Maaşımla ne kadar kredi çekebilirim

0
95

2000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ev, araba almak ya da herhangi bir şahsi ihtiyacı karşılamak için nakit ihtiyacı olan insanlar kredi çekmek amacıyla bankalara başvurur. Kredi kullanım oranı ülkemizde gittikçe artmaktadır. Bankaların sağlamış olduğu krediler sayesinde kısa sürede ihtiyaçlar giderilmektedir.

Türkiye’de aktif olarak çalışan bankaların birçoğu ortak kurallar ile kredi vermektedir. Bazı bankalar ise kampanya yaparak müşteri ağını geliştirmek için kuralları esnetebilir. Ülkemizde faaliyette olan bankaların arasındaki bu rekabet faiz oranı, kredi miktarı ve taksit sayısı gibi konuları etkilemektedir.

Türkiye’de bireysel kredi çeken insanların büyük bir bölümü aylık ortalama gelire sahip vatandaşlardan oluşuyor. Her ne kadar bankalar arasındaki rekabet bazı ortak kuralları esnetse de kredi konusunda 2 şart asla değişmemektedir. Bunlardan ilki kredi notudur. İkincisi ise kredi taksitlerinin ödenebileceği düzenli bir gelirin olmasıdır. Aylık geliri hesaplayarak ne kadar kredi çekebileceğini öğrenmenin bazı kısa yolları bulunuyor.

Bankalar İlk Olarak Kredi Notuna Bakarlar

Kredi çekmek için başvurulan bir bankada karşılaşılacak ilk şart kredi notudur. Bilindiği gibi kredi notu tüm bankalar ile müşterinin arasındaki ilişkileri değerlendiren bir sistemdir. Yani bankalarla önceden kredi ve kredi kartı konusunda teması bulunan kişinin herhangi bir sorun yaşamamış olması gerekmektedir. Ek olarak bankalarla hiç diyaloğu bulunmayan bir kişi de kredi notu oluşmadığından direk reddedilecektir.

Bankalar Kredi Taksitlerinin Ödeneceği Bir Gelir İsterler

Kredi notu şartını sağlayan bir müşterinin ikinci şart olarak maaş durumu önemlidir. Ortalama aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi aylık taksiti maaşının yarısını geçmeyen bir oranda kredi çekebilir. Aylık 1.000 TL’ye kadar taksit ödeyebilir. Çekilebilecek rakam kredinin türüne ve vade süresine göre değişim gösterir.

3000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Son yıllarda konut, araç ve ihtiyaç gibi kredileri çekmek için bankalara başvuran kişi sayısında oldukça bir artış vardır. Bu artışın sebebi nakit para ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Kişiler nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvuruda bulunur. Bankalar ise ihtiyaç alanına göre belirledikleri kredi türleri ile müşterilerine nakit para imkânı sağlamaktadır. Vade imkânları, faiz oranları ve yapılan kampanyalara göre kredi çekmek isteyen kişi bir banka tercihi yaparak başvuruda bulunmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Bankaların Şartları Var

Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin belli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Mesela ilk başta kredi notunun yüksek olması istenilen ilk şarttır. Kredi notu bankalarla müşterilerinin arasındaki ilişkileri beyan eden bir puanlama sistemidir. Bir bankadan kredi çekmek için bankalarla geçmişte bir sorun yaşanmamış olması gerekmektedir. Bankalarla hiç ilişki kurulmaması da sorundur.

Bu şartı sağlayan müşteriler için ikinci şart ise maaş konusudur. Türkiye’de her orandan maaş alan bir kitle bulunmaktadır. Bu da bankadan çekilebilecek kredi miktarına etki eden önemli bir faktördür. Bankalar sorun yaşamayacakları müşterilere kredi vermek isterler. Yani kredi taksitlerini ödeyebilecek müşteri bankalar tarafından tercih edilir.

3000 TL Maaş İle Çekilecek Kredi Miktarı

Talep edilen kredi türü bu konuda çok önemlidir. İhtiyaç kredisinin belli bir üst limiti vardır. Konut ve araç kredileri içinde aynı durum geçerlidir. Kredi çekecek kişinin istediği taksit sayısı da bu konuda önemli bir unsurdur. 3.000 TL maaş alan bir müşteri aylık en fazla 1.500 TL taksit ödeyebileceği bir kredi çekebilir. Yani hangi kredi türünün kaç ay çekileceği kredi miktarını belirlemektedir. Bu konuda tüm bankaların internet sitelerinde kredi için hesaplama araçları bulunmaktadır.

3500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi çekilmek istenildiğinde farklı kriterler söz konusudur. Gelir durumu, çalışma süresi, KKB puanı yani bankalarla ilgili ödemelerin düzenli olup olmadığı gibi müşteriye ait veriler incelenir. Gelir düzeyi kredi limitinin yani ne kadar kredi çekilebilir belirlenmesinde çok önemlidir.

Gelir Düzeyinin Kredi Limitinde Etkisi Nedir?

Gelir düzeyi kredi limitinde çok önemlidir. Kredi limiti hesaplanırken, bankalara olan borç ya da herhangi bir kredinin olup olmadığına bakılır. Eğer herhangi bir kredi yoksa limitin yüksek çıkma ihtimali daha yüksektir. Çalışma için karşılığı alınan maaş yanında ekstra gelir kaynağı ( kira geliri, eş maaşı…) varsa, kredi limitinin yükselmesine etki edecektir.

Kredi Limiti Nasıl Hesaplanır?

Maaş ve ek gelirler varsa, toplanarak müşterinin toplam geliri belirlenir. Toplam gelir hesaplandıktan sonra ikiye bölünür. İkiye bölünmesindeki amaç, yarısı müşterinin ihtiyaçları, yarısı kredi için yapılabilecek aylık taksit tutarı olarak kabul edilir. Önceden kullanılmış krediler varsa kredi için bulunan limitten çıkarılarak, çekilebilecek kredinin aylık taksit belirlenir.

Aylık taksit tutarı belirlendikten sonra banka faiz oranı, vade süresi ve kullanılan kredi türüne göre kredi limiti hesaplanıyor. bulunan miktar çekilebilecek kredinin anaparası olarak kabul edilir. Çekilecek kredi dışında bir kredi ödemesi var ise, onun kapatılması durumunda ne kadar limitli kredi çekilebileceği farklı olarak hesaplanıyor.

Konuyu bir örnekle anlatmak gerekirse; 3.500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekilebilir? sorusunun cevaplanması yeterli olacaktır.

Çekilmek istenilen kredi türü; bireysel ihtiyaç kredisi

3.500/2 = 1.750,00 TL ödenebilecek maksimum aylık taksit tutarı (mevcut bir kredisi yok ise )

Maksimum çekilebilecek kredi tutarı: 59.570,00 TL’dir. Eş çalışıyorsa ve 3.500 TL maaş alıyorsa alınabilecek kredi tutarı: 119.148,00 TL olarak hesaplanır.

Kişinin ödemekte olduğu bir kredisi daha var diye düşünüp, aylık taksit tutarı 750 TL olarak düşünülürse bu sefer çekilebilecek maksimum limit; 25.531,00 TL olarak hesaplanır.


CEVAP VER