Borsa nedir

0
65

Yazı bölümleri

Borsa Nedir

Borsa, kağıt, tahvil döviz gibi mal alışverişi yapanların iş yaptıkları yerdir. İki taraf arasında hisse senedi, tahvil gibi yatırım araçları bazı kurallar içerisinde el değiştirmekte olup, bu sırada alıcı ve satıcının yüz yüze olmasına gerek yoktur. Taraflar gerçekleştirmek istediği işlemleri aracılara iletir ve alım-satım böylelikle gerçekleşir.

Borsa Para Kazandırır Mı

En çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Borsa tabi ki para kazandırır fakat bu etmenlerden birisi ise sizin borsayı nasıl oynayacağınızdır. Bu süreç biraz zordur, çünkü deneyim, strateji, ve bilgi gerektiriyor. Borsayı iyi bilen birisi olup, piyasaları sürekli takip ederek doğru analizleri yaparak, stratejinizi belirleyip uygun zamana göre hareket etmelisiniz.

Borsaya nasıl girilir

Borsada işlem yapmak için öncelikle resmi bir yatırımcı olmanız gerekli. Resmi bir yatırımcı olmak için size aracı olacak bankalarla veya aracı kurumlarla görüşmelisiniz. Fakat bu işlemler için sizden ücret talep edilecektir. Bir başka konu ise aracı bir kurum seçerken dikkatli olmanız. Çünkü borsada fazlasıyla dolandırıcı aracı kurum bulunuyor. SPK’dan resmi aracı kurumlara ulaşın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yatırım hesabınızı açtırabilirsiniz.

Borsada Ne Gibi Alım Satımlar Gerçekleşmekte?

Borsa genellikle hisse senetleri ile biliniyor. Fakat sadece hisse senetleri değil, çeşitli yatırım araçları bulunuyor. Döviz, bono, tahlil, emtia gibi birçok enstrüman bulunuyor. Borsada yalnızca bir hisse senediyle işlem yapmayı düşünüyorsanız, başarılı olamazsınız. Borsaya yatırdığınız parayı, farklı yatırım araçlarını dağıtmalısınız. Bu sayede daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir ?

Hisse senedi, borsada en çok işlem yapılan yatırım aracıdır. Sermaye şirketleri, paylarını belirlemek için, ortaklarına kıymetli kağıtlar verir. Bu kağıtlara hisse senedi denir. Hisse senedinin borsada işlem görebilmesi için çeşitli işlemlerden geçmesi gerekiyor. Bu işlem gören hisse senetlerini belli bir değeri olmakla beraber, arz ve talep faktörüne göre değişiyor.

Borsa Nasıl Analiz Edilir

Birçok insan kendi işinin yanında çok da yorulmadan ekstra para kazanabileceği bir uğraş olmasını ister. Hem fiziki bir çaba göstermeden ve işe gitmeden hem de kendi işini yaparken zaman ayırmadan halledilebilecek bir iş var, adı borsa Adını ekonomi haberlerinden duyduğumuz ve hakkında çok da bilgi sahibi olmadığımız bir konudur borsa.

 

İlk olarak nereden nasıl çıktığı bilinmemekle birlikte mal alım satımı olarak bilinen ticaretin ortaya çıktığı andan itibaren var olduğu kabul edilmektedir. Ticaretin yapıldığı, mal değiş tokuş veya alım satım işlemlerinin yapıldığı yer olarak bilinen borsa, satışa çıkacak malların çeşitli sınırlar ile sınırlandırılması anlamında da kullanılmıştır ki bu durum sonraları ticaret borsası olarak adlandırılmıştır. Sözgelimi, ülkemizde Ege Bölgesinde üretilen zeytinyağı ve incirin yıllık olarak kalitesi, miktarı, çeşidi ve kullanım alanı gibi çeşitli kriterlere göre fiyatlandırılma ve değerleme işlemleri o malın borsası içerisinde yapılır. İncir için incir borsası, zeytinyağı için zeytinyağı borsası kullanılır. Bu bağlamda, Karadeniz’de çay borsası, İç Anadolu’da tahıl ve şeker pancarı borsası, Güneydoğu Anadolu’da tütün borsası işlem görmektedir.

 

Ticaret borsasının yanında kağıt üzerinden işlem yapılan bir borsa çeşidi daha vardır. Paranın değişimi veya bono, tahvil, hisse senedi gibi değerli kağıtların işlem gördüğü menkul kıymetler borsası. İlk olarak Belçika’nın Brugge şehrinde bazı aileler tarafından para ticaretinin meslek haline getirilmesiyle başladığı düşünülen ve hatta adını da bu işlemlerde ün salmış Van der Burse isimli aileden aldığı söylenen borsa, ülkemizde de Borsa İstanbul (BİST) adı altında faaliyetlerini yürütmektedir. Borsada, varlıklarının işleme açılmasını isteyen şirketler BİST’e başvurur ve uygun bulunması halinde, 1 kağıt hisse bedeli belirli bir değer karşılığında işleme açılmış olur.

Borsa Nasıl çalışır

Birikimlerini değerlendirmek ve daha fazla artırmak isteyenler için borsa her zaman cazibesini korumuş bir kurumdur. Borsa, başarılı yatırımcılara küçük kayıplar yaşatsa bile genelde kazançlarının fazla olduğu piyasadır. Buna karşılık bilinçsiz yatırımcılara kayıplar yaşatabilir. Borsa piyasasında yer almak, kazanç sağlamak ve başarılı olmak pek de kolay olmayabilir. Bu yüzden bilinmesi gereken kurallar, öğrenilmesi gereken fazla ayrıntı bulunmaktadır. Borsanın bir oyun ve hızlı kazanç sağlanılan bir yer olmadığı bilinmesi gerekmektedir. Borsa piyasasında yapılan mantıklı yatırımlarla birden bire ciddi kazançlar sağlana bilindiği gibi çok ufak bir hatada ya da gözden kaçırılan bir ayrıntı yüzünden büyük kayıplar yaşatabilir. Bunun için kazanma kurallarından önce kaybetmeye neden olacak şeylerin bilinmesinde fayda vardır

