Borsada nasıl para kazanılır

0
91

Borsada Nasıl Para Kazanılır

Borsa, sermayesi paylara bölünmüş ve sermayesinin belli bir kısmı hisselere ayrılarak halka arz edilmiş, anonim şirketlerin hisse senetlerinin belirli fiyat karşılığında alınıp satıldığı yerdir. Ülkemizde bu işlem resmi olarak daha önceki adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olan ve merkezi İstanbul’da bulunan Borsa İstanbul’da yapılmaktadır.

Borsaya Yatırım Nasıl Yapılır

Borsa bir oyun veya kumar değil, bir yatırım aracıdır. Tüm işlemleri, kanunlarla belirlenmiş sınırlar çerçevesinde yapılır. Bu kanun ve kurallara uymayan kişiler hakkında ceza-i müeyyideler uygulanır. Özel veya tüzel kişiler, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruluşlar yoluyla hisse alım satım taleplerini borsa İstanbul’a bildiriler. Bu bildirimler, Borsa İstanbul’un işleyiş yönetmelikleri doğrultusunda yerine getirilir. Bu nedenle borsa, kişilerin birikimlerini yatırabilecekleri güvenli bir yerdir. Bu güvenden kasıt risksiz olduğu anlamına gelmemelidir. Birçok yatırımda olduğu gibi borsanında riskleri bulunmaktadır.

Borsada Nasıl Para Kazanırım

Bu soruyu bir örnekle açıklamak daha doğru olacaktır. Örneğin, hisse senedinin değeri 1 tl olan A isimli şirketin, 10.000 adet hissesini satın aldınız. Bir süre sonra aynı hisse senedinin değeri 1,10 tl olduğunu ve değerlendiğini varsayalım. Bu şirkete ait elinizde 10,000 adet hisse senedi olduğu için sizin paranızda değer kazanmış olacaktır. Hisseyi satın alırken yatırım hesabınızdaki paranız 10,000 tl iken, hisse senedinin değerlenmesinden dolayı paranız 11,000 tl olacaktır. Tabi bu karı elde edebilmeniz için, 1 tl den satın almış olduğunuz hisse senedini 1.10 tl olduğunda satmanız gerekmektedir. Eğer bu karı elde ettiğinizde, hisse senedini satmaz iseniz, hissenin değerinin anlık olarak artıp azalabileceğini unutmayın. Yani hisse senedinin değeri 1.10 tl olduğunda hissenin satışını yapmazsanız, daha sonra hisse senedinin değeri 1.20 tl olabileceği gibi 0.90 tl de olabilir. Dolayısıyla kar amacıyla almış olduğunuz hisse senedini zarar ile satmak zorunda kalabilirsiniz.

Borsadan Para Kaybeder miyim?

Hisse senedinin değeri düştüğünde hisse senedini satıp satmamak tamamen kendi elinizde. İsterseniz hisse senedinin değeri yükselene ve kar edilecek seviyeye gelinceye kadar bekleyebilir ve zarar etmekten kurtulabilirsiniz.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır

Borsa kişilerin kendi parası ile hisse senedi alıp satmasına yarayan bir yatırım aracıdır. Hisse senetleri, firmalar tarafından halka arz edilen hisselerden alınır ve kuruluşun piyasadaki ve karlılığına bağlı olarak da hepsinin fiyatları değişkenlik gösterir. Bu hisse senetlerini takip etmek için hem piyasanın ekonomisini takip etmek, hem firma yapısını bilmek hem de gündemdeki olayları takip etmek gerekir. Borsa yatırımları yapmak ve borsacılık ciddi ve önemli bir iştir. Bilgi ve birikim sahibi olmadan orsaya girmek para kaybedilmesine ve daha kötüsü kaybedilen paranın tekrar geri kazanılamamasına sebep olur. Bu yüzden borsaya girmeden öne mutlaka konu ile ilgili forumlardan ve de yorumcu sitelerinden borsa işinin teknik detayları öğrenilmeli ve borsa ile ilgisi bono nedir? Temettü nedir? Hisse senedi gibi kavramlar iyi bilinmelidir. Ayrıca hisse alım satımı üzerinde çekilen videolarda borsa işinin bazı incelikleri de anlatılmakta ve kullanıcılarla paylaşılmaktadır.

