Konut kredisi nedir nasıl çekilir

0
80

Konut Kredisi Nedir 

Banka Kredi Türleri Nelerdir?

Bankalar bireye verdikleri hizmetlerle bireylerin ihtiyaçlarının çoğunu karşılanmaktadır. Günümüzde kredisi olmayan vatandaş bulunmamakla birlikte bankalarda işlemleri olmayan vatandaşlar yoktur. Bankaların bu kadar hayatımıza dahil olmaları bizim ihtiyacımızdan kaynaklanır iken bankaların bu kadar kolay kredi vermeleri ise tartışmaya açık bir konuda halinde bulunmaktadır. Bankların kredi çeşitleri konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi olarak en genel haliyle bilinmektedir.

Konut Kredisi

Bireylerin ev sahibi olmak istemesiyle konut kredilerinde artış her geçen gün artmaktadır. Konut kredisini her banka vermekle birlikte belirli şartlarının oluşu bilinmektedir. Bu şartlardan konut için en önemli olanlarından biri ise alınan konut fiyatının toplamının %25 ‘in bankaya tahsil edilmesi gerekmektedir. Konut kredilerinden bir diğer husus ise vade imkanları yapılan taksitler ile konut ihtiyacı ve birikimi olan her vatandaşın uzun vadede kira ödemekten ise kira öder gibi uzun vadeli taksitleri ödeyerek ev sahibi olmaktır.

250.000 Lira Kredi İle 48 Ay Vade Seçeneği Sunan Bankalar

ZİRAAT BANKASI: %0.95 oran ile geri ödenecek rakam ise 302.124 TL

HALK BANK :%0.95 oran ile geri ödenecek rakam 302.162 TL

QNB FİNANSBANK :%0.99 oran ile geri ödenecek rakam 304.077 TL

YAPI KREDİ :%1.01 oran ile geri ödenecek tutar 305.175 TL

KUVEYT TÜRK: %1.03 oran ile geri ödenecek olan miktar 306.254 TL

GARANTİ BANKASI :%1.09 oran ile geri ödenecek tutar 309.502 TL

ING BANK:%1.10 oran ile ödenecek tutar 309.893 TL

ALBARAKA TÜRK:%1.10 oran ile geri ödenecek tutar 309.913 TL

AKBANK : %1.11 oran ile geri ödenecek tutar 310.501 TL

FİBA BANK :%1.13 oranı ile ödenecek tutar 311.380 TL

Bankaların çeşitli kredi miktarı ve farklı vade seçenekleri bulunmaktadır.

Konut Geliştirme Kredisi Nedir

Konut kredisi kapsamında yer almakta olan konut geliştirme kredisi bireylere sunulan hizmetlerden biridir. Konut geliştirme kredisinden her vatandaş yararlanabilmektedir. Konut kredisi kapsamında oluşan konut geliştirme kredisi müşterilerin evlerinin gelişmesine veya değiştirmesine yönelik sağlanmakta olan kredi imkanıdır. Konut geliştirme kredisi kapsamında ev içinde düzenlenmesi öngörülen işler dahil olmaktadır.

Bu durumda evin tadilat işleri , mutfak dolaplarının değişimi , boya badana , bahçe dekorasyonu, ev dekorasyonu gibi işlemler için bu kredi türü kullanılmaktadır. Aynı zamanda evin dışında olabilecek tadilatlarda bu kredi kapsamına girmektedir. Bankalar müşterilerine gerekli vade ve faiz oranı ile birlikte bu kredi imkanını sunmaktadır.

Konut Geliştirme Kredisi Almak İçin Gerekli Koşullar

Konut geliştirme kredisine ilişkin olan şartlar hemen hemen bütün kredi türlerinde olan şartlardır. Öncelik kredi almak isteyen müşterinin gelir durumu iken bakılan bu gelir durumu sayesinde banka bu müşterilere kredi imkanı sunmaktadır. Belirli gelir düzeyine sahip olan bireylerin kredi aldıktan sonra kredi taksitlerini zamanında ödemesi durumu genel hali almış bulunmaktadır.

