Konut kredisi veren bankalar

0
104

Konut Kredisi Nedir

Temel ihtiyaçlardan birisi olan barınma ihtiyacını karşılayabilmek için bireyler konut kredisi yöntemini uygun bulmaktadır. Konut kredisinin en önemli tercih sebebinin arasında kredi çektikten sonra ödenen kredi borçları kira gibi ödenmektedir. Bu durumda ev sahibi olmayan birçok kişide kirada oturmaktan ise ev sahibi olmamaktan ise bankadan kredi çekip o krediyi öderken aynı anda ev sahibi olmaları tercih edilmektedir. Bankaya konut kredisi için gelen her bireyin konut ihtiyacını karşılayabilecek uygun seçenekler ile birlikte uygun vade imkanları da mevcut bulunmaktadır. Konut kredisi alan bireylerin en az faiz ile en uzun vadede ödeyecekleri kredi miktarları müşteriler için uygun bulunmaktadır. Bu uygun kredi için kredi müşterisi uygun bankayı ve uygun imkanları bulana dek araştırılmalıdır.

Konut Kredisi İçin Önemli Koşullar

Konut kredisi alımında en önemli olan faktör kredi çeken bireylerin belirli bir gelir düzeyinde olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte gelirin düzenli olması bankalarca en önemli detaylardan birisi olmaktadır. Konut kredisi almak isteyen bireylerin alacakları ev fiyatında %25 oranında peşinatı olmalıdır. Peşinatı olmayan bireyler için ise ipotek yapılması gereken ev olmalıdır. Krediyi çekecek olan kişinin üzerine olması şart olmamakla birlikte eş, dost, akraba evleri olabilmektedir. Bankalar bu durumda ipotek altına aldıkları evi %25 oranında peşinat saymaktadırlar.

%0 (Sıfır) Faizli Konut Projeleri

Ev sahibi olmak için bankalara konut kredisi başvurusunda bulunan kişi sayısı düzenli olarak artmaktadır. Bilindiği gibi konut kredisi gerekli şartları taşıyan müşterilere bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Konut kredisi sayesinde ev sahibi olan birçok aile bulunmaktadır.

Bankalar tarafından verilen konut kredisinde belli faiz oranları uygulanmaktadır. Zamanla alternatif sistemlerde uygulanmaya başlanmıştır. Konut kredisi ile alakalı en yaygın bilinen sistemlerden bir tanesi de sıfır faizli konut projeleridir. Bu konuda kısa süre internet ortamına araştırma yapan insanlar şimdiye kadar birçok projenin hayata geçirildiğini rahatlıkla görecektir.

%0 (Sıfır) Faizli Konut Projeleri Nelerdir?

Emlak GYO tarafından ev sahibi olmak isteyenler için 2016 yılı içerisinde böyle bir proje hayata geçirildi. Bu projede ev için %25 oranında peşinat ödeyen herkese 60 ay vadeli konut kredisi veriliyor. Örneğin 200.000 TL değerinde ev almak isteyen bir kişi 40.000 TL civarında bir peşinat ödeyerek 60 ay vadeli konut kredisi çekebiliyor.

Sıfır faizli konut projeleri ile ev sahibi olan kişi sayısı gün geçtikçe artış göstermeye başlamıştır. İlk defa 2016 yılı içerisinde uygulanan proje 2017 yılında da devam ettirilmiştir. Yoğun ilgi görmesi nedeniyle 2018 yılında da uygulanmaya devam edilecektir.

%0 (Sıfır) Faizli Konut Projeleri Kapsamında Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Sıfır faizli kredi ile ev sahibi olmak isteyenlere bu imkânı sunan bankalar mevcuttur. Bunlar Garanti, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Akbank, Ziraat Bankası, Albaraka ve Ziraat Katılım bankalarıdır.

Bu bankalar sayesinde de belli bir miktar ön peşinat ödeyerek sıfır faizli kredi imkânından faydalanılabilmektedir. En fazla 60 ay taksit yapıldığı için ödeme planının buna göre hazırlanması gerekmektedir.