Borsada Kazanmak İçin Ne Yapılmalı

Borsada piyasa nabzı tutmak ve ön görüye sahip olmak için forum sitelerinin takibi önemlidir, fakat herkes ile aynı görüye sahip olmak ve herkesin yaptığını yapıp herkesle aynı hisse senedine doğru hareket etmek para kazandırmayacaktır. Bu yüzden değişik kaynaklardan alınan bilgiler karşılaştırılmalı, bu yorumların neye göre yapıldığı anlaşılarak kişi yavaş yavaş borsa üzerinde kendi ön görüsünü geliştirmelidir.

Borsada Hedefin önemi

Her işte olduğu gibi borsada da para kazanmak için kişinin kendine belli bir hedef koyması önemlidir. Elinde büyük para olan borsa yatırımcılarının tek bir hisseye parayı bağlayacakları gibi parayı belli dilimlere bölüp 3 ya da 4 koldan borsaya girip hisse senedi alıp satmaları da mümkündür. Borsada koyulacak hedef şirketlerin yıllık kar artışları değerlendirilerek kişinin parasını senelik %20 artırması, kısa vadede al sat yaparak aylık %5 kazanması ya da uzun vadede pusuya yatarak 2 yılda %50 kazanması gibi hedefler olabilir. Borsada yatırım yapmak isteyen fakat piyasayı takip edecek zamanı olmayan kişiler de yatırım uzmanları ile çalışılıp onlardan destek olabilir fakat borsada dengeler her an değişebileceğinden özellikle uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişilerin yatırım uzmanlarını dikkatli seçmesi gerekir.

Borsa Nedir Nasıl Para Kazanılır

Borsa, kelime anlamı olarak bakarsak, “Sarrafların, kimi tüccarların, özellikle değerli kâğıt, pay belgiti ve tahvil, döviz ve her türlü mal alışverişiyle uğraşanların, alım satım amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yer.” diye bir tanım çıkar ortaya. İş bundan biraz daha karmaşıktır.

Borsada nasıl kolay işlem yapılır

Borsayı oynamak, temel olarak bir şeyleri alıp satmaya dayanır. Bu şeylere verilen isim “hisse” dir. Birçok bilindik şirket borsada hissesini bulundurmaktadır ve siz bunu istediğiniz gibi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bu hisselerin bazı değerleri vardır. Borsa ekranını açtığınızda ilk sütunda şirketlerin kısaltılmış adlarını, ikincisinde son değeri, üçüncü sütunda farkı, dördüncü sütunda ise yüzde olarak değişimi görürsünüz. Bir işlem yapmak istediğinizde bunu son değerden yaparsınız. Bir eğitim almadan borsa oynanması yüksek risk barındırır ve pek tavsiye edilmez.

Borsada Hisse Senedi Seçimi

Borsada bir hisseyi almak, onun bir bölümüne ortak olmak için bankaların internet bankacılıklarını, borsa hizmeti veren şirketleri kullanabilirsiniz. İlk hissenizi alacağınızda dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle siz küçük bir yatırımcı mı olacaksınız yoksa büyük bir yatırımcı mı buna karar vermelisiniz. Zira yeni başladıysanız hayal kırıklığına uğramamak adına bir süre küçük yatırımlar yapmanız sizin yararınıza olabilir. Daha sonra belirlemeniz gereken şey ise kısa vadede mi uzun vadede mi yatırımlar yapmak istediğiniz. “Borsanın Kurdu” olarak addedilen insanlar günlük al sat işlemlerini çok hızlı ve sistematik yaparak kısa zamanlarda yüksek meblalarda sahip olabiliyorlar fakat yeni başlayan biri için bunun biraz zor olduğunu belirtmekte fayda var.

Hangi Hisseyi Alacağıma Nasıl Karar Vereceğim?

İşin aslı bu konuda biraz teknik bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Teknik grafik analizi yapabilmeyi az çok bilmeniz, kırılma ve destek noktalarını görebilmelisiniz. Tabii bu bilgilere sahip olmadan da başarılı yatırım yapmayı becerebilen insanlar mevcut fakat pek önerilmez. Yatırım yapacağınız hissenin bağlı olduğu şirketi bir iki ay yakın olarak takip etmeniz gerekir. Gündemdeki haberleri, yaptığı anlaşmaları, borsadaki hissesinin işlem hacmini… İşlem hacmi düşükse şayet bu demek oluyor ki aldığınız hisseyi satmakta zorlanacaksınız borsa genelde yatırımcılar net olarak görmese de birinin parası başkasına aktırılarak işler. Eğer işlem hacmi düşükse yani bir “trade” yoksa sizin hissenizi elden çıkarmanız zorlaşacaktır. Genel hatlarıyla borsada para kazanmak için bilinmesi gereken şeyler bunlardır. Umarım yatırımlarınız istediğiniz şekilde sonuçlanır…