Bu sayede de gelir düzeyi iyi olan ve düzenli gelirlere sahip kişilere kredi imkanı sunulmaktadır. Aynı zamanda konut geliştirme kredisinde yeni bir konut almayı planlayan bireyler ise almayı düşündükleri konut fiyatının %25 olan kısmını bankaya peşinat olarak getirmelidirler. Eğer böyle bir peşinat yok ise yine evin fiyatının %25 oranı için banka ev ipotek etmek ister. İpotek altına alınacak evin müşteriye ait olması şart koşulmamaktadır.

Konut Geliştirme Kredisi Faiz Oranları

Konut geliştirme kredisine ilişkin olan faiz oranları ve bankalar örnek olarak gösterilmektedir. Akbank ev geliştirme kredisi kapsamında 12 aylık vade seçeneği ile uyguladığı faiz oranı %1. 30 olarak belirtilmiştir. Türkiye Finansbank ise 12 aylık bir vade seçeneği ile birlikte %1. 39 faiz oranı imkanı sunmaktadır.

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Bankaların uyguladığı düşük konut kredisi faizi ve inşaat sektörünün hızlı bir artışlar inşaat arzında yükseliş göstermesi sayesinde herkesin konut kredisi ile ev sahibi olma isteğini gerçekleştirebiliyor.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, insanların kira öder gibi belirli bir kredi sözleşmesine istinaden her ay bankaya ödediği kredi türüdür. Konut kredisinin özel kılan şey, faiz oranının normal kredilere göre düşük olması ve vadesinin 10 seneye kadar çıkarılabilmesidir. Bu sayede insanlar düşük taksitlerle uzun vadede kira ödemek yerine kendi evlerinin borcunu ödeyerek kredi bitiminde evin sahibi oluyorlar.

Konut Kredisi Süreci Nasıl İşliyor?

Krediye başvurabilmek için öncelikle kredi kullanmak isteyen kişinin almak istediği evi tespit etmesi gerekir. Bu süreçten sonra ev sahibinden tapu bilgilerini talep ederek kredi kullanacağı bankaya bu bilgileri iletir. Aynı zamanda kredi kullanacak kişi, kullanacağı kredinin miktarını ve kredi vadesini de bankaya belirtir. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra banka kredi kullanılacak evin değerinin tespiti için ekspertiz görevlendirir.

Ekspertiz işlemi tamamlandıktan sonra kredi kullanılacak miktar evin değerinin % 75 ini aşmıyor ise banka işlemleri başlatır. Bundan sonraki süreç kredinin onaylanması ve tapu devri olarak devam eder. Tapu devri anında ise banka, tapu üzerine ipotek koyarak kredi kullanan kişinin evi satamamasını garanti altına alır.

Konut Kredisi Onaylanması Kaç Gün Sürer?

Kredi kullanılacak olan evin tespiti sonrasında bankaya başvurulduktan sonra önceden de bahsettiğimiz gibi ekspertiz süreci ve raporlama süresi çok uzun sürmüyor. Bazı durumlarda kredi onaylanma süreci 10-11 güne kadar çıkabiliyor. Fakat kredi notunuzda bir sıkıntı yok ise kredi onaylanma süreci 4 ya da 5 günde bile bitebilir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları her bankada farklılık göstermektedir. Her banka kendisine göre en uygun faiz oranını belirleyip ortaya koymaktadır. Her bankada farklı olması gibi gidilen bankada oluşan simaya göre de faiz oranları belirlenir. Kişinin bankadaki kredi notu büyük önem taşımaktadır çünkü bankadan bu krediye başvurup başvuramayacağınız bile bu kredi notu ile belirlenir.

Kredi notunuz düşük ise banka bu talebinizi onaylamaz veya olağandan daha yüksek bir faiz oranı ile sizi karşılar. Ancak bu durum tam tersinde olduğunda yani kredi puanınız yüksek olduğunda banka sizin tarafınızdan yapılan konut kredisi talebini onaylar ve hem sizin açınızdan hem de banka açısından en uygun faiz oranını belirleyip çekilen konut kredisinde bu faiz oranını kullanır.