30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Ev sahibi olmak herkesin istediği ve bunun için çalıştığı bir arzudur. Ancak günümüz piyasasında ev fiyatları çalışıp para biriktirerek alınacak bir mülk değildir. Bu da bizleri bankaların sunduğu konut kredilerine yönlendirmektedir. Ev sahibi olabilmek için başvurmak zorunda kaldığımız konut kredileri her banka tarafından sağlanmaktadır. Çeşitli faiz oranları üzerinden verilmektedir. Bu faiz oranları seçtiğiniz vadeye göre değişmektedir.

Konut Kredisi’nin Faydaları

Günlük yaşantımızda normal olarak yaşadığımız evlere kira ödemekteyiz. Bankalardan temin edebileceğimiz konut kredileri sayesinde kira öder gibi ev sahibi olabiliriz. Çekmek istediğimiz krediyi uzun vadelere yaymak aylık ödeme limitini de düşürmektedir. 30 yıl vadeli konut kredisi çekerek piyasadaki kira bedelleri seviyesinde aylık ödemelerle ev sahibi olabilirsiniz.

30 yıl vadeli konut kredisi kulağa çok uzun gelse de oturduğunuz evlere ödediğiniz kira bedelleri boşa gitmemiş olup sizleri bu yolun sonunda mülk sahibi edebilmektedir. Ödeme gücünüz baz alınarak oluşturulan konut kredisi ödeme planını sizler seçebilirsiniz. Bu seçimi aldığınız aylık ücret düzeyine göre yapmalı buna göre vade belirlemelisiniz. 30 yıl vadeli konut kredisi aylık ödeyeceğiniz miktar bakımından az olacaktır çünkü vade uzadıkça brüt ödeme tutarınız da düşecektir.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir ?

Sigortalı bir işte çalışıyorsanız her bankadan konut kredisine başvurabilirsiniz. Peşinatınıza ve aylık kazancınıza göre çekebileceğiniz kredi tutarı belirlenmektedir. Aylık kazancınız ne kadar yüksek ise çekebileceğiniz kredi tutarı da o kadar yükselmektedir. Oturacağınız eve bir bedel ödeyeceğiniz için konut kredisine başvurarak kendi evinizin parasını ödemek daha mantıklıdır.

Her bankanın verdiği bu hizmetten herkes yararlanabilmektedir. Bunu yapmadan önce bankaların konut kredileri için sunduğu faiz oranlarını iyice araştırmalı sizlere uygun olan faiz oranlı konut kredisine başvurmalısınız. Vade seçimini de doğru yapmalısınız. 30 yıl vadeli konut kredisi sizlere uygun gelebilir ve ekonominizi sarsmayacak bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz.

Garanti Bankası Konut Kredisi

Konut kredisi bankalarca bireylere sunulan hizmetlerden sadece biri iken bireylerin en çok ihtiyaç duyduğu kredi türleridir. Konut kredileri günümüzde en çok alınan kredilerden iken bankaların bu kredi türleri için bireylere sağlamakta olduğu fırsatlarda bulunmaktadır .Bu kapsam da Garanti Bankası müşteri odaklı çalışmak ile birlikte müşteriye gerektiğe anda koşullar sağlanmış iken konut kredisi verebilmektedir .Garanti bankası konut kredisi uygun vade ve faiz oranları sunmaktadır .Bireylerin tercih ettiği vade ile ödenecek olan tutarları da müşteri kredi koşullarına göre belirlenmektedir.

Garanti Bankası Konut Kredisi Alımı İçin Koşullar

Garanti bankası konut alımında her banka gibi belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemli olan ise kredi çekecek olan müşterinin belirli bir gelir düzeyinde olması ve bu gelir düzeyinin devamlılık arz etmesi bankalarca oldukça önemlidir. Diğer koşullardan biri ise konut kredisi için başvuran bireylerin çekeceği konut kredisi için alınacak olan evin %25 olan kısmını peşinat olarak bankaya sunmak zorundadır. Peşinatı olmayan bireyler için ise bankalar ev ipotek ederek kredi imkanı sunmaktadır. İpotek edilen evin kendisine ait olması şartı aranmamaktadır. Eğer peşinat yok ise de bankalarca yönlendirilen ekspertiz ve bu ekspertizin bankaya sunduğu rapor konut kredisi alımında oldukça önemli olmaktadır.