Borsa, ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım ya da satım işlemlerinin bir aracı sayesinde gerçekleştiği kurumsal piyasalara denir. Emtia, ticarete konu olan mallara denilir. Emtiayı oluşturan mallar arasında altın, gümüş, pamuk ve buğday gibi yatırım araçları yer almaktadır. Bu emptialar fiziki olmayan şekillerde borsada kolayca alınıp satılabilir. Emptialar isteğe bağlı olarak hem spot piyasada hem de vadeli piyasada alınıp satılabilir. Kıymetli evraklar da hisse senedi, tahvil gibi kağıtlardan oluşmaktadır. Borsada yapılan birçok işlem hisse senetleri ile yapılmaktadır. Ülke borsası üzerinde işlem görmekte olan bir hisse senedi, değer kazanmadan önce satın alınmalıdır. Çünkü, değeri arttıktan sonra alınan hisse senedi para kazandırmamaktadır. İşte borsa tüm bunların alım ve satımının yapılabileceği yerdir. Bu işlemler ancak aracı kurum vasıtasıyla yapılabilmektedir.

Borsada nasıl işlem yapılır

Borsada yapılan işlemler arz ve talep dengesine göre yapılmaktadır. Borsadan bir hisse senedi alınmak istenirse bu talebi karşılayabilecek başka bir emir olması zorunludur. Yani bir taraf almak isterken karşı tarafın satmayı düşünmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra borsa birikimleri değerlendirmesini sağlayan sistemin çalışmasını da öğrenmek gerekebilir. Borsada işlem yapabilmek için öncelikle aracı kurumun belirlemesi gerekir. Kurum belirlendikten sonra piyasalardaki fiyat hareketleri izlenmelidir ve bir portföy oluşturulmalıdır. Bu işlemler yapılırken önceden bir aracı kurum seçilmiş olmalıdır.

Borsa Nasıl Takip Edilir

Borsa oynayacak kişi öncelikle bir aracı kuruma üye olması gerekir. Bu kurum aracılığıyla borsa işlemlerini takip edebilir. Sonrasında ise borsada işlem gören çeşitli şirketlerin kağıtlarından satın alarak işleme başlamış olur. Daha sonrasında bu şirkete ait hissenin değerini takip eder. Örneğin, A şirketinin 1 hisse senedi bedeli 4 TL olsun. Buna göre alınan 1000 hisse senedi 4000 TL değerinde olur ve buna göre takip edilir. Birçok alanda birim olduğu gibi borsada da birim vardır ve 1000 hisse senedi 1 lot olarak adlandırılır. Döviz birimi gibi hisse senetleri de düşüp yükselmesine göre işlem yapılır.

Borsaya Nasıl Girilir

Borsa yatırımcısı olmak isteyen kişilerin öncelikle borsa ile ilgili genel bilgilere sahip olması gerekir. Borsa tam anlamıyla alanında bilgi ve tecrübe isteyen en önemli finansal kaynaklardan bir tanesi olarak bilinir. Borsaya adım atmak isteyen kişiler öncelikle borsalar hakkında genel bir bilgiye sahip olmaları ve bununla birlikte nasıl işlem yapacakları yönünde bilgilere sahip olmaları gerekmektedir. Piyasa özellikleri ise büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda borsada yatırım araçları ve nelerden etkilendikleri hakkında kesin bilgilere sahip olmak gerekir. Psikolojik olarak yapacağınız işlemlerde kaybetme ve kazanma durumuna hazır olmanız gerekir. Genel olarak inceleme yapıldığında piyasa takibinin tam anlamıyla ne şekilde gerçekleşeceğini bilmek gerekiyor. Son olarak detaylı bir şekilde analiz bilgilerine sahip olmak gerekmektedir.

Borsada Yatırım İşlemleri

Borsa üzerinde yatırım yapacak kişilerin öncelikle ilk olarak hangi alanda yatırım yapacaklarına yönelik araştırma yapmaları gerekmektedir. Bununla birlikte yatırım yapacağı alana yönelik kesin bilgilere sahip olmalıdır. Yatırım araçlarını ve yatırım araçlarının ne şekilde işlem gördüğüne yönelik bilgiler edinmek gerekir. Genel olarak inceleme yapıldığında mevcut borsaların kurumsal kişilikleri nedeniyle kendilerine özgü kuralları yer almaktadır. Yatırımcı olmak isteyen kişilerin öncelikle borsa piyasasını detaylı bir şekilde incelemesi ve tanıması gerekmektedir. Bu işlemler için günümüzde çok çeşitli kaynaklar yer alıyor. Bununla birlikte internet dünyası üzerinde borsa hakkında genel bilgiye sahip olabilmek için birçok çeşitli kaynaklar yer almaktadır. Aynı zamanda bazı aracı kurumların kullanıcıların kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri yönünde düzenlediği ücretsiz demo olarak sunulan hesaplar yer almaktadır.

 

Demo hesaplar sayesinde yapacağınız yatırımlar gerçek parayla işlem görmeyecektir. Ancak burada kazanacağınız veya kaybedeceğiniz söz konusu olmadığı gibi kısa bir zaman içerisinde gelişiminizi tam anlamıyla ilerletmiş olacaksınız. Bu sayede ücretsiz demo hesaplar aracılığıyla gelişiminizi hızlandırmış ve gerçek parayla işlem yapıyor duruma gelmiş olabilirsiniz. Ülkemizde borsa konusunda birçok kullanıcı büyük kayıplar yaşamıştır. Sizlerde bunların arasında yer almak istemiyorsanız mutlaka burada sizlere önerilen tavsiyeleri dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Aksi bir durum söz konusu olduğu zaman sizlerin de kaybetmesi kaçınılmaz bir hal alacaktır. Bu nedenle buradaki tavsiyeleri göz önünde bulundurarak gelişiminize hızlı bir şekilde katkı sağlayabilirsiniz.

