Borsada nasıl işlem yapılır

0
94

Borsada İşlem Nasıl Yapılır

Borsa sermayesi paylara yani hisselere bölünmüş şirketlere ait hisse senetlerinin belirlenmiş kanunlara ve düzene göre alınıp satılması işlemini ifade eder. Borsada işlem gören hisse senetlerini satın almak isteyen yatırımcı bunu bir aracı kuruluş vasıtasıyla yapar.

Aracı Kuruluş Kimdir?

Aracı kuruluş Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) tarafından aracı kuruluş onayı almış şirket ve bankların ilgili birimleridir. Sermaye Piyasası Kurumu tarafından yetkilendirilmemiş hiç bir şirket veya banka aracı kuruluş olarak hizmet veremez. Aracı kuruluşlar ayrıca yatırımcılara yatırım tavsiyesi verebilir. Aracı kuruluş dışındaki hiç bir kişi veya kurum yatırım tavsiyesi veremez.

Yatırım hesabı nasıl açılır?

Borsaya yatırım yapmak için öncelikle Sermaye Piyasası Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir aracı kuruluştan yatırım hesabı açılması gerekmektedir. Yatırım yapacak kişinin belgeleri bizzat imzalaması ve belgeleri eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. İmzalanan belgeler aracı kuruluş tarafından eski adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yeni adı ise Borsa İstanbul olan kuruma teslim edilmektedir. Onay süreci aracı kuruluşun hızına göre 5-15 gün sürmektedir.

Al – Sat işlemini nasıl yaparım?

Sermaye Piyasası Kurumu tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruluş tarafından yatırım hesabınız aktif hale gelmiştir onayından sonra Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin hisse senetlerinin alış ve satış işlemini yapabilirsiniz. Yatırım hesabınızda bulunan nakit varlığınız miktarı kadar, o an işlem gören şirketlerden istediğiniz şirketin hisse senedini alabilirsiniz. Hisse senedini satın almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus bu alım işleminden ne kadar kar elde etmeyi düşündüğünüzdür. Elde etmeyi planladığınız kar sizin kısa vadeli, orta vadeli veya uzun vadeli yatırımcı olmanız ile doğru orantılıdır. Yatırım yaptığınız nakite kısa vadede ihtiyacınız yok ise daha karlı bir yatırım için orta vadeli veya uzun vadeli bir yatırım şeklini seçebilirsiniz. Borsa literatüründe genel olarak kısa vade 2-3 haftayı, orta vade 2-4 ayı, uzun vade ise 1 yıldan uzun zamanı ifade etmektedir.

Kazandığım Parayı Nasıl Çekebilirim?

Borsadaki işlemleriniz yani hisse senedi alım satım işleminden kazanmış olduğunuz paranızı veya ana paranızı aracı kuruluşunuza vereceğiniz tek talimatla alabilirsiniz.

Borsa birçok kişi tarafından kullanılan ve temelde hisse senedi alıp satarak para kazanmaya yarayan bir yatırım yoludur. Borsada iki türlü para kazanma yöntemi mevcuttur. Bunlardan ilki hisse senetlerinden günlük ve hızlı alım satımlarla az ama sürekli para kazanmak, ikincisi ise hisse senetlerini almak ve uzun süre satmadan bekleyerek maksimum değere ulaştığında satarak uzun vadede çok para kazanmaktır. İlk yöntem genelde borsaya yeni başlayanların ve hızlı değişimlerin yaratacağı kriz ortamından çekinerek yatırım yapanların tercih ettiği bir yöntem olup biraz da işi şansa bırakmaktır. Bu tür yatırımcılar genelde parasını tek hisse üzerinden yönlendirip her gün artı kazanç yerine artı ve eksilerin birbirini dengelediği oranlarda kazanç sağlarlar. Uzun dönemli yatırımlarda ise borsa konusunda daha çok tecrübeli ve ön görüsü yüksek olan kişilerin büyük parasını 2 ya da 3 sağlam hisse senedine yatırması ile sağladığı kazanç söz konusudur. Bu yatırım türünde kazanan çok kazandığı gibi kaybedenin kaybı da aynı oranda büyük olmaktadır.

 

Günlük Alım Satım Yapmak

 

Genelde takip edilen belli ve tanınan hisseler üzerinden işlem yapılır. İşlem hacmi düşük sığ hisselere girilmemelidir. Alınacak hissenin haftalık değişimleri ve günlük değişimleri iyi incelenmeli en düşük değerler ve çıkış hızlarına göre günlük işleme uygun olup olmayacağı karar verilmelidir. Düşme trendi çıkma trendinden fazla ise hisse günlük alım satım işlemine uygun olmayacaktır. Taban seviyelerinde seyreden düşük hisseler için alış emri verilerek hisse senedi alınmalı ve gün içinde dakika dakika seyri takip edilmelidir.