Borsada Nasıl Kar Yapılır

Borsa piyasasında nasıl para kazanabileceğinizi ve nasıl yüksek kar oranları kazanabileceğinizi bu makalede detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Uzman yatırımcıların sahip olduğu bilgiler acemi yatırımcılar içinde çok gereklidir. Borsada acemi yatırımcıların yapacağı yatırımlar borsa ile ilgili herhangi bir bilgileri olmaması doğrultusunda kaybetmeleri kaçınılmaz olacaktır. Borsada yetenek sahibi olmak ve yatırım bilgisine sahip olmak sizlere hayat boyunca yeterli para kazandırabilir. Genel olarak hisse senedi piyasasında yükseliş ve azalışları takip etmelisiniz. Bu nedenle hisse senedi piyasasında yükseliş kazanırsa herkes kendi payına düşen tutarı kazanacaktır. Yanlış bir tahmin doğrultusunda kaybedecek ve herkesin hesabından tutarlar düşülecektir.

 

Hangi Hisse Senedinden Satın Alınmalı

Dünyada borsada yatırım gerçekleştiren en zeki uzmanlar hisse senetlerinin tamamını tercih etmektedirler. Uzman yatırımcıların yaptıkları araştırmalarda borsada en kolay bir şekilde para kazanılması için indeksli yatırım fonlarını almak gerektiğini tespit etmişlerdir. Bu yatırım fonu borsa yatırımcılarının en uygun oranlar sayesinde otomatik olarak yatırım gerçekleştiren ortak yatırım fonu olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda herhangi bir daha iyi hisse senedine veya tahmine gerek kalmadığı gözlenmiştir. Mevcut hisse senedi her insanın yatırım fonundan faydalanabilmektedir. Dolayısıyla sizler bu yatırım fonlarından satıp almalı ve kar maliyetlerini düşürerek yüksek oranda kar sağlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Uluslar Arası Piyasalar

Günümüzde çoğu borsa yatırımcıları farklı deneyimleri yaşamaktan hoşlanırlar. Yatırımcılar bu nedenle uluslar arası indeks fonlarını satın almayı tercih ederler. Bunun asıl nedeni ise yurt genelindeki piyasada herhangi bir düşüş gözlemlendiği zaman buradan uzaklaşıp yükseltme yönünde giden piyasalara geçiş yapmak içindir. Bununla birlikte yaptığınız işlemlerden tam olarak eminseniz herhangi bir sorun olmadığını görebilirsiniz. Uluslar arası yatırımda doğru tercihler yapmak istiyorsanız için mutlaka tecrübeli bir yatırımcı olmanız gerekir. Genel olarak uluslararası yatırımı neden tercih ettiğinizi ve hangi alanlarda yatırımları gerçekleştireceğinizi daha öncesinden detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor.

 

Borsada Kesin Kazanç Var Mı

Borsada yürüteceğiniz tahminler, alacağınız hisse senetleri doğrultusunda kazanacağınız ücretler tam anlamıyla sizlerin bilgi ve tecrübesine bağlıdır. Bununla birlikte borsada kesin kazanmak için mutlaka borsayı tam anlamıyla tanımak gerekir. Sonra kazanabileceğiniz yönünde kesin çalışmalar yapılmıştır.

Borsa Nedir Nasıl Kazanılır

 

Borsada düzenli ve sürekli bir kazanç elde etmek, bir kazanıp bir kaybetmekten çok daha önemlidir. Borsa yapan kişilerin hepsinin tek bir amacı vardır o da kazanç sağlamaktır. İşlem yaptığınız işi ve yatırım araçlarını yeteri kadar tanırsanız fiyatların nasıl şekillendiğini rahatlıkla kavrayabilirsiniz. Borsada devamlı kazanç elde etmek için eğitimli olmanız gerekmektedir. Borsa piyasasını iyi kavrayıp takibini yapabilmelisiniz. Analizler ile kar-zarar dağılımınızı düzenleyebilirsiniz. En önemlisi risk yönetimi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmalısınız. Yatırım araçlarını tanımalı fiyat değişimlerini görmelisiniz. Ülke ekonomilerini, sektörel dalgalanmaları göz ardı etmemelisiniz.