Garanti Bankasının Konut Kredisi Hesaplaması

Garanti Bankasının konut kredi hesaplanması için belirli faiz oranı ve belirli bir vade gerekmektedir. Örnek olarak; 200.000 TL konut kredisi alımında %1.17 faiz oranı ile 120 ay vadeli kredi için geri ödenecek olan miktar 375.126.87 TL olarak belirtilmektedir. Kredi oranları zaman zaman değişmek ile birlikte sadece bu oran düşünülmemelidir. Bu kapsamda Garanti Bankası internet sitesinden de uygun faiz imkanı ile konut kredisi hesabı yapılabilmektedir.

Akbank Konut Kredisi

Bütçenizi zorlamadan, istediğiniz gibi bir ev sahibi olmak istiyorsanız Akbank Konut Kredi seçeneklerini mutlaka inceleyiniz. İsterseniz banka sizi arasın ve bütçenize uygun aylık ödemelerle krediniz hazırlansın ve hayalleriniz gerçek olsun.

Akbank Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Satın alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Son üç aya ait adınıza düzenlenmiş bir fatura
 • Gelir belgesi
 • Banka yapılan inceleme sonucunda, ilave belge ya da kefil gibi talep hakkına sahiptir.

Akbank Konut Kredisi Başvuru Kanalları

 • İnternet şubesi

Akbank Direkt

 • Şubeler

Akbank Konut Kredisi Hesaplama

Müşteri memnuniyetine öncelik veren Akbank, %1.11’ den başlayan faiz oranları ile sizi konut sahibi yapıyor. Farklı konut kredisi ödeme seçenekleri ile ödeme planlarını size sunarak, sizin tercihlerinize önem veriyor.

Banka, farklı alternatifler sunarak müşterileri için konut kredisi için ödeme kolaylıkları sunuyor.

– Sabit faizli Konut Kredisi, eşit taksitli ve sabit faizli kredidir. Risk sevmeyen müşterilerimiz için uygun bir kredidir.

– İndirimli Konut Kredisi; faizi peşin olarak ödeyerek, sabit aylık ödemeler yapılır.

– Kentsel Dönüşüm Kredisi; konut için yıllık %4 ve maksimum 120 ay vadede, iş yeri için ise yıllık %3 ve maksimum 84 ay vadede faiz desteği sağlıyor.

– Peşinatsız Konut Kredisi; ipotek göstererek, alacağınız evin ekspertiz değerinin %100 kadar kredi kullanılabilir.

– Ara Ödemeli Konut Kredisi; 3,6 ve 12 ayda bir komisyonsuz elde ettiğiniz ek gelirle ara ödemeler yapabileceğiniz kredidir.

– Yeni Evim Konut Kredisi; eşit taksitli ve sabit faizli, mevcut evinizi satarak yeni ev sahip olmayı düşünen müşteriler için uygundur.

– Dönemsel Ödemeli Konut Kredisi; sabit ödemeli ve 3,4,6 veya 12 ayda bir ödeme yapabileceğiniz kredidir.

– Balon Ödemeli Konut Kredisi; vade sonunda toplu ödeme yapabileceğiniz kredidir.

– Artan Ödemeli Konut Kredisi; ödemeler vade sonuna doğru artarak, birikim yapmanızı sağlayan kredidir.

Konut Kredisi İçin Örnek Ödeme Tablosu

Vade Kredi Tutarı Aylık Faiz Taksit Tutarı

60Ay 100.000 TL 1.11% 2.291,72 TL

120 Ay 100.000 TL 1.11% 1.512,04 TL

*Kredi tahsis ücreti kredi tutarının binde 5’i yani 500 TL’dir.

***Sigorta bedelleri yaş, cinsiyet, kredi tutarı, vade, faiz oranı gibi etkenler dikkate alınarak hesaplanır.

İNG Bank Konut Kredisi

Emeklisinden, çalışanına her türlü gelir düzeyinde ev hayali olan müşterileri için ING Bank’ da mutlaka bir çözüm bulunur. Ödeme şekli ya da vade seçenekleri için, bankanın size en yakın şubesine giderek, müşteri temsilcinizle görüşebilir; profesyonel yönlendirme ile sağlıklı kararlar alabilirsiniz..

