Borsa nasıl çalışır

0
58

Borsa Nasıl çalışır

Piyasanın nabzını ortaya koyan borsa sistemi ülkeler arasındaki ilişkilerinde en net şekilde etkisinin görüldüğü bir piyasadır. Borsa anlam olarak da alım ve satım işlemlerinde arz ve talep doğrultusunda değişime uğrayan kendine ait kalıp ve kuralları bulunan bir para kazanma piyasasıdır. Bu kurallar dahilinde çalışan sistem tüm dünyayı etkileyen düşüş ve artışlar ile hayatın yönünü belirleyecek düzeydedir.

Borsanın çalışmasında etkin olan durum için borsaya kayıtlı olmalı ve şirketinizin büyümesi ile hisselerdeki değer artışı ve düşüşü ile borsanın durumunu takip edip, satım ya da alım yapılacakken piyasa durumunu tartmak değişimlerin ne yönde olacağını birçok farklı şirket ve gündem maddeleri incelenerek yapmak önemlidir. Borsanın çalışma sisteminde yükseliş ve düşüş tek önemli etkendir. Bu durumların nasıl gerçekleşeceği daha önemli bir husustur.

Borsanın yükseliş etkileri

Borsa nasıl çalışır incelerken yükselen bir şekilde çalışması için borsa ve hisse senetleri takip edilerek nasıl bir durum içinde olduğu, önceden yaptığı işler ile şimdiki yaptığı işlerin gelişmişlik seviyesi, yaptığı faaliyet ve projelerin artışı, yaptığı anlaşmalar, şirketin kar ve cirosu, sektörde yer aldığı sıralama gibi sebeplerle işlerini büyütmesi ile şirketler hisselerini artırır ve bu durum direkt olarak borsaya yansır ve borsada da yükseliş meydana gelir. Devlet içindeki yaşanan durumlar da borsanın artış göstermesini sağlayacaktır. Diğer ülkelerle ilişkilerin iyi tutulup sahip olunan şirketlerin iş yapmasının artışı, ülkedeki nüfusun artışı ve bununla beraber üretimin artması ardından tüketimde artış ile şirketlerin daha çok iş yaparak büyümesi borsanın yükselmesini sağlayacaktır.

Borsanın düşüş etkileri

Yükseliş ile tam ters orantıda işlem olan borsanın düşüşünde şirketlerin iş yapma oranın azalması, kar ve cirosunda düşüş yaşanması, ürettiğinin çoğunun elinde kalması ile sıkıntıya giren şirket hissesini olmadığı halde düşük fiyattan satışa sunar ve kendini kurtarmaya çalışır ancak bu durum borsanın düşmesine neden olur. Ülke içindeki borsanın durumunun değişimi iş yapılan ülkeler ile aralarındaki ilişkinin durumuna bağlıdır. Ülke içindeki ve dışındaki yaşanan sıkıntılar ve anlaşmazlıklar nedeni ile yapılan işler kesildiğinde borsa piyasası düşüşe geçer. Borsanın çalışma durumu bu düşüş ve yükseliş sebepleri dahilinde çalışmaktadır.

Borsada işlem Nasıl Yapılır

Borsaya başlamadan önce, neden borsada işlem yapmak ve paranızı yatırmak istediğinizi düşünün. Hedefiniz ne, başka yerlerde değerlendirebilir misiniz paranızı? Borsanın size katkısı ne olacak? Risklerini de göze alıyor musunuz? Bu ve benzer sorularla bir beyin fırtınası yaptıktan sonra karar vermeniz yerinde olacaktır.

Borsada nasıl kolay işlem yapılır

Borsaya başlamak ve para yatırmak istiyorsanız öncelikle aracı kurumları araştırmalısınız. Seçtiğiniz aracı kurumdan bir yatırım hesabı açmalısınız. Borsaya kaç para ile girmek istiyorsanız öncelikle buna karar vermelisiniz. Yatıracağınız para miktarını belirledikten sonra seçtiğiniz kurumda açtığınız yatırım hesabınıza paranızı yatırınız. Bundan sonra borsada işlem yapmaya hazırsınız demektir.

