Kolay taşıt kredisi veren bankalar

0
213

Taşıt Kredisini Almadan Önce Ne Yapılmalı

En uygun taşıt kredisi veren bankayı bulmak için ilk önce alınacak taşıtın durumu göz önünde bulundurulmalıdır. İkinci el mi yoksa sıfırdan bir araba mı alınacak, ne amaç için kullanılacak, bunlara karar verildikten sonra banka araştırmalarına geçilmelidir. Son yıllarda ülkeler otomotiv sektöründe büyük ilerlemeler kaydettiler. Böylece bu alana olan ilgi, yoğunluk diğer sektörlere göre daha fazla arttı. Bankalarda bu duruma göre kendilerini ön plana çekmek için değişik stratejiler geliştirmeye başladılar. Bankaların bu stratejilerini taşıt almak isteyen insanlar iyi algılamalı ve kendilerine en uygun olan krediyi veren bankalardan taşıt kredisini çekmeleri gerekmektedir.

Hangi Banka Ne Kadar Faiz İle Kredi Verir

Hangi türde taşıt alınacağı belirlendikten sonra bankaların vade uzunluklarına, aylık düşen ödeme ücretine, çekilen krediye yüklenen faiz oranına bakılmalıdır.

Bankalar Faiz Oranı Aylık Ödeme Masraf Toplam Tutar

TÜRKİYE İŞ BANKASI %1.3 1.508,18 TL 150 TL 36.346,00 TL

AKBANK %1.32 1.512,38 TL 150 TL 36.447,00 TL

ING BANK %1.34 1.516,58 TL 150 TL 36.548,00 TL

GARANTİ BANKASI %1.44 1.537,00 TL 150 TL 37.054,00 TL

HSBC %1.44 1.537,68 TL 150 TL 37.054,00 TL

ICBC %1.5 1.550,43 TL 150 TL 37.360,00 TL

ŞEKERBANK %1.75 1.604,16 TL 150 TL 38.650,00 TL

Yukarıda verilen faiz oranları 30.000,00 TL fiyat ücreti üzerine yapılmıştır. Ve 24 ay vadeli şekilde hesaplanarak aylık ödeme fiyatı ve masrafı ortaya konulmuştur.

Taşıt Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şartlar

Taşıt kredisi alırken bazı şartlar bulunmaktadır. Yukarıdaki tabloda 24 ay vade üzerinden hesaplanan fiyatlar bulunmaktadır. Taşıt kredileri en fazla 48 ay vadeli anlaşmalar yapılarak alınabilmektedir. Vade süresini bankayla anlaştıktan sonra alacağınız arabayı, krediyi aldığınız bankaya ipotek ettirmek gerekmektedir. Bu şartlar ve bankaların kendine özel şartları göz önünde bulundurularak avantajlı kredi çekimi ödeme sıkıntısı yaşatmadan rahat bir alışveriş imkanı sağlayacaktır.

20 Ay Vadeli Taşıt kredisi

Araba almak isteyen kişiler için bankalar kredi imkânı sunuyor. Bankalar tarafından sunulan araç kredileri yasalar ile kontrol altında tutuluyor. Türkiye’de faaliyet göstere bankalar ikinci el bir aracın en fazla %70’i oranında kredi ödemesi yapabiliyorlar. Geriye kalan %30 oranındaki miktarın araç almak isteyen kişi tarafından ödenmesi gerekiyor. Bazı galeriler tarafından senetle vadeli araba da satılıyor. Bu durum genellikle vadeden kaynaklı olarak araç değerinin yükselmesi nedeniyle çok fazla tercih edilmiyor. Aynı zamanda galeride bir miktar peşinat alacaktır.

Bankadan 20 Ay Vadeli 2.El Araba Kredisi Çekmek

Tüketim çılgınlığının önüne geçmek amacıyla devletin ilgili kurumları tarafından kredi ve kredi kartlarıyla alakalı bazı düzenlemeler getirildi. Getirilen düzenlemelerden kaynaklı olarak araç kredisi çekmek isteyen ve ikinci el araba almak isteyenler bankalardan sadece aracın %70’i oranında kredi çekebiliyor. Geri kalan %30’luk dilim ise peşinat olarak aracı almak isteyen kişi tarafından ödenecek.

Bankalar genellikle vermiş olduğu araç kredilerini 20 ay vade ile müşterilerine sunmaktadır. Bu da araç için çekilen kredinin 20 aylık bir süre zarfında ödeneceği anlamına gelmektedir. Araç kredisi çekmek için başvuru sahibinin bankanın belirlediği oranda kredi notuna sahip olması gerekiyor. Ek olarak kredinin taksitlerini ödeyebilecek bir aylık gelirinin beyan edilmesi bulunması isteniyor. Bu şartları sağlayan başvuru sahibi kısa sürede araç için %70 oranında kredi çekebilecektir.