Konut Kredisi Faiz Oranı

Konut kredisi faiz oranı da diğer faiz oranları gibi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bu faiz oranı belirleme sırasında şu etkenler rol oynar;

1) Toplam arz ve talep,

2) Ücretler, istihdam ve işgücü birim faaliyeti,

3) Kamu fiyatları

4) Maliye politikası göstergeleri,

5) Parasal göstergeler ve kredi büyüklükleri

6) Döviz kuru ve ödemeler dengesi gelişmeleri,

7) Uluslararası mal ve finans piyasalarındaki gelişmeler,

8) Enflasyon bekleyişlerinin seyri,

Bu etkenlere bakılarak ön görülen faiz oranı açıklanır. Bu faiz oranından sonra her banka da kendisine en uygun faiz oranını belirleyip bununla piyasada rol oynamaya başlar. Bununla birlikte şuan piyasada ortalama görülen konut kredisi faiz oranı 0.85’tir. Her banka da farklılıklar görülmektedir. Kendisine en uygun gördüğü konut kredisi faizini her banka ayrı bir oranla piyasaya çıkıp bu rakam veya oranla reklam yapabilir. Konut kredisi faiz oranı önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına daha sonra da bankalara bağlıdır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi?

Konut Kredisi

Günümüzde evi olmayan bireylerin ev almak için ilk olarak başvurdukları yer bankadır. Bankaların verdiği konut kredisi ile bireyler uzun vadeler ile ev sahibi olabilmektedirler. Konut kredisinin miktarı ile birlikte alınan kredi miktarına ne kadar taksit planlaması yapılması konusu oldukça önemli olmaktadır. Alınan konut kredilerine yapılan vade ile birlikte faizinde artması kaçınılmazdır. Bireylerin ev sahibi olabilmeleri için kredi almaktan başka yöntem neredeyse yok denecek kadar azdır.

Bankaların konut kredisi için müşterilerinden istedikleri belirli özelliklerin yanı sıra ilk olarak krediyi çeken kişilerin belirli bir sürekli ödeme gücüne sahip olmalıdır. Bununla birlikte bankaya gösterilen gelir belgesi konut kredisi için oldukça önemlidir. Bankanın konut kredisi verebilmesi için bilinmesi ve uygulanması gereken asıl konusu ise alınacak olan evin fiyatının %25’lik kısmının bankaya peşinat olarak sunulması gerekmektedir. Bu ön koşullar sağlandıktan hemen sonra banka konut kredisi başvurusunu değerlendirip krediyi onaylamaktadır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Konut kredisi faiz oranları %0.88 den başlayarak %1.36 ya kadar devam etmektedir. Konut kredisi almak isteyen bireylerin bankaların her birinin faiz oranlarını incelemesi ona göre kredi alınması tavsiye edilmektedir. Özellikle vadeleri uzun düşünülen konut kredilerinin faiz oranları yüksek iken vadesi az olan konut kredisinin geri ödemesi daha az faiz oranı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte dönemsel olarak bankalar konut kredileri için kampanya yürütmektedirler. Bu kampanyalardan en çok dikkat çekenleri ise bayram kredileridir.

Konut Faiz Oranları Düşer Mi?

Bankaların verdikleri konut kredilerine ilişkin belirli bir faiz oranı bulunmamaktadır. Bu sebep ile birlikte konut faizinin oranlarının düşme ihtimali oldukça az görülmektedir. Konut kredilerini az faizle almak isteyenler az vade ile ödeme ve en uygun faiz veren bankanın bulunması oldukça önemlilik arz etmektedir.

En Uygun Konut Kredisi Veren Banka

Konut kredisi günümüzde birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Çünkü aileler kira ödemek yerine ev sahibi olmak istiyor. Geçen yıllara göre ev fiyatları da sürekli artmaya devam ediyor. Durum böyle olunca insanlar bankalardan kredi çekip ev sahibi olmanın yollarını arıyor. Birçok banka da uzun vadelerle kredi imkanları sunuyor.

Bankaların Kredi Faiz Oranları

Günümüzde çeşitli bankalar bulunuyor. Her bankanın da faiz oranları ve ödeme planları değişiklik gösteriyor. Faiz oranları genellikle %0.80 ‘den başlayıp %1.3’ e kadar çıkabiliyor. Vadesi artıkça da faizi yükseliyor. Örneğin; 100.000 TL kredi çekilirse bu miktarın çeşitli vadeleri ve bu vadelere uygun faiz oranları bulunuyor.