Borsada işlem yapan yatırımcılardan herkesin kendince bir felsefesi ve stratejisi vardır. Mesela, yatırımcı yeni borsaya girmiş olan şirketlerin senetlerini de almayı seçebilirler. Uzun süre borsada işlemde olan senetleri de alabilirler. Ucuz kağıtlara yatırım yapabilirler. Tam tersi daha pahalı kağıtlara yatırım yapabilirler. Daha büyük şirketlere, sağlam kağıtlara da yatırım yapabilirler. Yani borsa yatırım yapmak isteyen kişinin kendi anlayışına, stratejisine göre şekil alır. Bu stratejiler doğru uygulandığında bütün yatırımlar kazanabilir.

Borsada işlem yapmak istiyorum

Borsada işlem yapan ve gelişmek isteyen kişilerin şirketleri ve piyasayı iyi takip etmesi gerekiyor. Uzun vadeli çalışmayı seçenler, uzun vadede mutlaka bu işten karlı çıkacaklardır. Portföyün hesabının tutulması gerekir, yatırımcı portföyünü sürekli takip etmelidir. Özellikle acemi yatırımcıların hisse almadan önce iyi analiz yapmalarında fayda vardır. Borsada orta ve uzun dönem işlemleri dışında kısa dönem işlemler de yapılabilir. Fiyatlarda oluşan iniş-çıkışları iyi analiz edebilenler, bandın alt sevilerine doğru kağıt alıp, üstlere doğru satabilirler. Bu işlemden dolayı da ciddi karlar elde edebilirler. Burada iyi bir analiz yeteneği gerekir.

 

Ya Kaybedersem…

Ne kadar analiz yapılsa da bazen beklenmedik durumlar olabilir ve analizleriniz alt-üst olabilir. Mesela ülkede hiç beklenmedik siyasi bir kriz olabilir veya borsayı etkileyen dış faktörlerde oluşabilecek bir olumsuzluk borsayı etkileyebilir. Yatırımcı iyi bir kar beklerken, kağıtların fiyatı düşebilir. Ya da iyi bir fiyattan satış yaparsınız ancak erken sattığınızda ve sizin satışınızdan bir iki gün sonrasında bile kağıt fiyatları artmaya devam edebilir.

Kaybedilen satış karlarından hiçbir zaman moral bozarak çıkmamak gerekir.

Borsaya Nasıl Başlanır

Borsa herkes tarafından merak edilen bir mecradır. Nasıl başlanacağı da en çok merak edilen kısmı denebilir. İşin en kolay kısmı, bu kadar merak edilmesine rağmen borsaya nasıl başlanacağıdır. Kolaylıkla elde edebileceğiniz birkaç evrakla birlikte bir aracı kuruma başvurmalı ve aracı kurumlarda yatırım hesabı açmalısınız. Yapmanız gereken iş bu kadar kolay. Hatta buna bile gerek kalmayabilir.

 

Şayet bir banka hesabına sahip iseniz ve bu banka hesabına bağlı bir yatırım hesabınız varsa internet bankacılığı aracılığıyla yatırım hesabınıza ulaşarak hisse senedi alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hisse senedi yatırımlarınızı banka veya diğer aracı kurumlardan yapmanız arasında bir fark yoktur. Banka hesabınız üzerinden yapsanız da işleminiz, bankaya bağlı aracı kurum üzerinden gerçekleştirilir. Burada öncelikle dikkat edilmesi gereken husus aracı kurumun sermaye piyasası kurullu mevzuatına uygun olmasıdır. Bu uygunluğa sahip aracı kurumları SPK’nın resmi sitesinde görebilirsiniz. Mevzuata uygun olan şirketler içinden size sunduğu imkânlar komisyon oranları vb kriterlere göre seçiminizi yapıp işlemlere başlayabilirsiniz.

 En Az Ne Kadar Para olmalı?

Borsaya girişte alt sınır veya üst sınır yoktur. Hisse senetlerinin fiyatları bellidir. Bu fiyatlar üzerinden isterseniz bir adet bile hisse senedi alabilirsiniz. Üst sınır ise tamamen kişinin ekonomik durumuyla alakalıdır. Esasen burada önemli olan alt sınır veya üst sınır meselesi değildir. Paranın ne kadarıyla borsaya girmeliyim sorusu esasen sorulması gereken sorudur. Uzmanlara bu soruyu sorduğumuzda hemen hepsinin cevabı aynı olur. Borsaya sadece ve sadece ihtiyaç fazlası parayla girilir. Bir ya da birkaç ay sonra ihtiyaç duyabileceğiniz bir parayla borsaya girerseniz geri dönülmez zararlarla karşılaşmanız söz konusu.