 

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır

Borsaya ilgi duyuyorsanız ve paranızı değerlendireceğiniz bir alan arıyorsanız öncelikle borsa hakkında bolca araştırma yapmalısınız. Bununla ilgili doğru kaynaklardan beslenerek kendinizi geliştirmelisiniz. Belli bir seviyede bilgi sahibi olduktan sonra borsaya yatırım yapmanızda fayda var. Hiçbir bilginiz olmadan direk giriş yapmak olası zararları da beraberinde getirecektir. Bununla ilgili uzman kişilerden görüş alabilir veya kitaplardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca borsa aracı kuruluşların açmış olduğu eğitimlere katılmayı da seçebilirsiniz.

Nereden Başlamalı?

Borsaya girmeyi kafaya koyduysanız, öncesinde bir süre piyasaları takip edip, analiz etme ve yorumlama kabiliyetinizi geliştirmeniz gerekir. Hatta yapabiliyorsanız öncelikle ufak miktarlarla başlayıp acemiliğinizi attıktan sonra başlamanızda fayda var. Biraz deneyim kazandıktan sonra, yani yorumlama, analiz etme, tahminlerde bulunma, grafik çıkarma gibi konularda kendinizin geliştiğini düşündüğünüzde borsaya yatırım yapabilirsiniz.

 

Edindiğiniz deneyimlerden sonra borsaya yatırım yapmak için kendinize bir aracı kurum belirleyebilirsiniz. Aracı kurumunuzu seçtikten sonra size hesap açma ve başlama işlemleri ile ilgi yardımcı olunacak ve gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

 

Borsaya yatırım yapmaya karar verdiğinizde kar ve zararın kardeş olduğunu da unutmamanız gerekir. Borsa dış piyasalardan da etkilenen bir olgu olduğundan, siz ne kadar iyi bir borsacı olursanız olun bazen beklenmedik gelişmeler sizi üzebilir. Olabilecek her türlü olumlu veya olumsuz gelişmeye de istekli olmayı seçmelisiniz. Zararı en aza indirebilmek için, piyasaları araştırmalı, yorumlama yeteneğinizi ve gelecek projeksiyonları tahmin etme yeteneğinizi de geliştirmeniz gerekmektedir.

Borsanın Riskleri

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, paranızın tamamını tek bir hisseye bağlamamak. Borsada kaldığınız sürece farklı hisselerle işlem yaptığınızda herhangi bir hissedeki düşüşten dolayı tüm yatırımınız etkilenmemiş olur.

Borsada yatırımınız varsa mutlaka bir stratejinizin de olması gerekir. Uzun vadeli, orta vadeli, kısa vadeli veya günlük yatırımlar yapabilirsiniz. Her ne kadar uzman görüşlerine önem veriyor ve yorumları takip ediyor olsanız da, mutlaka kendiniz bu bilgileri yorumlamalı ve kendi kararınızı kendiniz vermelisiniz. Borsa yatırımları aceleyi sevmez. Bu yüzden acele değil, daha sakin işlem yapmaya çalışmalısınız. Unutmayın borsa yatırımı her zaman riski de beraberinde getiren bir yatırım şeklidir.

Borsaya Nasıl Üye Olunur

Türkiye de gün içinde ve akşam haber bültenlerinde borsa ile ilgili rakamlar, durum bildiren öneriler, bilirkişi raporlarına yer veriliyor. Fakat yurttaş olarak çoğu birey nasıl değerli kağıt alınıp satılacağı ile ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Oysaki kişilerin bir araya gelerek üretimlerini ortak bir gayeyle birleştirdikleri bir firmaya yalnızca elinizdeki son gelirinizle bile sizde ortak olabilirsiniz.

 

Günümüzden daha önceki yıllarda sermaye paylarını belgeleyen kıymetli evraklar alım satım işlemlerine aracılık eden kurumlara verilir ve pay sahiplerine dağıtılırdı. Bu kıymetli evrakları bir yerden bir yere getirmek için büyük araçlar kullanılıyordu. Artık iletişimin vazgeçilmezlerinden olan internet sayesinde pay sahiplerine verilen senetler günümüzde kalmamıştır.

 

Borsada İşlem Nasıl Yapılır.

İlk olarak kıymetli evrak alıp satma işlemini daha kolay hale getirebilmek için herhangi bir bankada süresiz ve her zaman çekebilme olanağı olan bir hesap ve ya yardımcı bir kurumda paranız olması gerekir. En basit yolu olan ve çoğunlukla en çok tercih edilen kanal bankalardır. Süresiz hesabınızı hangi bankaya açtırdıysanız o bankaya bizzat giderek belirli bir getiri sağlamak amacıyla ”Yatırım Hesabı” açtırmak istediğinizi bildirdiğinizde size bu konudan sorumlu kişi bir dizi dosya şeklinde evraklar gösterecek. Bu evrakların her bir sayfasını inceledikten sonra imzalayıp ve cevaplandırılması gerekli alanları doldurup sorumlu olan kişiye eksiksiz iade etmek durumundasınız. Yaklaşık 3 veya 4 gün zarfında belirli bir gelir sağlamak amacı ile açmış olduğunuz hesabınız hareketli duruma geldiği zaman hesabınızın bulunduğu bankanın oturum odalarında ya da bilgisayar çağının bireylere sağladığı en önemli faydalarından olan internet bankacılık işlemlerini kullanarak ortak bir amaçla kurulan şirketlerden hisse alıp satabilirsiniz.

 

Günümüz Türkiye sinde kişiler dünya çapında yaygın olan ve sürekli olarak büyüyen, gelişen bir iletişim ağı olan internet bankacılığı kullanarak hatta internet kullanımı konusunda fazla bilgisi olmayanlar bile araştırma yapıp bilgi sahibi olduktan sonra kıymetli evrak alım satımı yapabiliyorlar. İşlem gören firmaların düzenli olarak takibi belirli programlar sayesinde düzgün, doğru ve güvenilir biçimde an ve an yapılıp kontrol etme mekanizmalarıyla kolayca yapılıyor.