Düşük Faiz Oranlarıyla Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası konut kredisi müşterilerine düşük faiz oranları ve ödeme planlarıyla kolaylık sağlıyor. Genellikle konut kredisi başvurusu yapılan bankaların başında yer alıyor. Ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi çekmeye imkan sağlıyor. Taksit imkanlarını şöyle anlatabiliriz :

100 bin liralık konut kredisine;

  • 24 ay vadeli %0.80 faiz oranıyla ayda 4.596 lira
  • 60 ay vadeli %0.88 faiz oranıyla ayda 2.152 lira
  • 120 ay vadeli %0.88 faiz oranıyla ayda 1.350 lira

TEB konut kredisi düşük faiz oranlarıyla ev almak isteyenlere güzel imkanlar sağlıyor. 120 aya kadar vade seçenekleri sunuyor. Faiz oranları %0.90’dan başlıyor ve vadesine göre %1.2’ye varabiliyor.

QNB Finansbank konut kredisi %0.90’dan başlayan kredi faiz oranlarıyla uygun bankalar arasında yer alıyor. Ayrıca 180 aya kadar taksit imkanlarıyla karşımıza çıkıyor.

Konut Kredisine Başvurmak İçin Gerekli Evraklar

Bireylerin konut kredisine başvurmak için gerekli evrakları bankalara teslim etmesi gerekiyor. Bu evraklar arasında satın alınacak evin tapu fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, kişinin gelir düzeyini gösteren belge ve bireyin üstüne kayıtlı herhangi bir fatura yer alıyor.

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir ?

Mevcutta kullandığınız bir konut kredisinin ödemelerini yaparken bazı durumların gelişmesi üzerine kredinin yeni çekiliyormuş gibi banka tarafından düzenlenmesine konut kredisi yapılandırma, bir diğer adı ile refinansman adı veriliyor.

Konut kredisi faiz oranları ülkedeki ekonomik gelişmelere istinaden kimi zaman bankalar tarafından aşağı çekilebiliyor. Bu durumda konut kredisi kullanan kişilere daha az faiz ödeme fırsatı doğuyor. Fakat mevcut kredi sözleşmesinde faiz oranı önceki dönemde yüksek olduğu için, kredi sözleşmesinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Yapılandırılır?

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi, yapılandırma için iyi bir seçenektir. Bu durumda ödeme vadenizi kısaltabilir ya da taksit tutarlarınızı düşürebilirsiniz. Bu seçeneğin dışında kredi ödemesi sırasında elinize toplu para geçtiğinde, maaş gününüzün değiştiğinde ya da diğer borçlarınızın finansmanınızı etkilediğinde konut kredisi yapılandırması yapmanız gerekebilir.

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Eğer faiz oranları düştüyse, ya da sizin finansman durumunuzla ilgili özel bir durum oluştuysa kont kredinizi yapılandırmak üzere bankanıza başvurabilirsiniz. Bu durumda başvuru yaparken bankanıza ödeme gününüzün değişeceğini ya da elinize geçen toplu parayı bankaya teslim ederek vade sayısını düşürebilirsiniz. Başvurunuz sonucunda bankanız size yeni bir konut kredisi sözleşmesi düzenleyerek yapılandırma işlemini tamamlayacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar

Konut kredinizi yapılandırma için başvurduğunuzda yeni yapılan sözleşmeye dikkat etmeniz gerekir. Ödeme tutarı, yeni faiz oranı, vade uzunluğu gibi noktalar krediniz için önemli hususları barındırır. Eğer mevcut bankanızda kredi ödemenizi faiz indirimine yönelik yapmıyorsanız diğer bankalardaki faiz oranlarını ve güncel kampanyaları da incelemek isteyebilirsiniz.

Her bankanın kendine uygun konut kredisi politikaları bulunur. İlk başta konut kredisi kullandığınız bankadan yeni bir bankaya geçerek konut kredinizi transfer edebilir ve daha iyi ödeme şartlarında kredinizi ödemeye devam edebilirsiniz.

 


CEVAP VER