bir tık kadar kolaylaşmıştır. Tabi durum bu kadar hızlanınca bankalar kredi vermek için artık daha temkinli davranmaya başlamış ve kredi notu faktörüne daha fazla önem vermeye başlamıştır. Böylece bankalar kredi vermek kadar kredi notu öğrenme faktörünü de mobil bankacılık hizmetlerine eklemiştir. Fakat kişilerin, kredi notlarını öğrenebilmeleri için 5-7 TL + KDV gibi bir ücreti gözden çıkarması gerekmektedir.

Ayrıca bankaların kredi notu kriterinde önem verdikleri kuruluş Findeks olarak bilinir. Findeks, kredi risk raporu oluşturan köklü bir kuruluştur.

3- Peki Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenebilirim?

İnternet ortamında veya mobil veri ortamında baktığımız zaman ücretsiz findeks risk raporu hazırlayan bir aracı hizmet yoktur. Eğer öyle olduğunu iddaa ediyorsa da dolandırıcı olup olmadıklarına dikkat etmek gerekir. Fakat yine de ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman yetkili kişiler kredi notunuzu inceleyip ona göre değerlendirme yaparlar. Değerlendirme sonucu eğer olumlu ise muhtemelen kredi notunuz 1500 üzeridir. Eğer olumsuz olarak değerlendirmişlerse; kredi notunuzu öğrenmek istediğiniz zaman size notunuzu söylerler. Kredi notunuzu ücretsiz öğrenmek bu kadar kolay bir durumdur.

Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?

Kişinin kredi skoru kredi başvurusu yaptığı banka tarafından belirlenir. Bu notu öğrenmek için birçok yol vardır. Bunun başında bu kredi skorunu veya kredi notunu kişi kendi hesaplayamaz. Bu tamamen banka tarafından yapılır ve banka tarafından kişiye iletilir.

Kredi skoru veya kredi puanını öğrenmek için yapılacak işlemlerden birisi gidip banka ile konuşmaktır. Kredi puanı veya skoru bankada gidip ilgili kişiyle konuşmanız konusunda öğrenilebilecek bir durumdur. Bunun için gidip ilgili kurumda ilgili kişilerde görüşmeniz yeterlidir. Bunun dışında bazı bankaların mobil uygulamalarında da bu durum mümkündür. Bu mobil uygulamaya sahip bankalardan istenilen bankanın mobil uygulamasını mağazadan ücretsiz edinebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra uygulama içerisinde kredi işlemleri bölümünden kredi notunuzu veya skorunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlemler banka uygulamaları arasında da değişiklikler gösterebilir. Her banka uygulamasında bu işlemleri kredi işlemleri bölümünden değil de farklı bölümlerden halledebilirsiniz.

Kredi Skoru Nasıl Hesaplanır?

Kredi skoru veya puanı hesaplanırken belli başlı bazı şeyler göze alınır. Bunlardan birisi daha önceki kredi borçlarınızdır. Kredi skoru veya puanı toplanmasında veya düşmesindeki en büyük etkenden biriside budur. Geçmişte aldığınız kredi borcunu ödeme konusunda yaşanan sıkıntılar kredi skorunu düşürebilir. Bunun sonucunda da ileride ki kredi istekleriniz de olumsuz karşılanabilirsiniz.

Bunun dışında şu anki iş durumunuz sigorta durumunuz da göze alınır. Aile gelir durumuna göre kredi skor veya puanınız yükselir. Bunun sebebi kredi çekildiği anda bankalar tarafından geri ödeme almayı garantilemek istenmesidir. Bunun dışında kullandığınız düzenli bir kredi kartı varsa bunun kullanımlarında da kredi skorunuz veya puanınız artar. Her kullanım bu skoru daha da arttırır. Kullanılan kredi kartlarının ödemelerindeki olumsuzluk d yansır kredi skorunuza. Bununla birlikte aktif kullanımda kredi puanınızın yükselmesi gibi bu gibi durumlarda da düşebilir.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu, sizin kredi geçmişinize bakılarak oluşturulan bir puanlama çeşididir. Eğer bankalara kredi başvurusunda bulunursanız sizin kredi notunuz kontrol ediliyor. Eğer kredi notunuz düşük ise başvuruda bulunduğunuz kredi reddediliyor.

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Kredi notunuzu düşüren en önemli sebep düzensiz ödemeler yapmanızdır. Bankalar, yaptığınız kredi başvurularında düzenli ödemeler yapmanızı istiyor. Eğer daha önce herhangi bir bankadan kredi çekip ödeme yapmadıysanız sizin kredi notunuzu en çok etkileyen faktör budur. Bu kural sadece kredi çekmek için değil, kredi kartı borçlarınız içinde geçerlidir. Bunun yanı sıra kanuni veya idari takiplerde kredi notunuzu düşürüyor.

Kredi Notu Puanlaması Nasıl Yapılır? Ve Notum Kaç Olmalı?

Bankalar veya finans kurumları, sizin kredi notunuzu hızlı bir değerlendirme kriteri olarak kullanırlar. Buradaki esas amaç, kredi talebinde bulunan müşterilerinin hızlı bir şekilde ilk elemesini yapmaktır. Rakamlara göre en riskliden çok iyiye kadar gitmektedir. Kredi notu eğer 1-699 arasındaysa en riskli, 700-1099 arasındaysa orta riskli, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 arası çok iyidir. Size kredi verilip verilmemesi bu rakamlara göre değişiyor. Yani eğer kredi çekmek istiyorsanız notunuzun iyi veya çok iyi olmasında fayda var. Fakat bu bazen bankaya veya sizin gelirinize göre değişmekte olup, farklılık gösterebiliyor. Ama eğer notunuz 1500 ve üzerindeyse size kredi verilmemesi için bir sorun bulamazlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bütün borçlarınızı ödemektir. Ve ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra borçlarınızı tek bir hesapta birleştirirseniz, ayrı ayrı ödemek yerine tek hesabınızda ödeyeceğiniz için bu sizin kredi notunuzu yükseltir.