Borsa Nasıl Takip Edilir

Borsanın hayatımızda yer etmesi bir yüzyıl kadar kısa değil ilk çağlara kadar dayanan bir yapısı vardır. İnsanların arz ve talep belirtmelerine göre değişime uğrayan borsa sisteminde ne duruma geleceğini tahmin edip ona göre para yatırılarak para kazancı sağlanma piyasası olmaktadır. Önceden beri insanların bu iş üzerinde takibini sağlayıp kolay para kazanmaya çalışmaktadır. Sadece tahmin edilerek yapılacak bir işlem değildir. Çünkü piyasa günlük değişen gündem maddeleri ile oldukça fazla etkilenmektedir. Ülkelerin birbiri arasındaki ilişkiler, siyasal, ekonomik ve diğer durumların her biri piyasadaki dalgalanmaları etkileyen faktörlerdir. Bu hareketliliği incelemek ve yatırım yapmanın birçok farklı yolu vardır.

Teknolojinin borsada yarattığı etki

Önceden insanlar borsa takibi yaparken belirli mekanlarda yer alan borsa televizyon kanalı üzerinden bir çok insan hengame içinde piyasanın ne durumda olduğunu incelemesi gerekmekteydi. O sırada hangi alana para yatırım yapacağını telefon ile arayıp her an bildirmesi gerekti ve durum oldukça uğraştırıcı bir hal almıştır. Gelişen teknoloji sayesinde insanlar canlı olarak borsa durumunu takip edebilir hale gelmiştir. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler sayesinde insanlar hem net bir şekilde en fazla 5 dk gecikmeli piyasa durumunu görebilmekte hem de bulunan tüm senet, varlık ve mal alımı ve satımında bulunabiliyor. Canlı olarak sağladığı bu durumda ödeme işlemleri içinde banka kartının olması gerekir ve bunun üzerinden tanımlı kartınız ile istediğiniz miktarın yatırılması sağlanabilmektedir.

Uygulamaların borsaya etkisi

Gelişen borsa ile teknolojinin uyumlu ilerleyişi borsanın daha çok yararına olmuştur ve insanlara da bu yarar ile canlı olarak takibinin yapılması sağlanmıştır. İnternet ile anlık öğrenmenin sağlanması durumunda uygulama haline de getirilerek insanların takip etme çerçevesi genişletilmiştir. Bu programların bir diğer yararı da sistemin nasıl ilerlediğinin öğrenilmesi adına bonus olarak belirli bir miktar para verilmekte ancak bu sadece öğrenmek içindir. Bu para ile kazanılanlar kazanç sağlanmamaktadır. Daha sonra kredi kartınızla uyumlu hale getirilerek canlı borsa takibi imkanı yanında kolayca para yatırımı ile anında işlem sağlayıp para kazanma imkanı ve süresi artırılmaktadır.

Borsada nasıl kolay işlem yapılır

Borsa Cepten Nasıl Takip Edilir?

Borsa, hemen hemen tüm dünya genelinde yatırımcısına anlık para kazandıran veya kaybettiren en kolay yatırım şeklidir. Kimi insanlar bunu bir oyun gibi görse de, aslında borsa son derece teknik ve temel bilgi gerektiren, çeşitli haber kaynaklarının takip edilmesi zorunlu olan ve sürekli bilgi akışından dolayı anlık takip edilmesi gereken kazancı çok olan bir yatırımdır.

Borsanın Cep Uygulamaları Var mıdır?

Yatırımcısı tarafından seans saatlerinde ve günlerinde çok büyük heyecana sebep olduğu için, yatırımcı yatırımlarını aktardığı hisse senetlerinin son halini takip etmek ister. Bu takibin en kolay yolu ise, cep telefonu uygulamalarıdır. Sermaye Piyasası Kurumu tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruluşlar başta olmak üzere, neredeyse tüm haber sitelerinin cep uygulamalarında borsaya özel yer ayrılmıştır. Fakat hemen hepsi üyeliği şart olarak belirlemiştir. Üye olmadan takip etmek isteyen yatırımcı, rakamları anlık değil 15 dakika öncesini görebilmektedir. Bu durum çoğu yatırımcının işine gelmediği için, daha çok aracı kurumunu tercih etmek üzere, rakamları anlık veren sitelerin cep uygulamalarına üye olmaktadır.

Cep Uygulamaları Ücretli mi?

Anlık borsa takibi yapmaya imkan veren uygulamaların çoğu ücretsiz üyelik sağlamaktadır. Bunun dışında eğer yatırımcı, hisse senetleri ile ilgili çeşitli analizleri görmek isterse internet siteleri veya aracı kuruluşlar tarafından bazı bilgiler, belirli ücret karşılığında sunulmaktadır. Özellikle matriks analiz tabanlı hizmetler, ücrete tabidir.

 Borsa Cep Uygulamalarından Alım Satım Yapılır mı?

Sermaye Piyasası Kurumu tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruluşlar ve bankaların yatırım bölümlerinin cep uygulamalarında yatırımcı, aracı kuruluşunun kendisine vermiş olduğu üyelik numarası ve güvenli şifreyle hisse senedi alım satım işlemi yapabilmektedir. Hatta şifreyle girmiş olduğu kişisel sayfasından, sahip olduğu hisse senetlerinin anlık fiyat hareketliliğini görebilir izlemek istediği hisse senetleri ile ilgili grafikleri ve gerekli bilgileri anlık takip edebilir. Yatırımcıya sunulan hizmetlerin çeşitliliği ve çokluğu aracı kuruluşa göre değişmektedir.

Uygulamaları Cep Telefonuma Nasıl Yüklerim?

Cep uygulamalarını telefonunuza yüklemeniz için, akıllı bir telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir. Cep telefonunuzun kullanmış olduğu işletim sistemine göre appstore veya play store dan uygulamalar indirilebilir.

Borsada Hisse Nasıl Seçilir

Borsa işin içinde bulunmayan insanlar için şans oyunu ya da kumar gibi gözükse de çoğu insanın ciddi paralar kazandığı aynı zamanda da çoğu insanın ciddi paralar kaybettiği bir yatırım şeklidir. Borsada hisse senedi almakla bir miktar altın almak ya da döviz almak aynı şeydir. Üstelik altın fiyatlarının değişmesine ve dövizdeki iniş çıkışlara borsadaki değişimler sebep olmaktadır. Borsada altın ve döviz yatırımından farklı olarak yatırım yapan kişi veya kişilerin seçme ve ön görme şansı vardır. Kaybetme ihtimali ya da kazanma ihtimali yatırılan para ile doğru orantılıdır.