 

Borsa Uzmanı nasıl olunur

Borsada düzenli olarak kazanç sağlamak isteyenler için eğitim en önemli faktördür ve ekonomi bilgileri belli bir düzeyin üstünde olması gerekmektedir. Borsada fiyatlar taleplere göre değişiklik gösterebilir fakat talepler üzerinde etkili olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin fiyatlara etkisini bilmek gerekir. Borsaların nasıl işlediği hakkında yine eğitim bilgi verecektir. Alım – satım işlemleri ve borsa emirlerinin nasıl işlediği konusunda yeterli eğitimi alarak kazançlı işlemler uygulayabilirsiniz. Risklerin minimuma indirilmesi için ekonomik, siyasi olayların, banka politikalarının, doğal afetlerin bilinmesi önemli bir yer arz eder.

Piyasa Takibi

Piyasa takibinin ciddi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Borsada fiyatlara etki eden birçok faktör bulunabilir. Yatırım araçları özellikleri, firmaların fiyatlarına etki eden durumların bilinmesi gerekmektedir. Bu şekilde bilgi toplayarak doğru bir yatırım yapılabilir. Piyasa takibi, gelecek için doğru tahminler yapmanızı sağlayabilir.

Analiz Bilgisi

Borsada da diğer finansal piyasalarda olduğu gibi 2 farklı analiz çeşidi barındırmaktadır. Bu analiz çeşitlerinden birisi nicel verilere dayanırken diğeri matematiksel işlemleri temel alan nitel verilere dayandırılmaktadır. Borsada kazanç sağlamak için yapay alım – satım işlemlerinin fiyat değişimlerinin yorumlanması gerekmektedir.

Borsada kazanç haricinde risk de bulunmaktadır ki kazancın temelini oluşturan risktir. Bütün sermayenizin sadece bir hatayla kaybedilmesi kabul edilemeyecek bir durumdur. Riskleri analizlerinize göre şekillendirmek gerekir. Yatırımcıların aldıkları riskleri ve nedenlerini detaylıca incelemek gerekir. Küçük kayıplara aldırış etmemek ise sermayenizin yavaş yavaş bitmesine yol açabilir.

Borsada Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalı

Borsa anlam olarak da alım ve satım yapılırken talep ve arz durumuna göre değişim gösteren ve belirli prensipleri olan bir piyasadır. Bu piyasa 15. yüzyılda net bir şekilde adı konulmuş ve Avrupa’da başlayan borsa piyasası tüm dünyaya yayılmıştır. Borsa hayatımızın en temel taşlarından biridir çünkü ekonomi için en önemli alan borsa sektörüdür. Bu sektörde para kazanmakta çok kolay olduğu düşünülse de emek olmadan güzel sonuçlar alınamayacaktır. Borsa piyasasında para kazanmak için uğraşan çok fazla kişi vardır ancak başarılı bir şekilde bu işi yapmak zaman istemektedir.

 

Başarının temel taşları nelerdir?

 

Başarılı bir borsacı olmak için hayatınızın ilk sıralarında borsanın olması gerekmektedir. Borsa her an dalgalanmalarla değişen bir piyasa olduğundan her an takip edilmesi gerekmektedir. İlk olarak borsaya adım atıldığında ve başarılı bir yere sahip olunması için borsanın ne demek olduğu, işleyişi ve kurallarının ne olduğu, temel borsa araçları ve yapılabilecek risklerin neler olduğunun bilinmesi ve benimsenmesi gerekmektedir. Tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olup piyasaya atıldığınızda piyasanın değişimini her an takip etmeniz, dalgalanmaların ne anlama geldiğini bilip ona göre yatırımlar yapmanız, alım satım işlemlerini yapabilmeli ve yorumlama için araçları iyi bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

 

Borsanın temel araçları nelerdir?

 

Borsada yorumlama gücünüzü geliştirmek için araçları hakkında bilgi sahibi olmalı ve hangi durumda nasıl bir adım atmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Destek, direnç, trend, formasyon, momentum ve daha bir çok aracın hepsinin benimsenmesi gerekmektedir. Ama en temelleri bu sayılan araçlardır. Destek seviyesi düşüşte olan piyasanın bir anda talep haline getirilip yükseltilmesi işlemidir, direnç seviyesi de yükselişte iden borsanın bir anda yaşanan durumlara göre düşüş yaşamasıdır. Trend belki de en çok duyulan kelimedir. Borsadaki yükselme ve alçalma ve orta ayarda gitmesi olarak çeşitlenen ve yükseliş eğrisini boğa, düşüş eğrisini ayı piyasası ifadeleri ile tanımlanmaktadır.

