Kredi kartı nasıl iptal edilir

0
64

Günümüzde bankalar oldukça kolay bir şekilde kart vermektedir. Fakat kredi kartlarını iptal ettirmek, almak kadar kolay bir işlem değildir. Bu süreçte bankalar müşterisini kaybetmemek adına işi biraz daha zorlaştırabilirler. Kredi kartını kapatma ve iptal etme birbirinden farklı işlemlerdir. Müşteri çoğu zaman ikisinin de aynı olduğunu düşünür fakat kredi kartını kapatma işlemi kısmi ya da bir süreliğine yapılırken, iptal etme işlemi kredi kartınızın tamamen silinmesi işlemidir. Kapatılan kart geri açtırılabilir. Peki kredi kartı nasıl iptal edilir ?

Kredi Kartını İptal Ettirme Yolları

Kredi kartı iptalinin nedenlerinden en yaygın olanları çalınma, kayıp ve gereğinden fazla karta sahip olmadır. Kredi kartı nasıl iptal edilir sorusunun en pratik ve kolay yolu, telefon bankacılığı ile bankanızın çağrı merkezini aramaktır. Bu sırada görevli kişi size neden kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinize dair sorular yöneltebilir ve müşterisini kaybetmemek adına harcamalarınıza yönelik bazı avantajlı teklifler sunabilir. Hala fikrinizi değiştirmezseniz, banka, kartınızı 7 gün içerisinde iptal etmekle zorunludur. İptal talebi işlemi gerçekleştikten 7 gün içerisinde kartınız tamamen iptal olması gerekmektedir.

Kredi kartınızı iptal ettirmenin bir diğer yolu ise dilekçe yöntemidir. Bunun için yapmanız gereken, size en yakın banka şubenize gidip, kredi kartı iptali için dilekçe yazmanızdır. Yazdığınız dilekçe banka tarafından işleme alındıktan 7 gün içerisinde kartınız iptal olacaktır.

Banka Kredi Kartımı İptal Etmiyorsa Ne Yapmalıyım

Her banka, müşterisi talep ettiği takdirde kredi kartı iptali işlemini yapmakla yükümlüdür. Eğer yapmıyor ise nedeni kredi kartını iptal ettirmek istediğinize dair yeterli kanıt olmaması veya daha önce yapmış olduğunuz iptal talebinin bir nedenden ötürü işleme alınamaması olabilir. Böyle durumlarda BBDK’ya uygun bir şekilde dilekçe yazarak banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Kredi kartları pek çok insanın kolayca alıp kullanabildiği bir şeydir. Fakat ay sonu bütün maaşınızın kredi kartına yatırılması gerektiği konusu sizin de canınızı sıkıyor olabilir. Bunun gibi pek çok nedenlerle kredi kartınızı iptal ettirmek isteyebilirsiniz.

Bunun için izlemeniz gereken birkaç yol vardır. Bankalar müşteri kaybetmemek adına kredi kartınızı iptal etmek istemeyeceklerdir. Biraz zor olsa da kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bankalar size pek çok hediye yahut promosyon sunarlar fakat kredi kartınızı iptal etme kararı aldıysanız bunlar sizi yıldıramaz.

Kredi Kartı İptalinde İzlenecek Yol

Öncelikle kredi kartınızın toplam borcunu, varsa gecikme faizi vb. borçlarınızı tamamen kapatmalısınız. Kredi kartınızın tüm borcunu kapattıktan sonra bankanıza giderek iptal işlemi için başvurabilirsiniz. Telefon bankacılığı aracılığıyla müşteri temsilcileri sayesinde kredi kartınızı iptal etmeniz de mümkündür.

Müşteri temsilcisine ileteceğiniz kredi kartı iptali ile kredi kartınız kısa sürede kullanıma kapatılacaktır. İnternet bankacılığı aracılığı ile de kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvurunuz ardından müşteri temsilcileri sizinle iletişime geçerek önce ikna etmeye çalışacaklardır fakat kararlı durursanız kredi kartınız iptal edilecektir.

Kredi Kartını İptal Ettikten Sonra izlenecek Yol

Kredi kartınıza dair hiç bir borcunuz kalmadığında ve kredi kartı iptal başvurunuz alındıktan sonra sizden kredi kartınızı yok etmeniz istenecektir. Siz de kredi kartınızı kesip yakarak imha edebilirsiniz. Daha sonra herhangi bir ek ücret çıkmaması için iyice bilgi alın ve kredi kartınızın kapatıldığına dair bir bilgi yazısı isteyin.

Çünkü bankalar bir ay sonra kredi kartınızla ilgili cüzi miktarlarda da olsa bir borç çıkabileceğini söylüyorlar. Bu nedenle hiç borcunuz kalmadığını öğrenin ve ardından unutulan küçük miktarlarda borçların faizle birlikte karşınıza çıkmasını engellemiş olun. Böylece kredi kartı ve borç yükümlülüğünden kurtulmuş olacaksınız…


CEVAP VER