Borsada nasıl kolay işlem yapılır

0
111

Borsa Nasıl Oynanır

Borsa kısa sürede büyük paralar kazanmak isteyen insanların en büyük hayali durumunda. Ancak ne tür işlem yapacağınızı bilmediğinizde ve size büyük bir zarar olarak geri dönebiliyor. Borsa oynamaya karar verdiyseniz bazı önemli noktaları bilmeniz gerekiyor.

Öncelikle borsa sektöründe birçok hisse senedi işlem görüyor ve sizler bu hisse senetleri üzerinden işlem yapıyorsunuz. Ancak hangisinin yükseleceğini hangisinin düşeceğini önceden bilme şansınız yok. Bu nedenle de sürekli şirket ve ekonomi haberlerini sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. Borsada kullanılan birçok terim bulunuyor. Bir borsa sözlüğü edinerek borsa hakkındaki tüm kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenmelisiniz.

Düşüşler Ve Yükselişler Nasıl Takip Edilir

Hisse senetleri üzerindeki işlemleri takip edin. Düşüşte olan hisse senetlerini sağlam bilginiz yoksa almayın. Çünkü aldığınız hisse senedi tekrar yükselme göstermeyebilir. Uzun vadeli yatırım yaparsanız hem çok fazla risk almamış olursunuz hem de daha iyi kazanç elde edebilirsiniz. Kısa vadeli olarak yapacağınız yatırımların riski yüksek olacaktır.

Dikkatinizi çeken şirketler varsa bu şirketlerin politikalarını ve borsada izleyeceği yolu dikkatle takip edin ve edinebildiğiniz tüm bilgileri edinin. Büyük firmaları ve şirketleri araştırın. Kendinize belirli bir liste yapın. Bu şirketler hakkında toplayabildiğiniz tüm bilgileri toplayın. Kazanmak için çok fazla bilmeniz gerekiyor.

Dalgalanmalar Hakkında Bilgi 

Borsada risk her zaman vardır. Bu yüzden kriz zamanlarında ve borsada meydana gelen dalgalanmalarda ne şekilde davranmanız gerektiğine karar verin. Her zaman kazanmak sadece hayalden ibarettir. Yeri geldiğinde kaybettiğiniz zamanlar olacak ama bu ilerde kazanamayacağınız anlamına gelmiyor. Kriz anlarında nasıl bir strateji izleyeceğinizi bilirseniz o zaman daha iyi seçimler yapabilir ve daha güçlü şirketlerin hisse senetlerine yönelebilirsiniz. Borsa da işlem yapabilmek için her zaman bilgi sahibi olmaya özen gösterin.

Borsa Nedir 

Birikimleri değerlendirmek için insanlarımızın önünde birçok alternatif vardır. Bu alternatifleri kullanmaktaki amaç değer kaybını engellemek, değişen piyasa koşullarında, birikimlerin değerini koruması ya da artırmasını sağlamaktır. Alternatif yatırım araçları arasında döviz, altın, borsa yer almaktadır. Bu araçlar içerisinde en gizemli olanı borsadır.

Ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin bir aracı ya da banka aracılığıyla gerçekleştiği kurumsal piyasalara genel olarak borsa denmektedir. Biraz daha açıklama yapmak gerekirse, ticarete konu olan mallara, emtia denir. Altın, gümüş, petrol, buğday, pamuk gibi yatırım araçları, emtiaları oluşturur. Borsa emtiaların, fiziki olmayan şekillerde kolayca alınıp satılmasını sağlar. Hisse senedi, bono, tahvil gibi kağıtlar gibi değerli kağıtlardan en fazla işlem, hisse senedi üzerinden yapılmaktadır. Borsa bir kurul ya da kurum tarafından yönetilir ve denetlenir. Türk borsasının adı Borsa İstanbul’dur ve anonim şirket niteliğindedir. Bu bağlamda borsa kararları bir yönetim kurulu vasıtasıyla alınmakta ve uygulanmaktadır. Borsanın denetlemesi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gerçekleşmektedir.