 

 Eğitim Olmazsa Olmaz

 

Aracı kurumunuzu seçtiniz, paranızı da ayarladınız. Hangi hisseyi alacaksınız. İşte tabiri caizse zurnanın zırt dediği yer tam da burası. Uygun hisseyi en uygun zamanda alabilmek için geniş bir bilgi görgü ve tecrübeye ihtiyacınız var. İnternet sitelerinde yapacağınız araştırmalarla konu hakkında temel bilgiye sahip olabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz aracı kurumdan bu konuda profesyonel yardım alabilirsiniz. Birçok aracı kurum yatırımcılarına temel ve teknik analiz eğitimi de vermektedir.

Borsaya Nasıl Para Yatırılır

Öncelikle yatırmak istediğiniz miktarı belirleyiniz ve kurumlaşmış bazı borsa sitelerine üye olduktan sonra belirtilen adımları izleyerek paranızı güvenli şekilde borsa pazarına sürebilirsiniz ayrı olarak ta bazı uzman kişilerden yardım alabilir böylece yatırdığınız parayı kaybetme riskine karşı korursunuz.

Borsada nasıl yatırım yapılır

En eski ticaret piyasası olarak tanımlanan borsa, en çok karşılaşılan sorunlardan biride “Nasıl yatırım yaparım?” sorununa açıklık getirilecek. En eski ticaret pazarı olan borsalar geçmişten daha kolay olarak günümüzde yaygın olarak kullanılan teknoloji sayesinde saniyeler içinde yatırım yapma imkanı sunmaktadır. Ayrıca borsada yatırım eyleminde bulunmak eskiye göre günümüz teknolojisi ile daha güvenli ve akıcıdır. Gelişen olaylardan anında haberdar olabilir ve aniden oluşan fırsatları takip ederek çok fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Yatırımların ve taleplerin internet teknolojisi üzerinden hızlıca yapılabilir düzeyde olması sebebiyle arz ve talep eden kişilerin daha az zaman içinde en çok kazanç getirecek eylemleri kolayca yapabilmektedirler.

YATIRIM YAPARKEN DİKKATLİ OLMASI GEREKEN NOKTALAR

Borsa sayesinde elde edilen yüksek miktarda ki kazançların bildirimini alarak tüm maddiyatınızı borsaya yatırır iseniz, tüm varlığınızı kaybetme riskini de aynı zamanda almış olursunuz. Bu nedenle yatırım eylemine girmeden evvel profesyonel derecede olmasa da pratik bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Nasıl bilgi sahibi olurum derseniz: Günümüz geniş imkanlarından yararlanarak Basit borsa oyunları veya demo sürümüyle borsa hesapları kullanarak temel prensipte deneyim ve tecrübe sahibi olabilir, pratik bilgileri edinmiş olabilirsiniz. Ayrıca temel ilkeleri öğrendiğiniz içinde borsa piyasasına temel deneyim ile başlamak sizi diğer başlayanlardan bir adım öne götürecek hatta büyük kayıp verecek hataları fark edersiniz.

 

BORSADA NAKİT KAZANCI SAĞLAMAK

 

Öncelikle kendi arz ve talep stratejinizi oluşturmalısınız. Borsa pazarında sürü psikolojisi ile hareket ederseniz, çoğunluğa uymak isterseniz büyük kayıplar veren hatalara düşersiniz. Diğer yatırımcıların karar ve stratejilerine uymak size zarar verebilir çünkü herkesin borsa pazarında farklı bir düşünce ve amacı vardır. sizin için büyük gelen pazarlıklar diğer yatırımcılara küçük gelebilir. İniş ve çıkışları olan borsa piyasasında kazandığınız kadar kaybetmenizi de normal karşılamalı ona göre önleminizi almalısınız.