Borsada Hisse Seçimi Nasıl Yapılır

Borsa anlık olarak değişen bir sistemdir. Şu anda borsada hisselerini halka arz eden yüzlerce büyük şirket vardır. Bu şirketlerin her birinin hisse değerleri birbirinden farklı fiyattadır. Borsada alınmak istenen hisse senedi için öncelikle bu firmanın yapısı ve faaliyetleri araştırılmalıdır. Firma faaliyetlerinin yakın gelecekteki kar oranı ve firmanın geçen yıllara ait kar zarar durumu kıyaslanmalı buna göre şirketin gidişatı hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Borsa da kaybetmemek için her zaman sağlam şirket ve ortaklıklara yatırım yapılmalı, bunun için ülkenin en iyi 50 şirketi ya da en zengin 50 şirketi gibi listeler araştırılmalıdır. Ülkedeki olağanüstü durumlar bazı şirketleri hisselerini etkileyip ters yüz edebilirken bazı şirketlerin hisselerinde değişime sebep olmamaktadır, bu hisselerin tespiti için araştırma yapmak ve şirketlerin geçen 2 yıldaki mali durumuna bakmak önemlidir.

Borsada Nasıl Para Kazanılır

Uygun olduğuna karar verilen hisse senedi banka hesabı yatırım işlemleri yoluyla satın alındıktan sonra bu hissenin kara geçmesini beklemek gerekir. Hissenin kara geçmesi demek o hisse senedinin birim fiyatının alındığı fiyattan daha yüksek bir fiyata satılabilir hale gelmesi demektir. Bunun için borsa verilerini anlık takip etmek, hızlı ve doğru karar vermek gerekir. Borsada işlem yapmak için bazı kolaylıklar da vardır. Örneğin takip ettiğiniz bir hisse senedi için hedef görülen bir alım fiyatı varsa, bu fiyat için banka yoluyla satın alma emri verebilir ve hisse senedini otomatik olarak alabilirsiniz.

Borsa Endeks Nasıl 

Borsa Endeks Nedir ?

Endeksler, borsada işlem gören şirketleri çeşitli ölçütlere göre kategorize ederek yeni bir veri setinin oluşturulmasıdır. Örneğin, Borsa İstanbul’da işlem gören 568 şirket arasında kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketler gruplandırılmış ve verilerinden “XKMYA” adlı indeks oluşturulmuştur. Bu endeksler, piyasa düzenleyicilerine ve oyunculara değerlendirme ve ölçme konusunda yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

 

En popüler endeks, 568 şirket arasında “Ulusal-100 Endeksi” nde listelenen ilk 100 şirket tarafından oluşturulan endeksdir. 100 şirket periyodik olarak değişiyor. Borsa hakkında duyurduğumuz haberlerde genellikle Ulusal 100 Endeks verilerini kullanırız. Yani, borsa, Ulusal 100 Endeksi olarak yükselen haberlerinde düşmüş ya da yükselişte. Aynı anlamda Ulusal 50 ve Ulusal 30 Endeksleri de mevcuttur. Şirketlerin sektörlerine ve fabrikalarına göre sınıflandırılan 52 endeks bulunmaktadır. Bist 100 endeksi aşağıdaki grafikte günlük, aylık ve yıllık olarak görüntülenebilir.

Hisse Senedi Nedir ?

Hisse senetleri, sahip oldukları sermayenin payını belgelemek amacıyla hissedarlar tarafından verilen pazarlık araçlarıdır.

Örneğin, şirketin bir değerden aldığı 100 hisseden 3’ünü alırsanız, şirketin yüzde 3’ü ortak olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca, yönetim kurulu, şirketin payının paylaşımı ve hissedar hakları gibi haklar ve sorumluluklar getirmektedir.

 

Hangi şirketler hisse çıkarabilir ?

 

Bununla birlikte, bir şirket hisse çıkarması için SPK’dan izin almalıdır. Ayın herhangi bir döneminde, her sermaye şirketinin hisse çıkarmasına yetkisi yoktur. Hisse ihraç yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar:

 

– Anonim şirketler

– Sınırlı ortaklık şirketleri sermaye payına bölünmüştür.

– Özel kanunla kurulan kurumlar (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Devlet Ekonomisi İşletmesi, sigorta şirketleri, bağlı ortaklıklar)

 

Şirketler neden hisse senedi çıkarır ?

Bu problem maddi olarak çok uzun ve teknik cevaplar var … Ama kısaca, şirketlerin kurumsallaşması ve şeffaflığı için önemli bir adım. Aynı zamanda şirketler, hisselerini pazara götürerek en temel geliri sağlamayı hedefliyorlar. Yatırımcıların hisselerini satın alırken ödediği paralar şirketler için bir gelir anlamına gelir.

Yatırımcılar Neden hisse senedi satın alıyor ?

 

Yatırımcılar, gelecekte büyüyeceğini düşündükleri şirketler ile paylaşılacak hisse senetleri alır. Başka bir deyişle, hisse senedi yatırımcısının bir şirketteki payı şirketin kârlı ve büyüyeceği anlamına gelir. Bu nedenle büyüyen şirketlerin hisse senetleri için talep artmaktadır. Bununla birlikte, artan talebe rağmen hisse sayısı değişmediği için fiyat artmaktadır.

 

Stoklara nasıl yatırım yaparsınız ?

 

Borsa yatırım yapmak için herhangi bir bankadan bir yatırım hesabı açabilir veya ara kurumlarla çalışabilirsiniz. Bu varlıklardan herhangi birini seçtikten ve yatırımlarınızı bu hesaplara aktardıktan sonra, borsada işlem gören şirketlere yatırım yapabilirsiniz.

