Borsada neden para kaybedilir

0
90

Borsada Neden Ve Nasıl Para Kaybedilir

İnsanlar borsada para kazanmanın hayali ile yüksek miktarlarda para ile borsa sektörüne girerler. Ancak büyük bir çoğunluğu hüsran ile karşılaşır. Çünkü borsa da para kazanmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Borsada para kazanmak isteyip de kaybedenlerin %90’ı bilgisiz borsa yatırımcılarıdır.

Borsada para kazanmak istiyorsanız her şeyden önemlisi borsa sektörü hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Borsa da işlemlerin nasıl görüldüğünü, hisse senetlerinin neye göre indiğini ve düştüğünü, piyasaların nasıl bir seyirle işlediğini düzenli bir şekilde takip etmediğinizde kaybetmek çok normal olacaktır. Borsada kazanmak istiyorsanız borsanın nasıl işlediğini ve mantığının ne olduğunu çok iyi bilmelisiniz.

Acemi Borsacılar Neden Küçük Yatırımlarla Başlamalı

Küçük yatırımlar her zaman sizlere daha az kaybettirecek. Borsada kaybedenlerin çoğunluğunun kaybetme nedenlerinden biri de bu insanların tüm paralarını tek bir alana yönlendirmeleri oluyor. Daha borsaya girer girmez üç beş gün içerisinde trilyonlar kazanmayı hayal ediyorlar. Ancak bunların hepsi ilk başta birer masaldan ibaret.

Öncelikle yüklü miktarda paranız varsa ve bu parayı borsada değerlendirmeyi düşünüyorsanız mümkün olduğunca geniş alana yaymalısınız. Tüm parayı tek bir hisse senedine bağlamak büyük kayıplara neden olabiliyor. Ancak farklı alanlara sepet halinde bir yatırım gerçekleştirdiğinizde bir taraf kaybetse bile diğer taraftan kazanma şansınız oluyor.

Şans İle Borsada Kazanamazsınız

Borsacıların büyük çoğunluğu şanslı olduğuna inanır. Ancak şansa güvenerek borsaya girilmez. Her ne kadar borsa bir kumar gibi görünse de yeterli bilgiye sahip değilseniz şansınız da sizlere yardım etmeyecektir. Borsa konusunda bilgili ve tecrübeli insanların çalışmalarını incelememek sizleri onların geçmişlerinde yaptıkları hatalara düşürecektir. Mutlaka deneme hesaplarını kullanarak kendinize belirli düzeyde bir bilgi birikimi kazandırın. Sonrasında küçük adımlarla işe başlayın.

Borsada Nasıl Kaybedilir

Birçok yatırımcı borsada kazanmak ister. Fakat birçok yatırımcı bilgisi olmadan piyasaya yatırım yaparlar. Bunun da sonucu zararla dönmektedir. Bu nedenle yatırımcının bilinçli olması gereklidir. Borsa hakkında gerekli eğitim ve bilgisi olmayan yatırımcı borsada kaybetmeye mahkumdur.

Yatırımcı Borsada Neden Kaybeder

Borsa hakkında yeterli eğitim ve bilgi sahibi olmadan, borsada başarılı olmak mümkün değildir. Borsa, yatırım yaptığının farkında olmayan kişiler için zararla sonuçlanır. Birçok kişi borsayı oyun gibi görmektedir. Borsada oynadım gibi tabirler yanlıştır. Borsa bir yatırım aracıdır ve ciddiyet isteyen bir iştir. Şansına güvenen ve yeterli bilgi, birikimi olan kişiler borsadan zarar etmeyeceklerdir. Borsa yatırımcısı, piyasaları iyi takip etmeli ve her geçen gün kendini geliştirmelidir. Sürekli hangi hissenin ne kadar zar-karar getirdiği ve arz talep dengesindeki konumu incelemedir. Bu sayede borsa yatırımcısı zarar etmekten kurtulacaktır. Başarılı bir şekilde yatırımlarını yapacak ve işlemlerini yürütecektir. Borsada bilgisizlik ve eğitimsizliğin yanında kaybetme korkusu, başarısızlık hissi gibi sebepler de kaybetmede etkilidir. Bu sebepler varsa borsada başarılı olmanız mümkün olmayacaktır. Borsaya girmeden önce sanal demo hesaplarda alıştırma yapmak gereklidir. Böylece hem tecrübe kazanırsınız, hem de para kaybetmediğiniz için bir risk oluşturmaz. Ayrıca borsada iyi piyasa takibi yaparak, iyi bir borsacı olabilirsiniz. Demo hesaplar sayesinde borsanın mantığını öğrenerek, para kazanmak için kendinize yöntem çizebilirsiniz.