Borsada Fiyat Nasıl Oluşur

Borsa gerçek insanların veya tüzel kişilerin kıymetli evrak, menkul kıymet, bono gibi kağıtları alıp sattığı yerdir. Borsada amaç tamamen kar elde etmektir. Birçok fonksiyonlu olan borsa, içerisinde bin bir çeşit ekonomisti de barındırmakta. Zarar etme olasılığı çok yüksek olan borsada kişiler büyük bir risk alarak bu işin içerisine girmektedirler. Dikkatli ve bu konu hakkında uzun araştırmalar yapan kişilerin borsada daha başarılı olduğu görülmektedir. Küçük meblağlar küçük kazançlar sağlarken büyük meblağların getirisi de bir bu kadar büyük olmaktadır. Riski yüksek olan bu sistemin bunca çetrefilli olmasının nedeni yıllarca bu sektörde kar elde eden kişilerin, sürecin nasıl işlediğini tecrübe etmiş olmalarıyla birebir bağlantılıdır. Yüksek kar elde edileceğinin sanıldığı bir noktada kıymetli evrakları borsadan satın almak veyahut satmak tam tersi bir etki yaratarak kişilerin batmasına yol açabiliyor.

Borsada fiyat neye göre oluşur

Birçok kişinin borsada alım satım yapması ve kıymetli kağıtların piyasada ne sıklıkta, ne miktarda bulunduğu fiyatı belirleyen başlıca unsurlardır. Bir kağıt türünden piyasada bolca varsa bu onun fiyatının düşük olmasına neden olur. Yine aynı şekilde bir kıymetli kağıt türü piyasada nadir bulunuyorsa bu kağıdın fiyatının yüksek olduğunun göstergesidir. Tüm bunların başlıca nedeni aslında iktisat literatüründeki ”arz-talep” dengesidir. Çünkü bir ‘şey’ ne kadar kıtsa o şeye duyulan talep bir bu kadar fazladır. Bu da o şeyi değerli kılıp fiyatının yükselmesine neden olur. Bunu gören ve bu işin alım satımını yapan sistem oyuncuları da bu işi fırsat belleyip, o şey üzerine oynayıp kar elde etmeye çabalar.

 

Borsada kazanç sağlamak sanıldığının aksine çok güçtür. Şans faktörü işin birçok yerinde var gibi görünse de aslında durum bundan biraz farklıdır. Örneğin piyasada az miktarda bulunan bononun fiyatı ciddi seviyelere dayandığında ellerinde bu bonodan bir miktar olan kişiler talebin daha çok artmasını fiyatın daha da yukarılara çıkacağı beklentileri içerisindeyken hiç umulmadık bir biçimde bu bonodan haddinden fazla bir şekilde piyasaya sürülebilir ve bu da tüm beklentilerde üst düzey yanılmaya sebebiyet verecektir.

Borsa Uzmanı Nasıl Olunur

Borsa insanlara kolay para kazandırmayı sağlayan bir piyasadır. Uzun yıllardır hayatımızda olan borsa, değişmiş gelişmiş ve şuan ki konumuna gelmiştir. Tüm teknolojik gelişmelerden etkilenen borsa internetten de yararlanmaktadır. Bunların her birinden yararlanılmadan tam olarak uzman bir borsacı olup para kazanılması zordur. Bu nedenle borsada iş yapan kişilerin bir anlamda da kolay olsa da emek sarf ederek çalışması ve tüm yapıların bilinip yorumlanmasının yapılması gerekmektedir.

Borsa piyasası hakkında her şey bilinmeli

Bu işle uğraşıp para kazanmak isteyen kişilerin hayatlarının en başında borsa yer almalıdır. Borsada iyi işler çıkarmak için öncelikle ne olduğunu, borsada işlemlerin nasıl yürütüldüğünü, borsa araçlarının ne olduğu ve ne anlama geldiği, yaşanabilecek riskler ve buna karşın nasıl tutum sergilenmesi gerektiği bilinmelidir. Bunların hepsi anlaşıldıktan sonra ise piyasanın takibinin yapılmaya başlanması gerekmektedir. Alım ve satım işlemlerinin nasıl yürütüldüğü, piyasadaki dalgalanmaların ne anlama gelip nasıl yorumlanması ve buna karşın nasıl davranılarak işlem yapılması gerektiği bilinmelidir.