 

Uzun Vadede Beklemek

 

Uzun vadede yatırım yapılacak hisseler için ise aylık ve yıllık kar oranları incelenmelidir. Yıllık kar yapan hisseler borsada da herkes tarafından bilinen sağlam firmalardır ve ciddi bir ekonomik kriz yaşanmadığı sürece de stabilitesini korur. Satın alınan büyük hisseler ilk aylarda değer kaybetse de sabırlı davranıp beklenmeli panik yapılıp hisse satılarak zararla kapatılmamalıdır. Bu hisse senetlerini anlık olarak takip etmeye gerek yoktur, fakat şirket yapısında gerçekleşecek herhangi bir köklü değişiklik, sektör değişikliği, yeni ortaklıklar ve benzeri durumlar bu şirketlerin gidişatını etkileyecektir.

Hisse senedi nedir

En basit hali ile ifade edilecek olursa hisse senedi, Anonim kuruluşlar bünyesinde etkin olan ve kuruluşa iletilen maddiyat kadar kuruluştan sermaye payı alınması işlevi gören, bir takım kurallara bağlı ve hukuki şartlara dayalı repair edilmiş değerli dosyadır.

Hisse senetleri şahısa imtiyaz verdiği hak ve özelliğe göre biçimsel ve işlevsel olan evraklardır. En fazla bilinen ve yaygın olan türü “Adi ve İmtiyazlı” isimli hisse senedidir. Adi ve İmtiyazlı hisse senetleri çoğunluk olarak büyük ve gelişmiş uluslarda kullanılmaktadır. Türkiye’de ise yasaktır. Alınması ve satılması halinde idari işlem başlatılır.

 

Hisse senedi nasıl alınr satılır

 

Borsa da alma ve satma işlemi fiziken bir eylem olarak düşünülmemeli, bu eylemi gerçekleştirmek için bu eylemi yapacak referans olacak bir kuruluş ya da banka himayesinde yatırım parafonu yani hesabı açılacak böylece yatırım alanında söz sahibi olabileceksiniz. Borsa pazarında hisse senetlerini alma ve satma yetkilerini limit karşılık ve serbest karşılık şeklinde olmak üzere iki alanda kullanabilirsiniz.

 

Borsada limit fiyat nedir

Limit fiyat, borsa pazarındaki hisse senetlerini alma ve satma işlemi için belirlenecek olan fiyatın yatırımcı tarafından fiyat türüdür. Limitli belirleme de, hisse senetleri yatırımcı kişinin belirlediği tutar karşılığında alınır veyahut satılır.

Borsada serbest fiyat nedir

Hisse senedi alım ve satım tutarında referans olan kuruluş veya bankanın serbest yetkiye sahip olmasını kararlaştırdığınız durumdur. Serbest fiyatta sahip olduğunuz hisse senedi arz ve talep eylemi standart olarak İstanbul menkul kıymetler borsası tarafından belirlenen alt ve üst tutar karşılığında alınır ve satılma işlemi gerçekleşir.

BORSADA YETKİ VERME EYLEMİ

Borsa pazarında hisse senetlerini alım ve satım yetkisini referansınız olan kuruluş veya bankaya yazılı veya sözlü olarak arz edebilirsiniz. Borsa referansınız olan kuruluşa yazılı suretle yetki vermek isterseniz, referans kuruluş veya banka tarafından yatırımcı şahısa müşteri yetki verme formu verilir ve bir sureti de yatırımcı şahısta kalır. Borsa pazarında hisse senedi alım ve satım yetkisini faks, telefon veyahut banka ATM aracılığı ile internet ortamı üzerinden verebilirsiniz. Yetki süresi yatırımcı şahısa aittir. Ve süre belirlemede sınırı yoktur.

 

Borsa Nasıl Kullanılır

 

Borsa, devlet kontrolü altında yapılmakta olan bir iştir ve alım, satım değişim gibi faaliyetlere hizmet etmektedir. Kısacası talep edilmiş mallar için organize edilmekte olan piyasa verilen isimdir ve belirli kuralları bulunmaktadır. Hisse senedi gibi önem taşıyan kağıt ve evrakların alım satımının yapılmakta olduğu yerlere menkul kıymetler borsası adı verilmektedir. Eski adı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yeni adı ile Borsa İstanbul da bir menkul kıymetler borsası olmaktadır.

 

Borsayı kullanmak istiyor iseniz yapmanız gereken ilk şey resmi olarak bir yatırımcı olmanızdır. Bu resmiyeti kazandıktan sonra alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize bir yatırım hesabı oluşturmanız gerekmektedir daha sonra da işlemlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir aracı kurum seçmelisiniz. Bu işlemlere başladıktan sonra borsaya ne kadar para ile girmek istendiğine karar verilmeli, ve nasıl değerlendirileceği düşünülmelidir. Bilindiği gibi borsa arz talep dengesi üzerine çalışmaktadır, arz ve talebin birbirini karşılaması ile işlemler gerçekleşmektedir. Bu olay borsanın temel ilkesini oluşturmaktadır ve bu şekilde yatırım işlemleriniz faaliyete geçer.