Senetle 20 Ay Vadeli 2.El Araba Alınabilir

Galerilerde senetle araba satışı yapılmaktadır. Araba almak isteyen kişi 20 aylık bir ödeme vadesi isterse her ödeme için bir senet imzalar. İmzaladığı senetler araç sahibinde kalır. Bu senetler devir esnasında noterde tasdiklenir. Her ödeme yapıldıktan sonra senetler iade alınır.

60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Taşıt kredisi bireylerin ihtiyacına yönelik yapılan uygulamalardan birisidir. Taşıt kredisi bankalarca verilmektedir. Taşıt kredi ihtiyacı olan bireyler başvuruların ardından taşıt kredisi alabilmektedirler. Taşıt kredisinin en faydalı olan kısımlarından biri ise yıllar süren para biriktirme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Uzun yıllar para biriktirmek yerine bankalarca sunulan taşıt kredisi ise ile birlikte araç sahibi olabilir uzun vadede biriktirmek yerine kredi çekerek hem arabayı kullanıp hem de taksitler ödenebilmektedir. Günümüz şartlarında gerekli ihtiyaçlardan birisi olan taşıt kredisi uygun faiz oranları ve uygun vade seçenekleri ile birlikte müşterilere sunulmaktadır

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Koşullar

Öncelikle alınması düşünülen taşıtın birinci el mi ikinci el mi oluşu oldukça önemlidir. Bu kapsamda taşıt kredisi için başvurulduğu takdirde bankaların onlara ait hesapladığı faiz oranları ve ayrıcalıkları bulunmaktadır . Sıfır araba almak için bankaya başvurmanız öncelikli yapılması gereken bir hareket değildir. Sıfır alınan araç için aracı alacağınız yerle görüşüp anlaşmalı olan bankası var ise onunla anlaşmak oldukça mantıklı olabilmektedir.

Böyle bir durumda değil iseniz eğer bankaların faiz oranlarını ve vade imkanlarını değerlendirerek taşıt kredisi alınmalıdır. İkinci el araç alımı ise daha kolay olmakla birlikte sadece bankaya başvurduğunuz takdirde uygun ve düzenli bir gelir düzeyine sahip olduğunuzu ve ödeyebileceğiniz taksit imkanları ile araç alabilmek mümkündür. Banka tarafından yaptırılması zorunlu gibi gözüken kasko sigortası zorunlu olmamak ile birlikte kredi alanın bu hususta dikkatli olması gerekmektedir.

60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Bankaların taşıt kredilerinin vade sınırlaması mevcuttur. En fazla 48 ay olmakla birlikte 60 ay vadeli taşıt kredisi verilmemektedir. Yasa tasarısı meclis de olmasına rağmen onay alamamıştır.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi bankaların bireylere vermiş olduğu hizmetlerden sadece biridir. Bankaların vermiş olduğu taşıt kredisi bugünün koşulları altında hemen hemen her birey bu kredi imkanından yararlanmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu bu hizmet sayesinde bireyler taşıt almak için yıllarca para biriktirmek zorunda kalmamaktadır. Yıllarca para biriktirmek yerine bankadan alınan taşıt kredisi ile birlikte hem araba sahibi olunabilir hem de yavaş yavaş arabanın ödemesini bankaya yapılabilmektedir.

Bankalardan alınmakta olan taşıt kredisi taşıtın değerine göre belirlenmek ile birlikte yapılmak istenen vadelerle faiz oranları değişmektedir. Konut kredilerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus kredinin sigortalanmış olması gerekmektedir. Yapılan vadelerin ödeme gücünüzü zorlayacak biçimde olmaması oldukça önemlidir. Vadeler ödeme gücünüze göre olurlar ise ödemede zorlanmamak ile birlikte banka ile hukuki sürece de düşülmemelidir.

Taşıt Kredisi Alınması İçin Şartlar

Her kredide olduğu gibi taşıt kredisinde de bankalarca aranan özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerden bankalarca en önemlisi düzenli bir gelir düzeyine sahip olunmak ile birlikte alınması istenen krediden önceki kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notunda sorun olmayan müşteriler ve bu müşterilerin belirli bir gelir düzeyine sahi oluşları ile birlikte kredi imkanı sunulmaktadır

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

2017 İtibari İle 24 Ay Vadeli 80.000 TL Taşıt kredi oranları;

-Garanti Bankası %1.29

-Deniz Bank:%1.38

-ICBC :%1.14

-Türkiye İş Bankası:%1.24

Yapı Kredi: 1.27

-A Bank :%1.37

Bankaların taşıt kredi oranları 24 ay vadeli 80.000 TL’lik faiz oranları yukarıda belirtilmiştir. Vadesinin 24 ay oluşu taşıt kredi oranlarının yüksek oluşunda oldukça etkili bir faktör olarak bilinmektedir. Taşıt kredisini alırken bankalarca sunulan tüm vadeler değerlendirilmeli ve bütçeye en uygun vade seçeneği kullanılmalıdır.


CEVAP VER