 

Borsaya kote şirketin hisseleri çok satılır. Piyasa koşullarında meydana gelen anlık fiyatlardan, yatırım yapmak istediğiniz şirketlerin paylarından istediğiniz kadar çok lot satın alabilir veya satabilirsiniz.

 

Yatırım yaparken hangi şirketlerin yatırım yapacağına karar verirken çalışmakta olduğunuz finansal kurumlardan danışmanlık almak mümkündür . Ayrıca, aylık dergiler, günlük gazeteler gibi çeşitli etkinliklerle paylaşılan yatırım tavsiyesi olmayan görüşlerden de yararlanabilirsiniz. Ve internet. Borsada işlem yapmayı unutmayın bilgi ve tecrübe gerektirir.

 

Türk ve dünya ekonomik gündeminde kendinizi güncel tutmanız gerekiyor. Hisse senetlerine yatırım yaparken belirli bir strateji doğrultusunda sabırla ve güvenle hareket etmeniz de fayda sağlayacaktır.

 

Borsada Short Nasıl Yapılır

Eğer birikimlerinizi yatırıma dönüştürmek istiyorsanız, bunun bir yöntemi de borsada kazanmaktır. Mevcut koşullarını en üst seviyeye çekmeye çalışan insanlar her türlü malın ve kıymetli evrakın alınıp satıldığı borsa piyasasında kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Mevcut paranıza attırmak için borsa konuları hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalı, hangi yolu izleyeceğinizi çok iyi bilmelisiniz. Para piyasaları oldukça hareketli ve anlık değişimlerin olduğu bir piyasadır. Bu nedenle borsa piyasasını çok iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Bu piyasada alım satım mantığı tıpkı dışarıdaki gibidir, malı düşük fiyattan alıp, fiyatı yükselince satmaktır.

 

Kısa (Short) Pozisyon Nedir?

Borsada işlemler alım ve satım işlem olarak iki türlü yapılır. Eğer satım işlemi yapacaksanız bir malın fiyatının düşeceğini öngörmektesiniz. Bir hisse senedi, para, döviz ya da vadeli bir işlemin düşüş yapacağını öngörerek açtığınız işleme kısa pozisyon denir. Yani, satış pozisyonu açılarak işlem yapılır. Aynı şekilde short pozisyonu kısa vadeli işlemlerde de kullanılabilir. Kısa vadeli, yapacağınız alım satım işlemleri de short pozisyonu olarak değerlendirilir. Ancak yatırımcının borsa piyasasında kazanç sağlayabilmesi için piyasayı çok iyi bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. Kısa pozisyonda yatırımcının beklentisi fiyatın düşeceğidir. Şimdi satım işlemi yaparak, hisse senedi değer kaybedince daha düşük fiyattan aldığınızda aradaki fark sizin karınız olmaktadır.

 

Örnek vererek açıklayacak olursak; elinizde 100 dolarınız var. Kısa bir süre sonra doların değer kaybedeceğini düşünüyorsunuz. Beklentiniz o yönde gerçekleşti ve 1 doların 1,5 TL olduğu dönemde 100 dolarınızı satarak 150 TL elde ettiniz. Beklemeye başladınız ve tahmin ettiğiniz üzere 1 doların değeri 1,4 TL’ye kadar geriledi. Artık 1 doların değeri 1,4 TL oldu. Düşüş beklentinizin sona erdiği varsayımı altında 1,4 TL’den tekrar 100 dolar satın aldığınızda 140 TL vermiş olursunuz. Bu işlemden yatırımcı 10 TL kar elde etmiş olur. Ya da yatırımcının short yaparak açacağı bir işleme örnek verecek olursak; yatırımcı A hisse senedinin düşeceğini öngörerek değeri 10 TL olan A hisse senedinin düşmesini bekleyerek 7 TL’den satın alıp, değerinin 9 TL’ye çıkmasıyla satım yaparak kazanç sağlamasına short pozisyonu denilmektedir.

 

Bu teknik özellikle hisse senetleri piyasasında gelişmiş olmakla birlikte özellikle de şu an borsa harici birçok para piyasasında kullanılmaktadır.

 

Borsada Varant Nasıl 

Birçok yatırımcının hakkında çok az şey bildiği varantlar, aslında iyi anlaşıldığı zaman çok önemli bir yatırım aracıdır. İlk olarak varantlar hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, büyük riskli yatırım araçları olduğudur. Çünkü varantlar bir seans içinde paranın tamamını kaybedebilirken aynı zaman diliminde, parayı birkaç katına da çıkarabilmektedir. Tanım olarak varantlar bir hisse senedi, endeks veya dövizin belirli bir tarihten önce belirli bir fiyattan alınması ya da satılmasına imkân tanıyan yatırım araçlarıdır. Bu kapsamda her varantın daha önceden belirlenmiş bir vade sonu tarihi vardır ve bu tarihe kadar borsada işlem görür.

 

Varant Çeşitleri

Varantlar, iki gruba ayrılır. Satım varantları ve alım varantlarıdır. Alım varantları borsada işlem gören döviz, endeks veya hisse senedinin fiyatının artmasıyla doğru orantılı hareket ederken satım varantları ise fiyat artışına ters orantılı bir şekilde hareket eder. Konunun anlaşılması için rakamlar üzerinden örnek verecek olursak; C bankasının 5 TL’den 5,20 TL’ye yükselmesi vade değerinin olmadığı bir zamanda varantın fiyatında 0,20 TL artışa neden olurken satım varantında ise tersi hareket oluşturarak 0,20 TL gerileme yapar.

 

Varant Alım Satımı Nasıl Yapılır?

 

Borsada varant alım satımı tıpkı hisse senedinde olduğu gibidir. Yatırımcılar borsa piyasasında hisse senetlerinde yaptığı alım satımı varantta da yapabilmektedir. Hisse senetlerinden tek farkı satın alınan varant, o varantı ihraç eden kurumdan satın alınmaktadır.

 

Varant Fiyatı Nasıl Değişir?