Borsa Nasıl Çalışır

Borsa işlemleri arz ve talep dengesine göre yapılmaktadır. Borsada işlem yapmak için öncelikle, banka veya benzeri bir aracı kurum kullanılmalıdır. Bir hisse senedinin alımının gerçekleştirilmesi için, talebi karşılayacak başka bir emir olmalıdır. Kısaca siz satın almak isterken aynı ürünü satmak isteyen başka bir kişi de karşınızda olmalıdır. Hisse senedi alım satımında para kazanmanın yöntemi basitçe, hissenin ucuzken satın alınarak artış gördükten sonra satılması şeklindedir. Bu alım satım karlılığının yakalanması için de, öncelikli olarak bir portföy oluşturulmalıdır. Bu portföy içerisinde emtia, döviz ve hisse senetlerinden oluşmalıdır. Başarılı bir alım satım ve karlılık süreci için, günlük hareketlilikleri izlemeli, siyasi ekonomik olaylar takip edilmeli, toplantılar ve ekonomik kararlar doğru yorumlanmalıdır. Bazı aracı kurumlar aynı zamanda danışmanlık ya da destek hizmetleri de vermektedir. Takip edilmesi gereken gelişmeleri size bu hizmetleri vasıtasıyla ulaştırabilmektedir. Bahsettiğimiz konuların hepsi borsa eğilimlerini belirlemekte, günlük ya da anlık değişimleri içermektedir. Çoğu zaman bu küçük dalgalanmalar çok büyük karlılıkları getirmekte, kazanç kapısı olmaktadır. Bu nedenle borsayı devamlı takip ederek anlık müdahaleler yapabilmeniz önemlidir.

Borsa, kelime anlamı olarak tüccarların ve sarraflarla (özellikle) tahvil alışverişi ve değerli kağıt ile uğraşanların alma-satma ve değiştirmek suretiyle devletin denetimi altında iş yaptıkları yere denmektedir.

Menkul Kıymet Borsası Nedir

Belli kurallara göre talep edilen mallar için organize olmuş piyasalardır. Hisse senedi gibi kıymetli evrakların alım-satım işlemlerinin gerçek Borsa İstanbul (BİST) eşleştiği yerlere menkul kıymet borsası denir. Adından da anlaşıldığı gibi i adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bir menkul kıymet borsasıdır.

Hisse Senedi Nasıl alınıp satılır

İnsanlar tasarruflarını değerlendirmek amacıyla, yatırım araçlarından daha fazla kar elde edebilmek için paralarını borsa piyasalarında değerlendirmeyi tercih etmektedir. Günümüzde gelişen teknolojide cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler hatta ATM’lerden bile hisse senedi ticareti yapılabileceğinden ötürü, yatırım yapmak çok kolay ve herkes için ulaşılabilir durumdadır. Hisse senedi alıp satmaya başlamak için öncelikle bir yatırım hesabı edinmek gerekmektedir. Bu hesap bankalardan açılabileceği gibi çeşitli aracı kurumlardan da açılabilmektedir. Yatırım yapmak üzere olunan banka veya aracı kurumun borsa piyasalarında aracılık yapma yetkisinin bulunmasına kesinlikle emin olunması gerekmektedir.

Hisse Senedi Fiyatı Nasıl Değişir

Hisse Senedi fiyatları çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Arz ve talep bu faktörlerin en başında gelmektedir. Bir hisse senedi herkes tarafından satılmak istenirse fiyat düşmektedir. Bir hisse senedini daha fazla kişi satmak yerine almak isterse fiyat yükselmekte ve böylece fiyat değişime uğramaktadır.

 

Kazanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 

Başarılı olabilmek için öncelikle piyasayı tanımak(bilmek) gerekmektedir. Piyasaları tanıyıp hâkim olmanın bir sonra ki aşaması para çantası oluşturmaktır. Doğru oluşturulan portföy sonrasında yatırım stratejisi belirlenmelidir. Belirlenen bu yolda spekülasyonlardan korunarak planlı bir şekilde ilerlemek gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta iyi bir piyasa takipçisi olmaktır. İyi bir takipçi olmak risklerden korunmanın ilk şartıdır. İyi bir analiz yapmak kazanmanın başka bir önemli yoludur. Fiyat grafiklerini düzgün bir şekilde analiz ederek destek ve direnç noktalarının (Tepe-Dip) belirlenmesi gerekmektedir. Son olarak ise alım-satım zamanın doğru belirlenmesi gerekmektedir. Tasarrufun değerleneceği, paranın etkin bir yatırım aracı olan borsa bu önemli detaylar ile birlikte sahibine kar elde ettirmektedir.