Yatırımcı Borsada Nasıl Kaybeder

Yatırımcı bir anlık heyecanla, yüksek para kazanacağı umudu ile borsada yüksek lotlarla işlem yaparlar. Yüksek lotlarla işlem yaparken, riskli hisselere yatırım yaparak kaybederler. Yatırımcı kaybetmenin verdiği hırsla kaybettiği parasını geri kazanmak isteyecek ve aynı hırsla daha yüksek lotlarla işlem yapacaktır. Bu da daha çok zarar etmesine yol açacaktır. Yüksek kazanç sağlamak için bazen riske girmek gereklidir fakat her zaman risk sizi başarıya götürmeyecektir. Borsada sabır ve takip önemlidir. Yatırımcı ilk başta düşük lotlar ile işlem yapmalıdır. Daha sonra tecrübe ve bilgi kazandıkça yüksek lotlu yatırımlar yapabilir. Arz-talep dengesinde fiyatların nasıl değiştiğini bilmeden, kar getiriyor diye bir hisseye yatırım yapmak da yapılan hatalardandır. Borsada başka yatırımcıların sözleriyle yatırım yapmak da yanlıştır. Borsada kişi ilk başta kendine inanmalı ve ona göre yatırım yapmalıdır.

Borsada Para Kaybetmek

Yatırımcıların çoğu, yüksek miktarda para umudu ile borsaya girer. Fakat tecrübesiz oldukları için kar yerine zarar ederler. Yatırımcıların bilgi sahibi olmadan ve araştırmadan asla bu işe girmemesi gerektiği, tecrübe olmadan borsada kar etmenin çok zor olduğunu bilmesi gerekir. Deneyim kazandıktan, bilgi aldıktan sonra gerçek bir borsa hesabı açan bir yatırımcı, yaptığı işi ciddiye almadan ve bilgisizce yaptığı yatırımlarla kaybeden bir yatırımcıdan her zaman bir adım önde başlar.

Borsada Neden Para Kaybedilir

Borsada bilgisiz hareket eden bir yatırımcı yüksek bir ihtimalle para kaybedeceği için, en başlıca neden bilgisizliktir. Borsayı şans oyunu sanan kişiler, zarar ederek ayrılırlar. Onun için şansınızı bir kenara bırakmalı ve tecrübe edinmeye yönelmelisiniz. Bu işte ilerleyerek kendinizi geliştirmelisiniz. Her geçen dakika yeni bir bilgi öğrenmelisiniz. Ancak bu sayede başarıya ulaşabilirsiniz.Korku, kendine güvensizlik, başarılı olamama korkusu gibi psikolojik faktörler de borsada para kaybına sebep verebilecek şeylerdir.

Borsada Nasıl Para Kaybedilir

Borsada yatırımcılar yaptığı yatırımları yüksek lot ile yaptıkları için para kaybı yaşarlar. Zira yüksek lot, yüksek para demektir. Lakin risk almak bu işin en temel olayıdır. Alacağınız riskleri en iyi şekilde araştırarak seçmeli, en doğrusunu belirlemelisiniz. Yapacağınız büyük bir hata, büyük kayıplara yol açabilir ve bir sonraki yapacağınız yatırıma adapte olamayabilirsiniz. Bir an kaybettiğiniz parayı geri almak gibi bir arzuya düşüp çok daha fazla para kaybı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için düşük lot ile yatırım yapmalısınız.