ING Bank; farklı seçeneklerle konut ihtiyacınız için gerekli krediyi size sağlıyor.

İNG BANK Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

– Alınacak eve ait tapu

– Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

– Son üç aya ait adınıza düzenlenmiş bir fatura

– Gelir belgesi

Banka yapılan inceleme sonucunda, ilave belge ya da kefil gibi talep hakkına sahiptir.

ING Bank Konut Kredisi Başvuru Kanalları

– İnternet şubesi

0 850 222 0 600 Telefon Bankacılığı (7’ yi tuşlamanız gerekiyor.)

– Şubeler

ING Bank Konut Kredisi Hesaplama

Banka tarafından yapılan son güncelleme sonucunda ING Bank Konut Kredisi oranı %1.08’ den başlayan faiz oranları ile sizin ödeme gücünüz dikkate alınarak vade ve çekilen miktara göre değişiklik gösteriyor. Farklı konut kredisi ödeme seçenekleri ile ödeme planlarını müşterilerine bırakıyor.

ING Bank Konut Kredileri Ödeme Seçenekleri

Eşit Taksitli Ödeme,

Eşit Anapara Ödemeli,

Ara ödemeli kredi ödeme seçenekleri bulunuyor.

Ayrıca müşterinin durumuna göre ödeme seçenekleri de oluşturulabiliyor. Mesela ING Bank’tan maaşını alan ya da almayı düşünen emekliler için, üç ayda bir ödeme planı hazırlanıyor.

Konut Kredisi İçin Örnek Ödeme Tablosu

Vade Kredi Tutarı Aylık Faiz Taksit Tutarı

60Ay 100.000 TL 1.08% 2.300,00 TL

120 Ay 100.000 TL 1.12% 1.550,00 TL

*Kredi tahsis ücreti kredi tutarının binde 5’i yani 500 TL’dir.

***Sigorta bedelleri yaş, cinsiyet, kredi tutarı, vade, faiz oranı gibi etkenler dikkate alınarak hesaplanır.

QNB Finansbank Konut Kredisi

29 yıldır prensiplerinden ve ilkelerinden ödün vermeden en son ‘’ Orta Doğu’nun En İyi Bankası’’ unvanını kazanarak yaşanılan mutluluk ile sizlere daha iyi hizmet vermek için, her zaman yenilikçi çalışmalarına hızla devam ediyor. Yine ihtiyaçlarınıza yönelik çözümler üretmeyi amaç edinen QNB Finansbank; konut kredileri için de size yönelik farklı çözümler üreterek hayallerinizi gerçekleştiriyor.

QNB Finansbank Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Satın alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Son üç aya ait adınıza düzenlenmiş bir fatura
 • Gelir belgesi
 • Banka yapılan inceleme sonucunda, ilave belge ya da kefil gibi talep hakkına sahiptir.

QNB Finansbank Konut Kredisi Hesaplama

Banka tarafından yapılan son güncelleme sonucunda QNB Finansbank Konut Kredisi oranı %0.99 ile başlayıp %1.25 ‘e kadar vade ve çekilen miktara göre değişiklik gösteriyor. Farklı konut kredisi paketleri ile ödeme planlarını müşterilerine bırakıyor.

Konut Kredileri

Standart Konut Kredisi; 180 Aya kadar vade yapılabilir.

Evini Değiştiren Konut Kredisi; yeni alacağınız evin ekspertiz değerinin %100 ‘ünü kredi kullanabilirsiniz. 180 Aya kadar vade yapılabilir.

Artan Taksitli Konut Kredisi; gelir düzeyinize taksit ödemelerini siz belirleyerek, faizden kurtulabilirsiniz.180 Aya kadar vade yapılabilir.

Azalan Taksitli Konut Kredisi; gelir düzeyinize taksit ödemelerini siz belirleyerek, faizden kurtulabilirsiniz.84 Aya kadar vade yapılabilir.