Borsa Oyunu Nasıl Oynanır 

Borsa daha önce yatırım yapmamış ve para konusunda temkinli davranmak isteyen kişilerin ve yatırımcıların korkarak yaklaştıkları bir yatırım dalıdır. Borsada para kazanmak için ise bazı terimlerin anlamlarını bilmek ve özellikle yorumlama yeteneğini genişletmek gerekir. Borsa ve piyasa durumu dışarıdan bakıldığında karışık bir sistem gibi gözükse de aslında sürekli olarak aynı olayların yansımaları ve aynı sonuçları vermekte ve bir hisse senedinde başlayan artış ya da düşüş belli sektördeki diğer senetleri etkileyerek zincir reaksiyon oluşturmaktadır. Bu konuda biraz bilgi sahibi olduktan sonra sebep sonuç ilişkilerinin kurulması ve piyasanın da iyi analiz edilmesiyle herkes borsa yatırımcısı olup parasına kısa vadede ya da uzun vadede para kazandırabilir.

 

Borsa Oyunu Neden Oynanır?

 

Borsa işlemleri yapmak için öncelikle sadece yatırım amacı ile biriktirilen ve ayrılan bir para olmalıdır. Borsa asla küçük paralar ile ya da deneme yapmak için ihtiyaç olan cepteki para hisse senedi alımı yapılmamalıdır. Borsaya girmeden önce kişilerin hem kendini denemesini hem de grafikleri okumaya çalışarak tecrübe sahibi olmasını sağlayan bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar borsa oyunları olarak bilinir ve herkes tarafından denenebilir. Bu oyun uygulamalarında sisteme belli bir miktar para girilir. Bu para gerçekle ilgisi olmayan hayali bir paradır ve oyun sonunda size ne kadar kar ya da zarar edeceğinizi gösterir. Bu kısma elinizde olan gerçek yatırım miktarınızı ya da kazancı kolay olarak 100 üzerinden hesaplamak için 100.000 TL olarak giriş yapılabilir.

 

Borsada nasıl para kazanılır

Oyunda belirtilen para miktarı hisse senetlerini satın almak için kullanılacak paradır ve hisse senedi alındıkça para da doğal olarak azalacaktır. Amaç alınan hisse senedini yüksek fiyattan satarak elde duran anaparayı 100.000 TL’ nin mümkün olduğunca üzerine çıkarmak olacaktır. Bunun için öncelikle hisselerin yer aldığı bölümde firmalar tanınmalı ve isimlerine aşina olunmalıdır. Hangi firmanın hangi sektörde çalıştığı bilinmeli ve firma büyüklükleri hakkında da az çok bilgi sahibi olunmalıdır. Hisse senedi alınırken dikkat edilecek diğer bir husus da günlük işlem hacmi olmalıdır.

 

Borsaya Nasıl Girilir

Borsa yatırımlarınızı değerlendirmenizi sağlayan yasal bir piyasadır. Borsa en eski finansal piyasa olma özelliğine sahiptir. Deniz ticaretinin yapılmaya başladığı sıralar da, liman kenti olan ülkelerde ilk borsa işlemleri görülmeye başlamış. Yatırımcılar borsa da kazanç elde etmenin dışında, şirketi olan yatırımcılar hisse senetlerinin el değiştirme işlemlerini de yapabiliyor.

Borsaya Girebilmek İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle borsa da kazanç elde edebilmek için, bilgi ve deneyime ihtiyaç vardır. İnternet ortamı üzerinden borsaya girmek için bilgi sahibi olunabilir. Yine borsa işlemleri yaparken de internet üzerinden yapmak mümkündür. Borsa da işlem yapmak için öncelikle yatırım hesabı açtırmak gerekir. Bu işlem bir banka veya aracı kurumdan yapılabilir. Yasal aracı kurumlara ulaşabilmek için BORSA İSTANBUL’UN resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilir. Yatırım hesabı açtıran kişiler verilen evrakları doldurup, imzalayıp aktif bir hesaba sahip oluyor. Hesaba para yatırarak da borsa işlemlerine başlayabilir.

Piyasa Takibi Nedir?

