Mortgage nedir

0
83

Mortgage Nedir

Konut kredisi anlamına gelen Mortgage pek çok ev sahibi olmak isteyen kişinin umut kaynağı oluyor. Bu amaç ile bankalara müracaat edildiğinde kolay bir şekilde ev sahibi olabilmek için kredi hesaplama ve alınacak kredinin geri ödeme planı konusunda yol gösterici araçların mevcut olduğu görülür. Mortgage araçları hızlı bir ödeme planı oluşturabilmek için iyi bir araçtır. Pek çok banka internet üzerinden Mortgage araçları ile bu bilgilere kolayca ulaşma şansı veriyor ve bu sayede bankalara müracaat etmeye gerek kalmadan ya da müracaat ettikten sonra sunulan seçenekler arasından en uygun ödeme planını belirleyebilme imkanı veriyor.

Kredi Hesaplama Araçlarının Kullanımı

Bankaların web sitelerindeki kredi hesaplama araçlarını kullanmak için belge ya da çok fazla bilgi talep edilmeden konut kredilerini hesaplamak kolay bir şekilde yapılabiliyor. Mortgage kredi hesaplama aracı sayesinde kişinin bütçesine göre ödeyebileceği taksit tutarı seçeneğinin belirlenmesi ile alınabilecek evin değerini öğrenmek mümkün oluyor.

Ne kadar Kredi Alınabilir?

Bu aracı kullanabilmek için ilk olarak bütçeye göre ödemesi yapılabilecek aylık taksit tutarı tespit edilmeli ve başvuruda bulunulacak kredinin kaç aylık olması gerektiği belirtilmelidir. Böylece bu araç alınabilecek kredi miktarını otomatik olarak hesaplar. Üstelik verilen bu bilgiler yapılacak toplam geri ödeme tutarını da öğrenmeyi sağlar.

Bu araç üzerinden tespit edilen kredi miktarı, kredi notu, kişinin ödeme kapasitesi ve kişinin yaptığı harcamaları ve sahip olduğu birikimi toplu bir şekilde değerlendirmesi banka tarafından yapılır ve alınabilecek kredi miktarı net bir şekilde belirleyerek seçilen evin yaklaşık değeri banka ekspertizleri tarafından belirlenir. Tüm bu değerlendirmelerden sonra kişinin sahip olduğu evinin değeri üzerinden %80 oranında konut kredisi (mortgage) kullandırılır.

Mortgage Başvurusu Öncesi Birikim Önerileri Ve Birikimin Önemi

İnsanların daha mutlu, huzurlu ve güvenli bir gelecek hayalleri için birikim yapmaları ve bir ev sahibi olmaları kaçınılmaz olmakta. Ev hayalini gerçekleştirmenin ilk adımı birikim yapmanın yolundan geçmektedir. Bir birikim hesabı açılarak belirli oranlarda para aktarılması ileride sahip olunacak evin adeta anahtarını temsil etmektedir. Birikim yapmaya karar verildiği anda birikim yapmaya başlamak kararlılığı sürdürmedeki en önemli basamağı oluşturur. Peki yapılan birikim ne kadar olduğunda mortgage başvurusu yapılabilir.

Mortgage Başvurusunda Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Mortgage yasasının yürürlüğe girmesi 2007 yılına tekabül eder ancak 2005 yılında enflasyon oranlarındaki düşüş banka kredi faizlerini düşürerek daha uzun vadelerle kredi alma imkanının kapılarını açtı. Bu durumda ev hayali kuranlara uzun yıllar beklemek ve yüksek faizli kredi almak yerine, istedikleri evin yalnızca %25’ini biriktirip kalan %75 ini uygun faizli ve uzun vadeli kredi seçenekleriyle ödemelerinin imkanı doğdu.

Para Biriktirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

İnsanlar yaşadıkları hayatta süre gelen ve edindikleri birçok gereksiz alışkanlığın gereksizliğini fark ederek bu alışkanlıklardan vazgeçmeye başladıkları andan itibaren birikim yapma süreci kendiliğinden başlamış olur.

Birikim yapmanın en büyük düşmanı gereksiz yapılan harcamalardır bunu tespit etmenin en kolay yolu yapılan tüm harcamaların not edilerek incelenmesidir. Örneğin bir gün lazım olur mantığını kafanızdan çıkarın. İhtiyaç dışı alışverişlerden kaçınarak sırf indirimde olduğu için alışveriş yapmayın unutmayın ki siz alışverişe çıkmasaydınız almakta olduğunuz ürünün indirimde olduğunu görmeyecek ve gereksiz masraf etmeyecektiniz.

Her harcama yaptığınızda ve eliniz cüzdanınıza gittiğinde aklınızın bir ucunda ev hayaliniz ve geleceğiniz olsun bu birikim yapma ihtimalinizi arttırır. Hayat şartlarınız ve statünüze göre sizi zorlamayacak bir birikim hedefi koyun ve bu yolda adım adım ilerleyin.

Mortgage Alırken Nasıl Hazırlanılmalı ?