Peşinatsız %100 Konut Kredisi, peşinat sıkıntısı çekmemeniz adına hem sahip olduğunuz evi peşinat gösterip, alacağınız evin %100’ üne kredi kullanabilirsiniz. 180 Aya kadar vade yapılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi; konutu kendi imkanları ile yapmak isteyen kişilere 120 ay vade ile verilir.

QNB Finansbank Konut Kredisi Paketleri Ve Hesaplama

QNB Finansbank Konut Kredisi Hesaplama örneği;

Standart Konut Kredisi

Vade Kredi Tutarı Aylık Faiz Taksit Tutarı

60 Ay 100.000 TL 0.99% 2.218,39 TL

180 Ay 100.000 TL 1.25% 1.399,59 TL

*Kredi tahsis ücreti kredi tutarının binde 5’i yani 500 TL’dir. Ekspertiz ücreti 250 metrekare konut için 544 TL‘dir.

**Diğer konut kredi paketleri içinde faiz oranları aynı olup, 500.000 TL üzeri kredi tutarı için faiz oranları 120 aya kadar olup 1.07%’dir.

***Sigorta bedelleri yaş, cinsiyet, kredi tutarı, vade, faiz oranı gibi etkenler dikkate alınarak hesaplanır.

Yapı Kredi Konut Kredisi

Beğendiğiniz, hayal ettiğiniz eve kavuşmak için ülkemizin en büyük bankalarından biri olan Yapı Kredi Bankası sizler için alternatif çözümler sunuyor. İster internet üzerinden, ister banka şubelerinden konut kredisi hakkında bilgi almadan karar vermeyiniz.

Yapı kredi Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

– Satın alınacak konutun tapu fotokopisi

– Kimlik belgesi ve fotokopisi

– Son üç aya ait adınıza düzenlenmiş bir fatura

– Gelir belgesi

Banka yapılan inceleme sonucunda, ilave belge ya da kefil gibi talep hakkına sahiptir.

Yapı Kredi Konut Kredisi Başvuru Kanalları 

– İnternet şubesi

– Mobil Şube

– Şubeler

Yapı Kredi Konut Kredisi Hesaplama

Yapı Kredi Konut Kredisi oranı %1.01’ den başlayan faiz oranları ve en fazla 120 ay vade ile sizleri bekliyor.

– Kredi tutarınız, evin ekspertiz değerinin %80′ inini geçemez.

– Kredi tutarı, alacağınız evin ekspertiz değerinin %100 ise, konut teminatlı kredi kullandırılır.

– Konut kredisi vade sonundaki maksimum yaş 70’tir.

-Taksit ödemelerinizi dönem ve tutar olarak siz belirleyebilirsiniz.

– İstediğiniz zaman ara ödeme yapabilir ya da kalan ödemenizi zamanından önce ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz.

– İki kişi anlaşarak, tek bir konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Örnek Ödeme Tablosu

Vade Kredi Tutarı Aylık Faiz Taksit Tutarı

60Ay 100.000 TL 1.01% 2.230,51 TL

120 Ay 100.000 TL 1.01% 1.441,66 TL

* Kredi tahsis ücreti kredi tutarının binde 5’i yani 500 TL’dir. ( Örnek ödeme tablosuna göre hesaplanmıştır.)

* Sigorta bedelleri yaş, cinsiyet, kredi tutarı, vade, faiz oranı gibi etkenler dikkate alınarak hesaplanır.

* Ekspertiz ücreti 545,71 TL’dir.

* Dask primi 120 TL’dir.

İş Bankası Konut Kredisi 

Herkes ev sahibi olmak ister. Ama birçok insan bu hayaline kısa yoldan ulaşamıyor. Ömür boyu çalışarak ortalama bir gelir elde eden insanlar para biriktirebilirlerse belki bu hayaline ulaşırlar. Ama ev sahibi olduklarında da koca bir ömrün geçtiğinin farkına varacaklardır. Bankalar tarafından verilen konut kredilerine rağbet bu nedenle güç geçtikçe artmaktadır.

