Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir Mi

0
420

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir Mi

Günlük yaşantımıza devam ederken, bazı dönemler beklenilmeyen acil nakit ihtiyaçları olabiliyor ve bunları çözebilmek adına bankalardan kredi taleplerinde bulunuluyor. Bankalar, kredi verme konusunda istekli olup; taleplere mümkün oldukça olumlu cevaplar vermek istiyorlar. Çünkü verdikleri ödemeden daha fazla bir ödeme yapılacağı için, banka bu durumda karşısında kazanç sağlıyor.

Bankalar Hangi Durumda Kefil İsteyebilir

Kredi kullanmak için banka açısından bazı şartları sağlamanız gerekiyor ki bunların başında; kredi notunuz gelir. Kredi başvurunuz incelenirken TC kimlik numaranız ile sorgulama yapılarak; ilk olarak kredi notunuza bakılıp, kredi notunuz belli bir puanın üzerinde ise gelir düzeyinize göre krediniz direk onaylanır.

Kredi puanınız kredi kullanımı için yeterli değilse, bankalar direk olumsuz cevap vermek yerine hemen yeni bir planı devreye sokarlar. Bunun başında da sizden kefil bulma talebinde bulunabilir. Kredinizin onaylanma sürecinde; borcunuzu ödemediğinizde kefilde borçlu olacak, bunu kabul ettiğini onaylama amacıyla kefilden de imza alınacağı için, kefilin bankalarla olan ilişkisi de kredinin onaylanmasında önemlidir.

Eğer kefil bulamıyorsanız kefilsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar yazımıza göz atmanızı öneririz

Kefillik İçin İstenen Belgeler

Kredi puanınız yeterli olmadığı için, sizden kefil istenildiği zaman sizinle birlikte kefil de borçlanacağı için, kefilin ödeme durumu da banka için önemlidir. Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir Mi ? Aynı şekilde kefilin TC kimlik numarası ile sorgulama yapılarak kredi puanına bakılır, kredi puanı ortalama üzerinde ise evraklar tamamlanarak krediniz kullandırılır. İstenilecek belgeler;

– Kimlik belgesi ve fotokopisi

– Gelir belgesi

– Güncel kefil olacak birey adına düzenlenmiş fatura olup, belgeler de teslim edildiğinde imza karşılığında kredi onaylanır.

Kefil için sorgulama yapılırken; kefilin kredi borcu olduğu görülürse bu durumda olumlu sonuçlanması riske girebilir. Burada da kefilin kredi borcu ile çekilecek kredi borcu eklenerek, borç olarak hesaplanarak gelir düzeyinin ödeme planı için yeterli olduğuna bakılarak, sonuç değerlendirilir. (Kefil olunması, kefilin kredi limitine borç olarak ekleneceği için kullanabileceği kredi limitini etkiler.)

Bu yüzden kefil bulmanız gerektiği durumlarda; kefilin birden fazla kredi borcu varsa, bu kişiye teklif dahi etmemenizi tavsiye ederiz.


CEVAP VER