 

Varanttaki fiyat değişimi dayanak varlık ve vade süresine bağlıdır. Bu konuyu örnekle açıklayacak olursak kullanım fiyatı 7,50 TL olan ve dayanak varlığı A bankası olan bir satım varantını düşünelim. Kalan vade gün sayımının 15 olduğu varsayımı altında, dayanak varlık fiyatı da 7,40 TL olsun. Bu durumda varantın yaklaşık fiyatı 0,25 TL olur. Bu değer kullanım farkı olan 0,10 TL ve vade değeri olan 0,15 TL’den oluşmaktadır. Fiyat değişimi A bankasının artması veya azalmasına bağlı olarak oluşur. Şayet A bankasının fiyatı iki gün değişmeden sabit kalırsa, varantın fiyatı 0,23 TL ye düşer ve değer kaybeder. Ya da dayanak varlık (döviz, endeks, hisse senetleri) fiyatı 7,20 TL’ye düşerse, varantın fiyatı 0,35 TL artarak değer kazanır.

 

Borsada Manipülasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Ekonomide borsa yada alım satım yaparken çoğu kez karşı karşıya kalınan manipülasyon tekniğinin piyasadaki manası aldatmadır. Bu tekniğin borsa gibi hareketli piyasalarda uygulanması kesinlikle suçtur. Bu şahıslar tespit edilirse hapis cezasıyla karşı karşıya kalırlar.

Manipülasyon borsa için değişik olarak yapılsa da aslında iki türde yoğunlaşıyor. Bunlardan ilki bilgi, ikincisi işlem amaçlı yapılan piyasa aldatmacasıdır. Hangi amaçla yapılırsa yapılsın manipülatif amaçlı piyasada kendilerini gösteren şahıslar suç işlemiş oluyor. Sonuç olarak SPK’nin kuralarına göre uygun olan cezayı alırlar. Bu yüzden manipüle etmek amaçlı her ne olursa olsun bunu yapmayı düşünmemelisiniz.

Manipülasyon Ne Anlama Gelir?

Manipülasyon, spekülasyondan değişik olarak yatırım yapanlara gerçeği asla yansıtmayan sözler yolu ile hisse senedi alım – satımı yapmalarını sağlamaktır. Veya yatırım araçlarının ücretlerinin sürekli yükselip alçalmasına, istek ve talebin dengesinin bozulmasını hedefleyerek müşteriyi kandırmaktır. Bu durumda hem borsaya hem de yatırım araçlarının ücretlerine hile yapılarak değiştirilmesi sağlanıyor. Bu işlem SPK tarafından suç olarak değerlendirilir.

Spekülasyonda yatırım yapanların ise ücretlerinin eğilim tarafı tahmin edilebiliyor. Fakat manipülasyon tekniğinde diğer yatırımcılar aldatılarak ücretlerin dengesiz olarak yükselmesi yada alçalması sağlanıyor. Bu durumda ya borsadan alım-satım arası oluşan farktan haksız kazanç sağlanır ya da üçüncü şahsa bilgileri aktararak para elde edilir. Her iki durumda kanuna aykırıdır.

Bilindiği üzere Borsa İstanbul’un işlem sınırı diğerlerine göre azdır. Bu nedenle manipülasyon durumları piyasayı etkiliyor. Bu işlemden en fazla acemi yatırımcılar yara alırlar. Bundan dolayı piyasada yatırım yapmak oldukça sağlıksız sayılıyor. Bu yüzden borsada bulunmaktan çekinenler vardır.

Manipülasyon Tekniği Nasıl Yapılıyor?

Manipülasyon tekniğinin uygulanması için kişinin borsa hakkında bilgi ve tecrübe edinmesine gerek duyulmuyor. Çünkü şahsın ikna edebilir bir biçimde hareket etmesi, yatırımcıları kendi istediği yönde yönlendirebilmesi yeterli oluyor. Bu durumda borsada fazla sayıda işlem gören yatırım aracı bulunmasına karşın, aslında hisse senetleri üzerinde manipülatif hareketler yapılıyor. Borsa alım-satım işlemlerinin canlı olarak yapılmasıyla manipülasyon tuzağı azalmıştır.

 

Borsada Nasıl Uzman Olunur

Borsa piyasası uzun yıllardır hayatımızda olan ve gelişen bir sektör olmaktadır. Borsa dünyanın bel kemiği niteliğindedir. Borsa Dünya’da yaşanan her bir olaydan etkilenen ve etkisini hemen gösteren bir sektördür. Borsa Dünya piyasasının nabzını tutar ve insanlara para kazanmanın yolunu açar. Ancak para kazanmak içinde ne kadar kolay bir şekilde bunu sağlasa da emek sarf edip yapılması gerekmektedir. Bu alanda para kazanmak isteyen kişilerin ise bazı özeliklere sahip olması gerekmektedir.

 

Kazanmak için püf noktalar

 

Bu nedenle borsa ile uğraşan kişilerin kendini geliştirip uzman seviyesine gelmesi için borsa hakkında olan bilgileri A’dan Z’ye kadar bilmesi gerekmektedir. Borsanın ne olduğu, piyasanın nasıl değiştiği, nasıl bir prensiple çalıştığı, borsanın temel araçlarının ve nasıl yarar sağladığı, ortaya çıkabilecek riskler gibi her konu hakkında net bilgisinin olması gerekmektedir. BU doğrultu da yaptığınız işlemler ardından piyasanın takibini yaparak giriş yapılmalı, alım ve satım durumları incelenmeli ve yorumlamanın iyi şekilde yapılabilmesi gerekmektedir. Oluşabilecek hatalarının neden kaynaklandığı da not alınarak daha sonraki işlemlerde daha az hata ile daha çok kazanç sağlamaya çalışılmaktadır.

 

Borsayı derinlemesine inceleme

 

Uzman bir borsacının yapması gereken her an hayatında borsayı barındırmasıdır. Gündem içerisinde meydana gelen konuşma ve anlaşmalar, şirketler ve sektör bazındaki haberlerin incelenmesi, piyasanın dalgalanmaları incelenip yorumlanması ve açıklanan verilerin incelenme her an takipte olunmalıdır. Kazancınızı artırmanız için belirli sektördeki işleri ve şirketleri çember içine alıp sürekli incelenmesi bir kaç yıl sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Bu sayede hisselerinin durumu hakkında bilgi sahibi olup uygun zamanda yeterli fiyatla satın alınmalı ve ardından alınanın üzerinde bir ücretle satılmalıdır.