Konut kredisi çekmek isteyen insanların ilk başvurduğu adreslerden biriside iş bankasıdır. Yapılan anketlerde çoğunluk başvuru kolaylığı, uzun vadeli ödeme rahatlığı ve güvenirlikten ötürü İş bankası tercih ettiklerini belirtmişlerdir. İş bankası görmüş olduğu bu teveccühü her geçen gün yenilenerek ve gelişerek kaybetmemek için elinden geleni yapmaktadır.

Konut Kredisi Hesaplarken Dikkat Edilmeli

Konut kredisi çekmek için İş bankasına başvuruda bulunacakların dikkat etmesi gereken en önemli konu taksit tutarlarıdır. Kredi başvurusunda bulunan kişi aylık gelirine göre taksit tutarını belirlerse ödeme zorluğu yaşamayacaktır. Genellikle aylık kredi tutarının aylık gelirin yarısı kadar olması tavsiye edilir. İş bankası konut kredisi için başvuru şubelerden, çağrı merkezinden ve internetten yapılabilmektedir.

İş Bankası Konut Kredi Nasıl Hesaplanıyor?

İş bankasında 10 yıl vadeli olarak çekilecek konut kredisinin faiz oranı %0,99 olarak belirlenirken maliyet oranı %1,02 olarak hesaplanmıştır. Bu durumda ortalama 100.000 TL konut kredisi kullanan bir kişi aylık 1.428 TL taksit ödeyerek 10 yılda ev sahibi olabilir. Kredi borcunun ödendiği 10 yılın sonunda toplam 172.795 TL geri ödeme yapılmış olacaktır. Bu taksit oranına göre geliri 3.000 TL altında olan kişilerin büyük bir borcun altına girmesi risklidir. Çok iyi değerlendirilmeli ve ona göre bir adım atılmalıdır. Sonuç olarak 10 yıl ödenecek bir borcun altına girilecektir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

1863 yılından bu zamana kadar hizmet veren; ülkemizin büyük devlet bankalarından olan Ziraat Bankası, herkes için ve etkin bankacılık stratejisinden yola çıkarak ‘’ Moral Banka ‘’ ilkesi ile müşterilerinin mutluluğunu düşünüyor. Bunun için konut sahibi olmaları için müşterilerine konut kredisine yönelik çalışanlara, emeklilere ya da çiftçilere farklı alternatifler sunuyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

13.09.2017 tarihindeki güncelleme sonucunda Ziraat Bankası Konut Kredisi oranı %0.88 ile başlayıp %1.18 ‘e kadar vade ve çekilen miktara göre değişiklik gösteriyor. Farklı konut kredisi paketleri ile ödeme planlarını müşterilerine bırakıyor.

Konut Kredisi Ödeme Planları

– Artan ya da azalan taksitli konut kredisi

– Belirli zaman ödemesiz ya da belirli zaman faiz ödemeli konut kredisi

– Değişken ara ödemeli ya da periyodik ara ödemeli konut kredisi

– Değişken taksitli, sabit ara ödemeli konut kredisi

– Hasat dönemine göre çiftçini ödeme tarihlerini belirlediği konut kredisi

Ziraat Bankası Konut Kredisi Paketleri Ve Hesaplama

– Konut Ürün Paketi 1-100.000 TL, 100.001-1.000.000 TL, 1.000.001 TL üzeri konut kredisi paketleri,

– Çalışanın ve emeklinin artısı konut kredisi,

– Bankamız gayrimenkul konut kredisi,

– Komisyonsuz konut kredisi olarak farklı seçenekler sunuyor. Kredi paketlerinden örnek hesaplamalar aşağıda sunuluyor.

Konut ürün paketi ile hesaplama;

0.88% oran ile 100000 TL, 36 ay vade ile aylık ödeme 3.253,07 TL’dir.

0.95% oran ile 100000 TL, 120 ay vade ile aylık ödeme 1.400,24 TL‘dir.

Komisyonsuz Konut Kredisi

1.13% oran ile 100000 TL, 36 ay vade ile aylık ödeme 3.396,43 TL‘dir.

1.18% oran ile 100000 TL, 120 ay vade ile aylık ödeme 1.562,30 TL‘dir.