Yatırımcılar yatırımlarına yön verebilmek için iyi bir piyasa takipçisi olmak zorundadırlar. Psikolojik olarak borsa da işlem yapmaya hazır olmaları gerekir. Yatırım amaçlarının neyden etkilendiklerini bilmeleri gerekir. Böylelikle yaptıkları takipler ile kendi yorumlarını katarak kazanç elde edebilirler. Hisse senetleri ile yatırım yapan kişilerinde yine yatırım yaptıkları şirketi takip edip, analiz yapmaları gerekiyor. Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler de hisse senetlerine etki ediyor. Yapılan analizler sonucun da olası risklerinde böylece önüne geçiliyor.

Borsaya Ne Kadar Para Yatırmak Gerekir?

Hisse senedi ile giriş yapmak istediğiniz de hisse senedinin bedelini ödeyip üzerine para eklemek ile işe başlanıyor. Yatırdığınız para ne kadar ise o kadar kazanç sağlanır. Ne kadar fazla yatırılırsa, kazancınız da o kadar yüksek olur.

 

Borsa Nasıl Analiz edilir

Borsada herhangi bir işlem yapmadan önce analiz yapmanız oldukça önemlidir. Mesela bir hisse senedi almayı düşünüyorsanız önce o hisse senedinin sahip olduğu şirketi iyice araştırmanız gerekiyor. Hisse senedi işlemlerindeki amaç, gelecekte değer kazanacak olan hisseleri tespit ederek kazanç elde etmektir. Ancak bu tespiti yapabilmek içinde analiz yapmak gerekmektedir. Analiz yaparak, daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde alım satım yapabilirsiniz. Borsa piyasasında iki türlü analiz vardır. Bunlar temel analiz ve teknik analiz olarak ikiye ayrılır.

Temel Analiz

Bu analiz yönteminde amaç, yatırım yapan yatırımcılara, piyasalarda meydana gelebilecek her türlü değişimle ilgili bilgi sunmaktır. Piyasada işlem yaparken, yaşayacağınız her türlü koşul temel analizle kıyaslanmaktadır. Yapmış olduğumuz işlemlerde kar veya zarar etmek tamamen sizin analiz ve öngörülerinize de bağlıdır. Borsa piyasasında bir hisse senedi veya tahvil almayı düşünüyorsanız, amacınız gelecekte temettü veya sermaye arttırımıyla kar elde etmek olmalıdır. Bu nedenle yatırım yapacak yatırımcılar bu piyasayı çok iyi analiz etmelidir. Değişimleri çok iyi takip ederek kendilerine gelir sağlayacak hisse ve senetlere yönelmelidir. Hisse senetlerinin getireceği kazanç, birazda o ülke içindeki ekonomik dalgalanmalar, gelişmeler, sektörel ve şirketsel gelişmelere bağlıdır. İşte bu gelişmeleri yatırımcılar, analiz edip, gerçek fiyatları piyasa fiyatları ile karşılaştırıp, alım satım kararını öyle verir. Temel anlamıyla bir hisse senedinin piyasa fiyatı gerçek fiyatın altındaysa alım, üstündeyse satım kararı verilir. İşte bu kararı vermek de, temel analizden geçmektedir. Temel analizlerde, ekonominin hangi dönemlerinde ne tür gelişmeler yaşanacağı tahmin edilir. Ve bu gelişmelerden sektörün ve şirketlerin ne yönde ve nasıl etkileneceği öngörülür.

Teknik Analiz

Bu analiz sisteminde geçmişte yaşanan fiyat hareketlerinin gelecekte de yaşanacağı öngörülerek bir fiyat grafiği oluşturulur. Elde edilen grafiklere bakılarak fiyatların gelecekteki tahminleri hakkında öngörüde bulunulur. Teknik analiz incelemesi yapılırken, ekonomik veriler ya da temel analizdeki kıstaslar incelenmez. Çünkü teknik analizin amacı hisse fiyatının yaşadığı değişimler ve trend yönünü belirlemektir.

Teknik Analiz Yöntemleri

Fiyat formasyonları

Hareketli ortalamalar

Fibonacci sayıları

Composite grafikler

Zarflar / Bantlar

Fiyat göstergeleri

Elliot dalgaları


CEVAP VER