Uzman bir borsacı piyasayı iyi takip etmeli

Her an piyasanın nasıl değiştiğini, hangi durumlar karşısında borsanın nasıl tepki verdiğini, güncel olayların neler olduğu ve borsaya nasıl yansıdığının anlık olarak takip edilmesi ve ona göre yatırımlar yapılması gerekmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde canlı borsa takibi laptop, tablet ve akıllı telefonlar üzerinden rahatça yapılmaktadır. İstenildiği yerde istenildiği ortamda takip edilerek durum hakkında analiz yapılması sağlanabilir. Uzman olmak için bu şekilde anlık takip içinde olunmalıdır.

 

Anlık takip ile birlikte sadece borsa değişimine bağlı kalınmayıp eş zamanlı olarak gündem takip edilmeli ülkeler arasında yaşanan olaylar incelenmeli, iş yapmak istediğiniz ya da hisse almak istediğiniz sektör araştırılmalı ve bu sektördeki şirketlerin anlık yaptıkları işler, gelecekteki planları, ciro ve karları, yaptıkları işlerin kalitesi ve piyasada yer aldığı seviye incelenerek yaşanacak bir yükseliş ve azalış durumuna göre hisse satın alıp ya da satarak borsada yer edinilmelidir. Uzman bir borsacı hisse alım ve satımında en uygun fiyatla satın alıp daha yüksek miktarda satış yaparak kazanç sağlamayı hedeflemektedir.

Borsa Nasıl Yükselir Nasıl Düşer

İnsanlar belirli bir miktar paraya sahip olduklarında daha iyi kazanç sağlamak için borsada hisse senedi sahibi olup ya da borsa takip edilip para yatırarak bu işlemi yapmaya çalışmaktadır. Belirli bir hisse senedi üzerine para yatırmak ve kazanç sağlanma isteniyorsa öncelikli olarak para yatıracağınız hisse senetleri ve bu senetleri satan firmaları tanımanız gerekmektedir. Borsada en fazla kazanç sağlayan yatırım olarak görülen hisse senedi üzerinde işlem yapmak için bankada hesabınız olmalı ve onun üzerinden borsaya giriş yaparak para yatırmaya başlamanız gerekecektir. Hisse senetlerinden para kazanmak için mantık düşük ücretle alınan senetlerin yüksek değerlerde satışının yapılmasıdır. Ancak bu şekilde satabilmek için de o hisse senedinin ileride değer kazanıp kazanamayacağının öngörülmesi gerektir.

Neden ve nasıl yükselir

Borsa piyasasının artışındaki en büyük etken talebin bir hisse, mal ya da varlık üzerinde artışının olmasıdır. Ne kadar çok talep görürse o kadar yükselir. Bu yükselişi sağlayacak sebeplerin incelenmesinde alım ve satım fiyatları incelenmeli, yatırım yapılacak mal ve hisse senedi tanınmalı, değişime neden olabilecek sebepler incelenerek ileride etkileme durumu bilinmelidir. Değer kazanmasındaki sebep firmanın iş yapma kapasitesinin artması, performansının yükselişi, yaptığı karın artması, piyasadaki bu satılan malın değerinin yükselişi, gelecekte onayladığı proje ve işler, bitirdiği işler, aktif olarak piyasada olması, satış yaptıkça üretimde aynı oranda artıyor ise hisse senedi değeri de artar ve piyasada yatırımlar yükselişe sebep olur.

Borsa Neden ve nasıl düşer

Borsa piyasasının düşmesindeki en büyük sebep ülkeler arasındaki anlaşma ya da anlaşmazlık sinyalleri, siyasal, ekonomik anlamda ülkenin durumu, diğer ülkelerle ilişki gibi sebeplerden yatırımcılar ve firmalar borsaya yatırım yapar ve ya işlemlerini geri çekerler. Şirketlerde yaşanan dalgalanma, işlem kalitesi ve ürün satışının düşmesi, piyasada değer kaybetmesi borsada da düşüşe etki edecektir. Dünya ekonomisinde oluşacak krizlerde düşüş sinyallerini yakar ve yatırım oranının düşmesi ile anlık ya da ağır ağır bir düşüş gerçekleşir. Bu şekilde sıkıntı yaşayan firmalar zarar etmemek için hisselerini satmaya başlarlar. Ancak insanlar bu şekilde satın alır sonradan borsa kendine gelince satış yaptığında büyük karlar elde edebilecektir.