 

TEB Konut Kredisi

Yıllardır birçok konuda yanınızda yer alan TEB, hayallerinizi süsleyen evi almanız içinde size özel çözüm yolları ile şubelerine sizleri bekliyor. Farklı faiz oranları ve vade seçenekleri ile profesyonel hizmet anlayışı ile müşterilerine yardımcı olan bankanın, yazımızla konut kredileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

TEB Konut Kredisi Hesaplama

TEB Konut Kredisi 1.23% oranı ile başlayıp vade ve çekilen miktara göre değişiklik gösteriyor. Farklı konut kredisi paketleri ile ödeme planlarını müşterilerine bırakıyor.

TEB Konut Kredileri

– Her şey Dahil Konut Kredisi; tüm masraflar kredi içerinde kullandırılarak, uzun vade ile ödeme kolaylığı sağlar.

– Al Kirala Konut Kredisi; evinizi kiraya vererek, ödemelerini kolayca yapabilme kolaylığı sağlar.

– Esnek Kademeli Konut Kredisi; ödeme tutarları krediyi kullanacak müşteri tarafından belirleniyor.

– %100 Konut Kredisi, kredi için peşinat yoksa gayrimenkul ipoteği ile kredinizi kullandırıyor.

– Anapara Ertelemeli Konut Kredisi; anapara ödemenize 36 ay sonra başlayarak ödeme kolaylığı sağlıyor.

– Dönem Ödemeli Konut Kredisi; 2 ya da 3 ayda bir ödeme yaparak bütçenizi ayarlamanıza kolaylık sağlıyor.

– Kademeli Azaltan Konut Kredisi; ileri dönemlerde kredi taksitlerinizi azaltmanızı sağlıyor.

– Kademeli Artan Konut Kredisi; gelir artışınıza göre taksit tutarınızı da arttırma imkanı sağlıyor. Gelir artışınıza göre 6 ay ya da 12 ayda bir artış yapabiliyorsunuz.

– İndirimli Konut Kredisi; kredi tutarınızın %1 ile %5 ‘i arasındaki tutarı peşin ödeyerek taksit tutarlarınızın azalmasını sağlıyor.

– Ara Ödemeli Konut Kredisi, gelir değişikliklerinizde toplu ödemelerle, aylık ödemelerinizi azaltmanızı sağlıyor.

– Molalı Konut Kredisi, ödemelerinizi düzenli yaptığınız taktirde, yılda iki defa gecikme faizi olmadan 2 ay ara vererek birikim yapmanıza da olanak sağlıyor.

Örnek Hesap Tablosu

Vade Kredi Tutarı Aylık Faiz Taksit Tutarı

60 Ay 100.000 TL 1.29% 2.404,26 TL

120 Ay 100.000 TL 1.23% 1.598,68 TL

Kredi tahsis ücreti 500 TL olup, sigorta bedeli yaş, cinsiyet, kredi tutarı, vade ve faiz oranına göre hesaplanır.

 

Konut Kredisi ile alınan Evi Satarken Nelere Dikkat Edilmeli

Mortgage Nedir

Mortgage kapsamı, satın alınacak yerin mesken olarak gözüküp gözükmediği, bir diğer söyleyişle konutun kat mülkiyetinin ya da kat irtifak tapusunun olup olmadığının araştırılmasıdır. Çünkü belli bir kredi çekebilmek ve ev sahibi olabilmek için konutun meskeninin olması şarttır.

Banka Kredisi ile Konut Satın Alacak Kişinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Banka kredisi ile konut sahibi olmak isteyenler öncelikle konut kredisi başvurusunda bulunur. Öncelikle tapu fotokopisini sizden alır ve bankaya teslim eder. Bankanın başvuruyu değerlendirme ve araştırma süreci başlar.

Bankalar Konut Kredisi Başvuru Değerlendirme Sürecinde Neler Yapar?

Banka öncelikle kişinin gelir- gider durumunu tespit etmeye çalışır. Ödeme planı çıkartmak için bu aşama son derece önemlidir. Çalıştığı kuruma ve sigortasının olup olmadığına bakılır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra bankaya başvurulan kredi miktarına göre plan çıkarılır. Kişinin bu tutarı ödeyip ödeyemeyeceğine bakılır ve ön onay verilir.