Bilgi sahibi olmadan yapılan alım-satımlar da para kaybına yol açacaktır. Bunun sebebi, fiyatların yükselip düştüğünü takip etmeden, rastgele, sırf para kazandırıyor diye yapılan yatırımlardır.

 

Doğru olmayan strateji ve yanlış gidilen yol yüzünden borsada zarar yaşayabilirsiniz. Yatırım araçlarının fiyatları ansızın değişebildiği için, parasını katlamak isteyen yatırımcılar doğru stratejiler kullanmalıdır. Ayrıca zarar etme ihtimalini unutmayıp, buna göre zarardan kurtulmak için de bir yol bulmalıdır. Dolayısıyla, bilgi sahibi olmadan ve deneyim edinmeden borsa işine girmemelisiniz. Düşük lot ile işlem yapmalı, ve sakin kafa ile neden sonuç ilişkisi kurmalısınız

Borsada Nasıl Zarar Edilir

           Borsaya yatırım yapan herkes para kazanmayı ve kar etmeyi hedeflemektedir. Borsa, yatırımcısına para kazandıracağı gibi parada kaybettirebilir. Borsaya yatırım yapan herkes bu gerçeği bilmeli ve yatırımlarını kaybetme riskini göze alarak yapmalıdır.

Ünlü borsa duayeni ve bir zamanlar dünyanın en zengin işadamı olan Warren Buffent’in meşhur bir sözü vardır. “Borsa, sabırlıların sabırsızlardan para kazandığı yerdir.” Bu söze göre, borsada para kazanmanın yolu sabretmekten geçmektedir. Tam tersini düşünecek olursak para kaybetmenin yolu ise sabretmemektir. Satın almış olduğunuz hisse senedini, sizin almış olduğunuz fiyattan yani maliyetinizden daha aşağı seviyeye düştüğünde, paniğe kapılıp satarsanız zarar etmiş olursunuz. Tabi ki bu kaybetme meselesine biraz daha teknik bakmakta fayda var.

Borsada zarar etmeme tekniği nedir

Yatırım hesabınızda bulunan paranızla borsada işlem gören şirketlerden birinin veya birkaçının hisse senedini satın aldınız. Örneğin, hisse senedinin değeri 1 tl olsun. Siz 1000 adet hisse senedi için 1000 tl para ödersiniz. Satın almış olduğunuz bu hisse senedi seans günü içerisinde çeşitli artışlar ve azalışlar yaşar. Bu hareketlilik sonunda elinizdeki hisse senetlerini satmak istediğinizde o anki değeri sizin maliyetiniz olan 1 tl den az ise zarar çok ise kar edersiniz. Yaptığınız bu işlemden zarar etmek istemiyorsanız, hisse senedinin değerinin 1 tl nin üzerine çıkmasını beklemelisiniz. Hisse senedinin değerinin ne zaman yükseleceği belli olmadığı için uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle hemen ihtiyacınız olan bir nakitle yatırım yapmamalı ve hisse senedi alım satım işlemi gerçekleştirmemelisiniz.

Borsada zararına her satış kayıp mıdır

Bazen, maliyetinizden daha aşağı satmak zorunda kaldığınız hisse senedinin yerine, teknik ve temel analizler sonucunda hisse değerinin yükseleceğine inandığınız başka bir hisse senedi satın alabilirsiniz. Satmış olduğunuz hisse senedinden zarar etmiş, fakat daha sonra almış olduğunuz ve yükselme anında fırsatı yakalamış diğer hisse senedinden daha fazla kar etmiş olabilirsiniz. Bu durumda genel anlamda kar etmiş fakat hisse senedi açısından zarar etmiş sayılırsınız. Fakat bu işlemi yapmak borsada daha fazla kaybetmenize de sebep olabilir. Bu riski göze almalısınız.

 


CEVAP VER