 

Uzman sakin olmalıdır

 

Borsada piyasa her an değişim halindedir. İniş ve çıkışların nelerden kaynaklandığı takip edilip araştırma yapılsa da anlık değişimler görülebilmektedir. Bu durumlarda sakin olunmalı, panik ve heyecan içinde olunmamalıdır. Organize bir şekilde yapmış olduğunuz strateji üzerinden gidilerek kazanç sağlamalısınız. Genel anlamda yapısı anlaşıldıktan sonra kendi taktiğinizi belirlemeniz gerekecektir. Başka bir kişinin taktiği sizin üzerinizde yarar sağlamayacaktır. İncelemelerinize göre kendiniz geliştirip kazanmaya başlamalısınız.

Borsada Nasıl Para Kazanılır

Borsa yatırımlarında para kazanmak ya da ek gelir sağlamak için öncelikli olarak interneti iyi kullanmak, dikkat ve takip yeteneği ve iyi bir matematik gereklidir. Borsa istatistiki veriler ile hareket eden ve veriler ışığındaki yorumlara ve hamlelere göre hareketlenen bir yatırım uzmanlık dalıdır.

Borsada Ne Yaparak Para Kazanılır

Borsa yatırımları tıpkı altın ve döviz gibi siyasal ve ekonomik olaylardan etkilenmektedir. Özellikle yabancı yatırımcıların Türk borsası üzerindeki hisse payları azımsanmayacak kadar azdır. Bu da ülkenin herhangi bir yerinde meydana gelen terör olayının hisseleri arasında büyük payın yabancılarda olduğu bir beyaz eşya fabrikası ya da beton fabrikasının hisse değerini tepetaklak yapabilmektedir. Bu tür olaylar ön görülemediği için borsada her zaman için kaybetme riski kazanma riskine eşittir.

Yatırım aracı olarak kullanılan ev, arsa, işyeri ya da otomobil için kazanma ihtimali kaybetme riskinden daha fazladır, çünkü bu yatırımların zarar görmesi için doğal afet ya da kaza meydana gelmiş olması gerekir. Bu durumların yaşanma ihtimali de nispeten düşük olduğundan bu yatırımlar akıllı yatırımlar olarak adlandırılmaktadır. Fakat bu araçlara yatırım yapabilmek için söz konusu paranın oldukça fazla olması gerekir. Borsa da ise yatırım için belli bir limit olmaksızın 100 TL ile bile borsaya girilebilir. Tüm yatırım araçlarında olduğu gibi borsada da ne kadar para o kadar hisse senedi ve ne kadar hisse senedi o kadar şans demektir.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsada hisse senedi değerlerini takip etmek için anlık grafikler kullanılır. Bu grafikler istenildiğinde son üç yıla ait tüm değişimleri de gösterebilecek şekilde genişlemektedir. Bu sayede yatırım yapılacak şirketin en düşük ve en yüksek hisse senedi fiyatları da görülerek buna göre yatırıma karar verilmelidir. BIST 100 listesi içinde yer alan ve ülkenin zengin şirketleri arasında gösterilen bazı şirketlerin hisselerinin çoğunluğunun ülke içinde olduğu ve bu yüzden ani siyası dalgalanmalardan etkilenmeden sabit bir grafik çizdiği bilinmektedir. Bu şirketler ise uzun vadede kazanç sağlayan yatırım araçları olarak kullanılabilmektedir. Bu uzun yatırımlar ile borsa diğer araçlara göre daha avantajlı hale gelmektedir.

Borsada Neden Para Kaybedilir

Zaman ilerledikçe kolay yoldan para kazanma yolları da artmıştır. Teknolojinin de gelişmesiyle birkaç tuşa basarak insanlar para kazanabilmenin yollarını aramaya başladı. Bu arayışlar içerisindeki kişilerin karşısına yıllar önce borsa seçeneği çıktı. Birçok kişi sermaye oluşturup borsada yatırım yapmaya başladı. Bir kesim kısa sürede olsa kazandı veya sürekli kazanmaya devam etti. Bir kesim ise kısa kazançların sonunda zarar etti veya sürekli zarar etmeye devam etti.

Kazanan kesimden çok kaybeden kesimin yoğunlukta olduğu da görünen bir gerçektir. Borsa piyasası zannedildiği kadar kolay değildir. Şans bu işin bir koşulu olsa da bilgi ve birikim olmadan hiçbir işe yaramıyor. Bu kadar çok kaybedeni olan bir piyasada yatırım yapmaya düşünenler borsanın risk durumunu merak etmektedir.

Borsa Kazandırır Mı?

Borsada yatırım yapan insanlar para kazanabilirler. Ama kaybetmenin de bu piyasanın bir gerçeği olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bir alanda pozitif bir durum var ise negatif bir durumda var demektir. Yatırım yapmaya karar veren kişinin ilk bilmesi gereken borsa kazanç ve kaybın olduğunun farkın olmaktır.

Yani kaybetmenin göze alınacağı bir yatırımda bulunulursa sorun ortadan kalkacaktır. Risk yarı yarıya kayıp demektir. Borsa piyasasında da bu risk her zaman vardır. Yatırım yapacak kişi bu konuda dirayet gösterebilirse içinden çıkılamayacak vaziyete gelmeden kendini durdurabilir.

Borsa’da Başarılı Olmanın Yolu Nedir?

Borsa sistemi sadece şans üzerine yürümemektedir. Çok iyi bir ön bilgi sahibi olmak gerekir. Yatırımları bu bilgi ile koordine eden birisi zaman zaman kaybetse de kazanacaktır. Zaten bilgin bir yatırımcı her zaman kaybetme riski olduğunu bilerek işlem yapar. Şansa güvenen kişiler ise genellikle yatırdığı tüm sermayeyi kaybetmektedir.

 

 

 


CEVAP VER