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır

Borsa şirketlerin hisse senetlerinin alınıp satılması yoluyla para kazanılan bir yatırım türüdür. Bu yatırım için belli bir alt limit ya da üst limit bulunmamakla beraber yatırım miktarına oranla kayıp ya da kazanç da büyür. Borsada para kazanabilmek için bir hisse senedinin mümkünse dip (taban) fiyattan alınıp daha yüksek bir fiyata satılması gerekir. Bunun analizinin yapılması için de borsa gündemini takip edip düşüşe geçen hisselerin kovalanması gerekmektedir. Düşüşe geçen ya da dip fiyat gören her hisse kazandıracak diye bir durum yoktur.

Hisse senetlerinin grafikleri incelendiğinde son 1 haftalık, son 1 aylık, son 1 yıllık ve son 5 yıllık iniş çıkışlar çizgi grafik olarak izlenebilmektedir. Bir hisse senedinin bugünkü alış fiyatı son 5 yılın dip fiyatı ise bu hissenin yakın zamanda toparlanıp yükselecek olması ve alım satımından kar sağlanacağı ön görülebilir, fakat hisse sürekli olarak dip fiyata ya da dip fiyata yakın olan fiyatlara düşüp geri çıkıyorsa bu durumda o hisse senedinin alınması her zaman risktir.

Borsadaki İniş Çıkışlar İncelenmeli

Hisse senetlerinin iniş çıkış trendleri incelenirken bu şirketlerin yapısı ve faaliyetleri de incelenerek düşüşlerin ya da çıkışların sebepleri anlaşılırsa nokta atışı yapılıp hisse alımını daha sağlıklı karar verilebilir. Örneğin bir şirket hissesi gözle görülür derecede yükselmiş ve 1 hafta boyunca yükseliş trendini korumuş, şirket bünyesine bakıldığında da büyük bir ortaklık söz konusu olmuşsa bu şirketin piyasadaki payı arttığından dolayı bu artış meydana gelmiş ve bundan sonra da hissenin değeri bu seviyelerde olacağının tespiti yapılabilir.

Hisse Senedi Satın Almak

Hisse senedi satın almanın en kolay ve sağlıklı yolu bir hissenin alınmak istenilen fiyata düşmesini beklemektir. Örneğin X firmasının son haftası trendinde hisse senedinin birim fiyatının sürekli 3.25 TL seviyelerine düştüğü ve sonra da 4.00 TL seviyelerine çıktığı görülmüşse internet bankacılığı yolu ile bu hisse senedi için ‘3.20 TL ye ya da 3.25 TL’ ya düşünce al’ şeklinde bir ödeme emri verilerek anlık değişen piyasaya göre de hareket edilebilir.

Borsada Manipülasyon Nasıl Yapılır

Borsa işlemleri birçok kişinin yatırım aracı olarak kullandığı ve hızlı şekilde para kazandığı bir yöntemdir. Borsa yatırımları piyasanın durumuna bağlı olarak dalgalanmakta ekonomide ya da siyasette meydana gelen beklenmedik olaylar borsayı olumlu ya da olumsuz etkilemektedir.

Borsada Ani Düşüş ve Yükselişler

Borsadaki asıl yükselmelere ya da düşüşlere sebep olan olaylar ise şirketlerin yapısındaki değişimler ve piyasadaki karlılığıdır. Büyümekte olan bir şirketin piyasada payı artmakta ve yönetim yapısı da kuvvetlenerek şirketler bu durumda kara geçmektedir. Kara geçen şirketlerin hisse değerleri yükselir ve bu yükselmeyi fark eden alıcılar hisseleri bir anda yüklü şekilde satın alarak değerleri daha da yükseltir. Böylece düşük fiyattan alınan hisseler kısa süre içinde hatta bazen aynı gün içinde bile inanılmaz bir fiyat artışı göstererek hem hissedarları hem halka arz edilen hisseden pay alan yatırımcıları yüksek kara geçirir. Aynı durum tam tersi vaziyette de yaşanabilir. Kendi içindeki bazı sebeplerden dolayı firmaların hisseleri değer kaybedebilir ve bu şirket hisse senetlerinin ellerinde bulunan yatırımcıların hissenin daha fazla değer kaybetmesi endişesi ile senetleri satması sonu daha da düşerek dip fiyatı görebilir. Bu esnada durumu iyi analiz edemeyen borsa yatırımcıları direkt zarar ya da kardan zarar edebileceklerdir.