Hayalimizdeki evi almak bu zamanda özellikle mortgage kredilerindeki uygun oran miktarlarıyla daha da kolaylaştı. Ev sahibi adayları artık kira ödemesi yapmak yerine konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı hedefliyor. Ancak hayalinizde kurduğunuz evi satın almanız için birikim yapılması sonrasındaysa uzun vadeli borca girmeden önce belli noktalara da dikkat etmek gereklidir.

Vadesiz Vadeli Hesap Açmanın Önemi Nedir?

Ev satın almanız için biriktirmeye başlamış olduğunuz bir miktar peşinatı çalışmayı düşündüğünüz bankaya yatırarak vadesiz veya vadeli bir hesap açabilirsiniz. Bu hesabın krediyi çekeceğiniz bankada bulunması kredi çekmeniz için kolaylık sağlayabilir. Yine size ait olan bir ev, otomobil, arsa varsa bunların tapu ve ruhsatlarını da kredi çekerken bankaya bildirmeniz avantaj doğurabilir.

Yüzde 25 Peşinat Şartı Nedir ?

Satın almak istediğiniz evi hemen bulmanız kolay olmayabilir. Almayı düşündüğünüz evin fiyatı, kredi çekebileceğiniz miktarlara uygun olmalıdır. Kredi çekebileceğiniz miktarın üzerindeki evlere yönelmek size zaman kaybettirir. Bundan dolayı gelir durumunuza göre çıkabilecek kredi miktarına dikkat etmelisiniz. Bankalardan bankaya değişmekle birlikte genel olarak gelirinizin en fazla yüzde 60’ı miktarına kadar kredi çekebiliyorsunuz.

Kredi Notunun Önemi Nedir ?

Kredi çekmeyi isteyen bir kişinin en çok dikkat etmesi gereken nokta da kredi notu olmalıdır. Daha öncelerde çektiğiniz ihtiyaç kredilerinde veya kredi kartı ödemelerinde sorun yaşamamışsanız kredi notunuz yüksektir. Böyle bir durum avantaj olur.

Mortgage başvurusunda Evin Yapısı, Yaşı Eksper Raporu Önemi ?

Almak istediğiniz evin yapısı, yaşı ve sağlamlığına göre kredi çekme durumunuz kolaylaşabilir. Evin değeri piyasaya göre ucuzsa ekspere göre kredi kullanırken kredi eve ödeme yapacağınız toplam tutar miktarının %75’den fazlasını da karşılayabilir. Bu bilgilere ek olarak Konut kredisi için bankaların faiz miktarlarına ve dosya masraflarına göz atmalısınız. Bu konuda banka karşılaştırma internet siteleri size yardımcı olacaktır.

Mortgage Başvurusu Yapmadan Cevaplamanız Gereken Bazı Sorular

Mortgage kredileri insanların geri kalan hayatları için alınabilecek en önemli kararlardan birisidir. Geleceklerini daha garantiye almak için bu adımı atmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hem başvuru süreçleri için hem de kredinin ilerleyen süreçleri için dikkate değer birçok kriter vardır. Kişilerin bu süreçte her adımlarını bu kriterlere göre atması gerekiyor.

Geliriniz Yeterli Düzeyde mi?

Her kredi türünde olduğu gibi Mortgage kredilerinde de öncelikle gelir durumu gözetilmeli. Hatta Mortgage kredilerinde bu durum daha da önemli hale geliyor. Zira gelir durumundan emin olmadan yapacağınız bir başvuru daha sonradan başınıza dert açabilir. Miktar olarak oldukça yüksek olan konut kredileri, geri ödeme konusunda size sorun çıkarabilir. Bu gibi durumlarda da bankalarla yasal anlamda birçok sorun yaşayabilirsiniz. Kişilerin Mortgage başvurusu yapmadan önce mutlaka gelir durumunu detaylı olarak incelemesi ve başvuruyu buna göre değerlendirmesi gerekiyor.

Ödeme Planını Nasıl Ayarlamalıyım?

Konut kredilerinde balon ödeme, sabit faizli ödeme, artan taksitli ödeme, azalan taksitli ödeme gibi birçok farklı ödeme şekli yer alıyor. Eğer bu ödeme şekillerinin hiçbirinin size uygun olmadığını düşünüyorsanız, bankanın sizler için bu ödeme seçeneklerini belirli bir kombin şekline de getiriyor. Bu bakımdan vadeleri ödeme konusunda bir sıkıntı yaşamamak adına gelir durumunuza göre en doğru ödeme seçeneğini belirlemeniz gerekiyor.

Satın Alacağım Ev Bana Uygun mu?

Konut kredilerini kullanarak alacağınız ev geleceğiniz için çok önemli bir adımdır. Bu açıdan satın alacağınız evi her anlamda iyi değerlendirin. Çünkü; krediniz bitene kadar bu evin hiçbir şekilde satışını yapamazsınız. Evin yapısı, bulunduğu semt ve değeri iyice irdelenmeli ve tamamen emin olunduktan sonra kredi çekilmelidir.

