Evde bakım maaşı parası nedir nasıl alınır

0
188

Evde Bakım maaşı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli vatandaşlara özel üç çeşit bakım hizmetinde sosyal destek sağlıyor. Engellilere evde bakım hizmeti, ister kamu tarafından üretilerek, ister özel sektörden hizmet alınarak veya bakım hizmeti masraflarının kamu tarafından finanse edilmesiyle sağlanıyor. Eğer hizmet kamu tarafından sağlanacak olursa bakanlığa bağlı olan rehabilitasyon merkezlerinde hizmet alınıyor. Diğer hizmette ise engellinin bakım hizmeti özel bakım merkezi tarafından sağlanıyor. Ve bunun ücretini bakanlık ödüyor. Son hizmette ise evde bakıma muhtaç, engelli kişilerin bakımını üstlenecek kişilere maddi ödeme yapılarak destek sağlanıyor. Bu kişilere verilen ücrete ise evde bakım parası deniyor.

Evde Bakım Parası Kimlere Veriliyor?

Evde bakım maaşını almak için 3 şart vardır. İlk şart kişinin ağır engelli olduğuna dair bir sağlık raporu olmasıdır. İkinci şart, kişinin bakıma muhtaçlık belirli kriterlerinin olması, üçüncü şart ise kişinin gelir kriterlerine uygun olmasıdır. Bu üç kural evde bakım parası almak için yeterlidir fakat bu şartların içinde detaya inmek gerekiyor.

1) Evde bakım parası almak istiyorsanız tam teşekküllü bir hastaneden, sağlık kurulunca düzenlenmiş, engel oranının en az %50 olması ve ”ağır engelli” kısmında ”evet” onaylı olması gerekiyor.

2) Madde 2’de belirmiş olan bakıma muhtaç kelimesini açmamız gerekirse şöyledir; yeme, içme, banyo, tuvalet gibi ihtiyaçlarını yalnız başına yerine getirmekte sıkıntılar çeken veya hiç yerine getiremeyen, başkasının yardımına muhtaç olan kişilerdir.

3) Eğer evde bakım parasını almak istiyorsanız, evinizde bulunan tüm kişilerin kişi başı geliri asgari ücretin 2/3’ünü geçmemeli. Aksi taktirde işleminiz onaylanmayabilir.

Evde Bakım Parasını Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Evde bakım parasını almak istiyorsanız, yukarıdaki üç madde ile ilgili belgeler alıp Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır

Engellilerin yaşamı oldukça zor olduğu için dolayısıyla maddi ve manevi olarak desteğe ihtiyaçları vardır. Engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla, bakıma muhtaç vatandaşlara evde bakım maaşı verilmektedir.

Kimler Başvurabilir?

Başkasının yardımı olmadan, gündelik hayata uyum sağlaması mümkün olmayan, tuvalet, temizlik veya yeme, içme gibi ihtiyaçlarını gideremeyen özürlülere verilecek özürlü raporunda, başvuru raporunda evet işaretlenmiş her özürlü başvuru hakkına sahiptir. Ve ayriyeten kanun gereği aile içinde alınan asgari ücret tutarının 2/3’ü geçmemesi gereklidir. Bu işlemi yaparken asgari geçim ücretini çıkartarak yapmalısınız. Daha önce evde bakım ücretine başvurup olumlu bir yanıt alamadıysanız, bu tutarı tekrar hesaplayarak başvurmanızda fayda var. Bakıma ihtiyacı olanların destek yardımından faydalanabilmesi için Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurması gerekli.

Başvuru Şartları

Evde bakım veya yardım ücretinden yararlanabilmek için hastanelerden alacağınız engelli oranı %50’nin üzerinde olan ve ağır engelli bölümünde evet işaretli olan vatandaşlar yararlanabilmektedir. Bunun dışında özürlü olan kişinin başkasının bakımı veya yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması ve bakım ihtiyacında olan bir engelliye sahip olmanız gerekmekte. Başvurunun sonuçlanması, 3-6 ay arası kadar sürebilir.

Gerekli Belgeler

Özürlüye ait iki adet vesikalık fotoğraf, özürlü kişinin kimlik fotokopisi, özürlü kişinin öğrenim durumunu gösteren herhangi bir belge, eğer özürlünün vasisi var ise, vasi atanmasına dair mahkeme kararı, anne ile babası ayrı bulunmaktaysa, boşanmaya dair mahkeme kararı gibi belgeler başvuru için şarttır. Yanınızda götürmeniz gerekli.

Evde Bakım Ücreti Ne Kadardır?

Evde bakım maaşı, her ay 10.000 gösterge rakamı ile aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ve bununla birlikte ek gösterge rakamlarının aylık tutara çarpılmasıyla bulunur. Yani sizin aylık katsayınızı 10.000 ile çarparak bulabilirsiniz.

2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu

Bakıma muhtaç insanların evde kendi kendilerine yaşamaları oldukça zordur bu yüzden kendilerine bakabilecek insanlara ihtiyaç duyarlar. Tabi hal böyle olunca bakıma muhtaç engelli insanlara bakan kişilere de ayrı bir sorumluluk yüklemiştir. Devlet kişilerin üzerindeki bu yükü hafifletebilmek için çeşitli sosyal politikalar hazırlamış bunları yürürlüğe koymuştur. Evde bakıma muhtaç insanlara evde bakım maaşı vermeye başlamıştır.

Evde Bakım Maaşının Yararları Nelerdir?

Bakıma muhtaç engelli insanların bakımı insanlara ayrı bir yük yüklediği için devletin yapmış olduğu bu uygulama engelli insanlara bakan kişilere bir nefes ve bir motive olmuştur. Zaten insanların üzerine yük olan bu bakım bu sayede ek primlerle daha sağlıklı bir hale getirilmeye çalışılmıştır.

Evde Bakım Maaşları

2017 yılında asgari ücretlerin artmasıyla Evde bakım maaşları da zam almıştır. 2018’in son altı ayında bu rakam 952.47 TL iken 2019’un ilk 6 ayında 990.57 TL olmuştur. Günümüz şartları ile bu rakam ek primlerle 1027 TL ye ulaşmıştır. Asgari ücret düzeyine göre belirlenen bu rakamlar asgari ücretlere zam geldikçe artmaktadır. 2019 yılında da artacak olan evde bakım maaşı 2019 yılının ilk altı ayında 1068.15 TL 2018 yılının son altı ayında 1105.54 TL civarında olacaktır.

Devletin uygulamış olduğu bu sosyal politika evde bakıma muhtaç olan insanların mağdur olmaması adına çok güzel bir adımdır. Ekonomik olarak haneyi de rahatlatan bu politika insanlara bakıma muhtaç insanları daha güzel ve daha sağlıklı bir şekilde bak almasına olanak sunmuştur. Evde bakım maaşları ne kadar oldu? Sorusuna bu makalemizde cevap vermeye çalıştık. Sizlerde çevrenizde evlerinde bakıma muhtaç insanlara bakan kişileri bu konuda bilgilendirebilir onların da bu uygulamadan yararlanmasını sağlayabilirsiniz sonuçta bakımı zor olan muhtaç insanların daha güzel bir şekilde bakılmasını hepimiz arzu etmekteyiz.


CEVAP VER