 

Başarılı bir borsacı ve kazanç sahibi olmak için bunların bilinmesi ve nasıl okunması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bunlardan biri de formasyondur. Formasyon içindeki üçgen, dik, omuz baş omuz gibi daha birçok yapının durumuna göre borsanın ne durumda olacağını anlamak kolaylaşmaktadır. Momentum bilgisi ile tam olarak anlaşılamasa da genel bilgi verir. Piyasanın yükseliş ve düşüş hızlarının 12 günlük bilgisinin 26 güne dağılımı sağlanırken anlık oluşabilecek değişimler göz ardı edilerek bilgi aktarılır.

 

Borsa Nasıl Zengin Olunur

 

Gelişen teknoloji, modernleşen yaşam standartları gibi birçok etmenden dolayı hepimiz zengin olmaya gayret ediyoruz. Zengin olmak lafa geldiğinde iki kelimeyle ağızdan çıkıyor olsa da yıllarca süren bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden riski düşük, kar marjı yüksek olan işlere yönelmeli ve sabırlı olunmalıdır. Bu şartları sağlayan birçok zengin olma yolu vardır ki borsa da bunlardan biridir. Borsa, sabır ve bilgi birikimi isteyen bir iştir. Nitekim borsada alım satım yapan yatırımcıların yaklaşık %95’i zarar etmektedir. Zarar oranının bu kadar fazla olmasının sebebi, yatırımcıların kulaktan dolma bilgilerle aceleci bir tutumla iş yapmalarıdır. En basitinden bir borsa grafiğinin incelemesini bilmeyen biri yatırım yapacak olursa iflas etmemesi elde değildir.

 

Borsa işlem yapılırken Göz ardı Edilmemesi Gereken Hususlar

Farklı olmak her zaman önemlidir. Yatırımdı çoğunluğunun aksine yatırım yapabilecek bir şeyler bulmanız borsada büyük bir ayrıcalık olacaktır. Aynı şekilde içinde bulunduğunuz pozisyonu ne zaman sonlandırması gerektiğini bilmeniz de sizi diğer yatırımcılardan öne geçirecek başka bir husustur. Riskler her zaman değerlendirilmelidir. Risklerin değerlendirilmesi borsada başarının ne anlama geldiğini anlamak demektir. İşinizin borsayı takip etmekle sınırlı olmadığını, asıl işin gündemi takip ederek analizlerden bulunmanız gerektiğini asla unutmayın. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde cuma akşamı yayınlanan tarım istihdam raporları dahi borsanın, yatırımınızın, şekillenmesinde etmendir. Belki de size milyonlar kazandıracak husus ise yatırım yaptığınız paranın borç olmamasıdır. Kredi borcu ve kredi kartı borcu olmayan yatırımcıların istatistiksel olarak daha az zarar ettikleri bilinmektedir.

 

Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

           Borsada kazanç sağlamanın bilinen ve çok kez söylenen yolu azimli, kararlı ve doğru bilgilerle hareket etmekten geçer. Aynı şekilde hızlı ve doğru karar alabişme yetisi, doğru yerde risk alabilme potansiyeli de yatırımlarınız kazanç sağlayacağı aşikardır. Her gün kendinizi yenileyebilmeli, işlem yaptığınız süre zarfında yeni bilgiler öğrenebilmelisinizdir. İnternet ve diğer teknoloji araçlarını kullanarak yatırımlarınız için oluşturacağınız strateji bilgisini öğrenebilirsiniz. Aracı kurumların ücretsiz sağladığı seminer, e-kitap ve demo hesaplar sayesinde ilerleme kaydedebilirsiniz. Seminer ve e-kitap kullanımı teorik bilginizi; demo hesapların da pratik becerilerinizi geliştireceğini unutmayın. Uzmanlar, yeni yatırımcılara, işe başlamadan önce demo hesapları kullanmaları gerektiğini söylemektedir.

 

Kısa vadede yatırımlar, size beklediğiniz ve arzu ettiğiniz kazançları sağlamayabilir. borsa , ikili opsiyon ve forex piyasalarında uzun vadeli yatırımların kazançlarının daha fazla olduğu bilinmektedir. Kesinlik olmasığı sürece, kısa vade işlemleri hata olarak nitelendirilebilir. Ayrıca yapılması muhtemelen hatalardan bir diğeri de portföyünüzü yalnızca bir yatırım aracından oluşturmak ya da tüm sermayenizi bir hisseye yatırmak da hatadır. Beklentilerinize göre bir yatırım portföyü oluşturmalı ve uzun vadede kazanç getireceğine inandığınız bir strateji uygulamalısınızdır. Unutmayın ki hakiki borsacılar, borsadaki oynamalara aynı anda üzülüp ve sevinebilenlerdir.

 

 


CEVAP VER