Borsada Kazanç Sağlamak İçin Oynanan Oyunlar

Bir hisse senedi çeşitli nedenlerle borsada inebilir ya da çıkabilir fakat bazı borsa yorumcuları ve ellerinde büyük para olan borsa yatırımcıları hem piyasada kafa karışıklığı yaratmak için hem de ellerinde payı küçük fakat sayısı fazla olan ve hatrı sayılır büyüklükteki borsa acemilerini kandırmak için bazı manipülasyona ve algı operasyonlarına başvurabilirler. Bu durum şirketler için bölünme ya da ortaklığın bozulması gibi söylentiler, ya da şirketin yabancı sermayeye satılacağı gibi söylentiler çıkararak olur. Bunu duyan borsa yorumcuları haberin gerçek olması ihtimaline karşı ellerinde olan hisse senetlerini satacak, böylece bu şirketin hisseleri bir anda dip yapacaktır. Eli güçlü borsa kurnazları ise bu şirketin açıkta kalan hisselerini toplayacak ve değerleri bir anda yükselecek kendi kendine bir kazanç kapısı yaratmış olacaktır. Bu durum borsada sıklıkla yaşanan ve etik olmayan bir durumdur.

Hisse Senedi Hakkında Bilgi Hisse Senedinin Tarihi ve Borsa ile Hisse Senedi Arasındaki İlişki

Borsada en popüler olan kavramlardan biri hisse senedidir. Belirli bir miktar parası olup bu parasını değerlendirmek isteyen kişiler hisse senetlerini kullanırlar. Aslında borsa binalarının kurulması da hisse senetlerinin el değiştirmeye başlamasıyla olmuştur. Geçmişte şimdiki borsa ticaretine benzer faaliyetler pazar ve panayırlarda yapılıyordu.

İlk olarak dünya deniz ticaretinin hızlı gelişmesinin ardından hisse senetleri ticarete tabi tutulmuş ve borsa faaliyetleri böylece başlamıştır. İlk başta daha amatör olarak gerçekleştirilen borsa faaliyetleri, hızla artan işlem hacmiyle beraber daha güvenli mekanlara ve kayıt altına alınan işlemlere ihtiyaç duymuştur. Bu nedenden dolayı borsa binaları kurulmuştur. Borsa denildiğinde aklımıza hisse senetlerinin gelmesinin sebebi de işte bunlardır.

Hisse Senedi Nedir?

Şirketlerin, ortaklarına, ortaklık ve pay miktarlarını belirlemek amacıyla verdikleri kıymetli evraklara hisse senedi denir. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan izinle çıkartılan hisse senetlerini çıkartmaya her şirketin yetkisi yoktur. Hisse senedi çıkarma hakkına sahip olan şirketler genelde sermayesi paylarla bölünmüş olan komandit şirketler, anonim şirketler ve özel kanunla kurulmuş olan şirketlerdir. Bu şirketlerin hisse senetleri Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde çıkarılıyor.

Hisse Senedi ile İlgili Temel Bilgiler

Asıl olarak bir ortaklığı ve mülkiyeti temsil eden hisse senetleri, Şirket varlığı devam ettirdiği sürece var olmaya devam eder. Şirket kar ettiği sürece hisse senetleri de değer kazanır. Sabit bir gelirinin olmamasının yanında şirketin bilanço karına ve yatırım kararları gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bir hisse senedinin ona sahip olan kişiye sağladığı getiriye ise ”temettü” denir. Temettü miktarının özelliği ise hisse senedinin piyasa değerini değiştirmesidir.

Borsada alınıp satılan hisse senetleri halkın arzına açılmıştır. Halka arz edilecek olan hisse senetleri ilk adım olarak borsaya kaydettirilir. Bu kaydetme işleminden sonra borsa hisse senedini tanır ve o hisse senedi üzerinden alım satım işlemleri başlar. Bunun şirketlere getirdiği fayda ise gelişimini ve büyümesini sağlayacak kaynağın oluşmasıdır. Bu nedenle borsalar şirketler açısından oldukça önemlidir. Şirketin büyümesi ve gelişmesi ise hisse senedi sahibinin kar etmesini sağlayacağı için burada çift taraflı bir kar elde etme durumu söz konusudur.

 


CEVAP VER