Arz talep ilişkisi borsada nasıl kullanılır?

Bir örnek yardımı ile arz talep ilişkisi anlatılmak istenir ise; örneğin bir banka hissesini almak istiyorsunuz, sizin bu hesabı alabilmeniz için öncelikle birinin bu hesabı satışa çıkarması gerekmektedir. Borsada bu alım satım işlemleri içi ayrılmış özel elektronik yerler bulunmaktadır, borsa dilinde bu ortam ekran ya da tahta olarak adlandırılmaktadır. Ve hissesini atış yapmaya arz emri veren kişiden sonra siz alış yapmaya talep emri verirseniz bu banka hissesini almış olursunuz. Bu işlemlerin geneli ise arz talep ilişkisi olarak adlandırılmaktadır.

 

Borsada alım satım politikaları nasıl ilerler?

 

Her yatırımcının bütçesi, değerlendirmek istediği para miktarı ve yatırım yapmak istediği alan birbirinden farklıdır. Bu nedenle de her yatırımcı için özel olarak geliştirilen politikalar mevcuttur. Kişilerin isteğine ve amacına uygun olarak konjonktüre alım satım, kısa ya da uzun vadeli alım satım, açığa alım satım, günlük alım satım gibi farklı politikalar bulunmaktadır. Borsada yeni bir yatırımcı olmak istiyor iseniz kendinize uygun politikayı doğru belirlemeniz gerekmektedir.

Borsada nasıl kolay işlem yapılır

Yakında bulunan birçok insandan duyulmuştur “Borsa oynuyorum, çok kazanıyorum” diye. Kazanmak hele de çok kazanmak. Nedir acaba bu çok kazandıran iş, Borsada nasıl kolay işlem yapılır ve nasıl kazandırır?

Tüccarlar ve sarraflar gibi ürün alıp satmayı meslek haline getirerek özellikle de değerli ürünlerin devletin denetimi altında fiyat belirlenmesi ve alıp satılması sağlanan mekanlar olarak tanımlanan borsanın tarihi eski dönemlere rastlamaktadır. Ticaretin olması yani alım satım işleminde bir karşılık belirlenmeye başlanmasına uzanır borsanın tarihi. Ürün neyse onun adıyla da anılır. Örneğin ürün fındıksa fındık borsası oluşur ki burada o dönem için fındığın miktarı, talebin miktarı ve fındığın kalitesine göre fındık fiyatının belirlenmesi işlemi yapılır. Ürün grubu borsasının yanında daha sonraları değerli kağıt ve temelde belli bir ücret karşılığında ortaklık anlamına gelebilecek tahvil borsası ortaya çıkmıştır. Bu durum para ticareti olarak da adlandırılmakta olup ilk olarak Belçika’da bulunan Brugge kentinde meslek haline getirilmiştir. O kadar ki bu meslekte ileride olanlardan Van der Burse ailesinin isminden geldiği ifade edilmektedir. Dünya genelinde ticaretin gelişmesi ve değişmesiyle birlikte Wretton Woods antlaşması yapılmış ve bu sayede altın dolar dönüşümü karara bağlanmıştır. Ülkemizde ise resmi olarak 1866 yılında başlamış, Cumhuriyet döneminde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adını almış ve şimdilerde ise Borsa İstanbul (BİST) olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Borsanın Birimi nedir

Borsa deyince de akla gelmesi gereken aracı kurumlardır. Borsa oynamaya başlamak için bir aracı kuruma üye olmak ve belirli bir ücret yatırmak gerekmektedir. Bu aracı şirketler genel olarak bankalar, çeşitli borsa işlemi yapan kuruluşlardır. Borsada hisse senedi olan şirketlerin 1 kağıt bedeli olarak belirlenen ücreti yani “değeri”, ederi vardır. Döviz kuru benzeri bir sistemden bahsedebiliriz. Aracı kurumlar, sizinle borsa arasında aracılık ederler ve kağıtların alınıp satılması işlemlerini gerçekleştirirler. Bu alım satım üzerinden de belirli bir komisyon alırlar. Birçok olguda ölçü birimi olduğu gibi borsada da bir ölçü birimi vardır. Örneğin 1000 kağıt değerine 1 “lot” denir. 1000 kağıdın altındaki işlemlere ise “lot altı işlemler” adı verilir. Örnek olarak A şirketinin 1 kağıt bedeli 6 TL ise, A şirketinin 1 lot değerinin TL karşılığı 6000 TL olacaktır.

 

Borsa oynayabilmek için aracı bir kuruma üye olup burada borsa hesabı açtırmak gerekmekte, ardından da belirlenecek şirket ya da şirketlerin kağıtları alınarak işleme girilmelidir.

 


CEVAP VER