Mortgage Avantajları

Bundan bir süre önce ev almak insanlar için bir hayalken, Mortgage olarak bilinen konut kredilerinin yaygınlaşması ile birlikte herkesin bu hayali gerçekleşmeye başladı. Konut kredileri özellikle gelecek anlamında insanlara büyük yarara sağlayan kredi türüdür. Çünkü; her şeyden önce bir ev sahibi olmanız gelecek konusunda sizi daha çok garanti eder.

Kira Yerine Banka Taksiti

Kirada oturan bir kişinin o zamana kadarki verdiği toplam kiraları düşünecek olursak, belki de bir ev fiyatı edecektir. İşte konut kredisi sizlere sahip olmadığınız bir eve kira ödemek yerine, konut kredisini ödeyerek ev sahibi olma şansı verir. Üstelik bu borcun geri ödemesi için sizlerden kısa bir zaman da istenmiyor. Geliştirilen seçenekler neticesinde artık uzun yıllar boyunca konut kredisi taksitleri esnetilebiliyor.

Eksper Sayesinde Evin Değeri Belirlenir

Konut kredilerinde ekspertiz raporuna göre satın alınacak evlere onay verilerek kredi ödemeniz yapılır. Bir uzman yönetiminde satın alınacak ev incelenir ve bu ev hakkında bir rapor hazırlanır. Eğer evde herhangi bir sorun varsa raporlar da olumsuz oluyor. Bu sayede kötü ve değersiz bir ev, size değerli bir evmiş gibi satılamaz. Eksper tarafından evin değeri belirlendiği için, hiçbir eve değerinden daha yüksek bir para ödememiş olursunuz.

Sabit Faiz Oranları ve Geniş Vade Seçenekleri

Bankadan konut kredisini çekmeden önce size bir faiz oranı uygulanır. Bu faiz oranı kredinin geri ödemesi bitene kadar hiçbir şekilde artış göstermez. Böylece bankaya aylık olarak ödeyeceğiniz vade miktarında da değişme olmaz. Konut kredilerinde 120 aya kadar vade seçeneği uygulanabiliyor. Bu sayede aylık vade tutarları da daha makul seviyelere indirilmiş oluyor. Bu vade oranları kredinin kullanılacağı bankaya göre değişiklik gösterse de genel olarak her banka 120 aya kadar vade seçeneği uygulayabiliyor.

Konut Kredisinin avantajları Nelerdir?

Mortgage olarak da bilinen konut kredileri, insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlanan kredi türlerinden biridir. Özellikle son yıllarda gayrimenkula olan talepler ve insanların bu konudaki istekleri nedeniyle konut kredisi talepleri oldukça artmıştır. Bu aşamada konut kredilerinin kişiler açısından bazı avantajlarından bahsedebiliriz.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Kiralık bir evde yaşayan kişiler, aylık düzenli olarak evin kirasını mülk sahibine öderler. Konut kredileri bu durum ile birebir benzerdir. Yani bankadan bir konut kredisi çekerek, aylık kira öder gibi kredinin tutarını ödeyebilirsiniz. Kira ödemek sizleri ev sahibi olmak konusunda herhangi bir noktaya ulaştırmaz. Ancak bankaya olan borçları tamamen bitirdiğiniz zaman bir ev sahibi olabilirsiniz.

Konut kredilerinde bankaya aylık olarak ödeyeceğiniz tutar çekeceğiniz kredinin toplam tutarına bağlıdır. Ancak günümüz şartlarındaki ev kiraları göz önüne alındığı zaman, evlere ödenen aylık kiralar ile banka kredilerinin aylık vadeleri arasında çok büyük uçurumlar olmadığı görülür.

Bilindiği gibi kirada yaşayan kişilerin evdeki geleceği her zaman için belirsiz olur. Ev sahipleri çoğu zaman herhangi bir kira kontratı yapmadığı için, her an çeşitli bir sebep öne sürerek sizi evden çıkarabilir. Konut kredilerine başvuru yapmak bu açıdan da sizler için daha pozitif bir işlem olacaktır.

Uzun Vade Seçenekleri

Konut kredileri diğer kredi türlerine oranla miktar olarak daha fazladır. Bankalar bu nedenle konut kredilerinde uzun vade seçenekleri getirmiştir. Bakıldığı zaman 20 yıla kadar ödenen konut kredileri söz konusudur. Kredinin aylık vade tutarı banka ile kişiler tarafından ortak olarak belirleneceği için, bu aşamada gelir durumunuz ile orantılı bir ödeme tutarı olacaktır. Bu aşamada banka sizlerin gelir durumunu aşmamaya özen gösterir. Çünkü; bankalar her zaman için ödemeleri güvenli bir şekilde almak ister. Bunun için de vadeler her zaman gelir durumuna bağlı olarak belirlenir. Konut kredisi nasıl çekilir detaylı anlatım için diğer içeriğimize göz atabilirsiniz.


CEVAP VER