Ön Onay Tamamlandıktan Sonra Hangi Süreç Başlar?

Ön onay işleminin ardından ekspertiz aşaması başlar. Alıcı ekspertiz fiyatını yatırır. Alınacak konutun değeri belirlenir. Tüm bunların ardından konutun ekspertiz fiyatının %25 i nakit olarak ödenir. Geriye kalan kısmı banka ve alıcı arasında vade ve faiz oranları da görüşülerek anlaşılır.

Konutun Satış Süreci Nasıl Gerçekleşir? 

Banka satıcıya ödeyeceği kesin parayı belirler. Satış ve ipotek tesis işlemi aynı anda yürütülür. Resmi senetlerle tapu dairesine gidilir. Tapudaki memurlar tarafından alıcı ve satıcıya ayrıntılı bilgi verilir. İşlemlerin onayı istenir. Alım ve satım masrafları belirlenen hususta ödenir. Konut satışı yapılır. Satış yapıldıktan sonra satan kişinin hesabına para aktarılır. Ev satarken kredi çeken alıcıyla bankaya gitmek kredinin ve paranın satıcının hesabına geçmesinin takibi açısından önem taşır.

Konut kredisi çekemeyenler için TOKİ’den Uygun Taksitlerle Ev Alma

Ülkemizin piyasa şartlarında insanların aylık kazançları sadece aylık ihtiyaçlarına yetecek düzeyde olduğu için ev alma imkanları nerede ise yok denecek kadar azdır. Durum böyle olunca insanların bankalardan kredi çekip ev sahibi olma imkanı da imkânsızdır. Çünkü bankaların verdiği kredilerin aylık ödeme tutarı insanların ödeme gücünün yetmeyeceği düzeydedir. Devletin bu konuda izlediği politikalardan biri olan, durumu iyi olmayan insanların ev sahibi olabilmesine imkan tanıyan Toplu Konut İdaresinin kurulmasıdır.

1984 yılında fiilen çalışmaya başlayan bu kurum hem doğal afetlerden evlerini kaybeden insanları hem de maddi durumu yetersiz olan insanları cüzi miktarda aylık ödemelerle ev sahibi olmasının önünü açmıştır. Günümüzde maddi durumu yetersiz olan insanların başvurduğu Toplu Konut İdaresi yapılarına talep hızla artmakta artan bu talebe karşılık TOKİ yeni projeler geliştirmektedir.

İnsanların çekiliş yoluyla katıldığı bu proje insanları kira öder gibi ev sahibi yapmaktadır. TOKİ’den sizleri ev çıkması için belirli bir gelir düzeyinin altında , ek bir gelire ve mülke sahip olmamanız gerekmektedir. Şartları taşıyorsanız maddi durumunuz diğer yollarla ev sahibi olmaya yetmiyorsa devletin uyguladığı politika sayesinde bir mülk sahibi olabilirsiniz.

TOKİ Aylık Taksitleri

TOKİ aylık taksitleri başvurdunuz konutun metrekaresine oda sayısına göre değişmektedir. Alt gelir grubuna sahipseniz bunun beyanını başvuruda belirtip devlet tarafından desteklenerek aylık taksitlerinizde diğer alt gelir grubuna sahip olmayan insanlara göre daha düşük olacaktır.

Günümüz piyasa şartlarında devletin izlemiş olduğu bu politika Maddi durumu yetersiz olan insanlar için ev sahibi olma yolunda bir umut olmuştur. Her yıl binlerce insan TOKİ çekilişlerine başvurmakta ve her yıl bu başvuru sayısı da artmaktadır. Başvuru belirli bir cüzi miktarda ücret ödeyerek yapılıyor eğer çekilişte sizlere konut çıkmaz ise çekiliş sonunda paranız geri iade ediliyor. Sizlerde alt gelir grubunda iseniz bulunduğunuz ildeki TOKİ konutlarına başvuruda bulunup kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.


CEVAP VER