Kredi Notu Nasıl Artar

Kredi notunun yüksek olması, kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu. Eğer kredi çekmek istiyorsanız ve kredi notunuz düşük olduğu için çekemiyorsanız, Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz birkaç yöntem var.

Kredi notu KKB ve TBB kurumları tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notu hesaplanırken kullandığınız krediler, borç durumunuz, kredi kartı limitiniz ve bankalarla olan tüm ilişkiniz göz önüne alınarak kredi notunuz hesaplanır. Kredi notu her zaman sabit değildir. Yaptığınız işlemlere göre düşebilir veya yükselebilir. Kredi notunuz ne kadar düşerse, kredi çekme ihtimaliniz de o kadar azalır. Yani kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzu yüksek tutmalısınız.

Kredi Notunu Yükseltmek için Birkaç Yöntem Borcunuz Varsa Kapatın

Eğer amacınız kredi notunuzu yükseltmek ise ilk olarak varolan tüm borçlarınızı kapatmaya çalışmalısınız. Çünkü bu borçlar kredi notunuzu oldukça olumsuz şekilde etkiliyor. Kredi borcu ve kredi kartı borcu dışında, yapılan son düzenlemeler ile artık fatura borçları da kredi notunuzu etkiliyor. Tüm borçlarınızı kapattıktan sonra kredi notu adına olumlu bir adım atmış olursunuz ve büyük bir ihtimalle kredi notunuz bu doğru hamleyle bir yükseliş yaşayacaktır.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Alın

Borçları ödedikten sonra izlemeniz gereken ikinci yol düşük limitli bir kredi kartı almaktır. Ayrıca kredi kartı borcunuzu her ay düzenli bir şekilde, aksatmadan ödemeniz gerekir. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemekte kredi notunuza olumlu bir etki yapabilir.

Düşük Tutarlı Kredi Almak

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız izleyebileceğiniz bir diğer yol düşük tutarlı bir kredi çekmektir. Yine aynı şekilde çektiğiniz kredinin borcunu her ay düzenli bir şekilde ödemek veya tüm borcunuzu ilk taksitte kapatmak da kredi notunuzu oldukça olumlu bir şekilde etkileyip, kredi notunuzu yükseltir.

Kredi Çekemeyenler Acil Para Nasıl Bulabilir

Artık insanlar birbirine borç vermek istemiyor. Banka da borç vermemenin tarafında ise kredi notunun düşük olması anlamına gelmektedir. Bir kaç ay zaman varsa kredi notu arttırmak, kredi çekebilmeyi sağlayacaktır. Fakat hızlı, acil bir şekilde para bulmak gerekiyorsa, kredi kartından nakit olarak bir miktar avans çekilebilir. Ancak nakit avansın faiz oranının ihtiyaç kredisinden yüksek olduğu bilinmelidir.

Bankalar Harici Nereden Kredi Alınabilir?

Kredi kartı ya da limiti olmadığını düşünülür ise kredi kartı olmadığı için nakit avans da çekilemediği kabul edilir. Buna benzer durumda gayrı resmi olan kanalları düşünülmelidir.

Tefeci, mafya gibi kişileri düşünülür ise, şuan ki kötü durum daha da aşağıya çekebilir. Daha fazla faiz oranlarını isteyebilir, fakat eğer parayı aldıktan sonra geri ödenmezse kişinin başı belaya uğrayabilir. Eğer bu yol tercih edilirse, büyük bir tehlike içinde olunacağı unutulmamalıdır. Yani şuan da ödenmeyen parayı daha sonrasında fazlasıyla tefeciye ödenebilecek mi? Öncelikle bu soru düşünülürse, şu anki durumdan kurtulmak için daha da kötü bir duruma sürüklenebilir.

Banka harici kredi almak zararlımıdır

İnsanların bankalara olan borcunun arttığı, aylık kazançlarının ise gittikçe azaldığı bir zamanda yaşandığı düşünülürse, insanlar köle olmak için dahi bu kadar emek harcamamıştır. Bankalardan ihtiyaç duyulan krediyi alabilmek için çok emek harcıyor ve kredi çekerek onların adeta kölesi haline gelinebiliyor. Artık kimse kimseden ne borç istiyor, nede borç veriyor. En küçük sıkıntıda bankalara gidiyor veya kredi kartları kullanılabiliyor. Borç arttıkça maaştan, işten daha az şikâyetçi olunuyor. Bunun sebebi işin kaybetmemek istenmesidir. 2 ay işsiz kalan bir kişinin battığı bir zamanda olduğu hatırlanmalıdır.

Bu kadar zor bir zamanda yine paraya ihtiyaç oldu ve banka kredi notu düşük olduğu için kredi vermedi. Bence böyle bir durumda ilk yapılması gereken, paraya ihtiyaç olduğunu akrabalara söylenmelidir. Bundan birkaç sene öncesinde bir bölgede 2- 3 banka şubesi varken şimdi her yerde ATM veya banka bulunabilir. Elden artık hiçbir şey gelmiyor ise en son olarak kredi çekilebilir.

 


CEVAP VER