Borsa nasıl analiz edilir

0
98

Borsa Nasıl Analiz Edilir

Borsa alım ve satım değerlerini tahmin edip, analiz edip, araştırma ve teknik bilgiler ile analizini sağlayıp kazanç sağlamak için bir piyasadır. Çok eski zamana dayanan borsa kavramı bu zamanlarda dünyanın bel kemiği olacak düzeyde önemlidir. Çünkü bütün şirketler, kurum ve kuruşlar hatta devletler borsanın durumuna göre hareket etmektedir. Bunlardan birisinde oluşacak değişim, arz ya da talep ile borsanın akışı da değişebilmektedir. Borsa üzerinden analiz yaparak para kazanmak için de net bir şekilde analiz yapmak gerekir. Ancak tek yönlü değil her yönüyle piyasaya hakim olunup gündem de devamlı olarak takip edilmelidir. Analiz yöntemleri 1900 yıllarına kadar dayanarak borsanın hareketliliğini algılamak için yöntemler ve araçlar ileri sürülmüştür. Borsa nasıl analiz edilir bilmek için değişik teoremleri öngörebilmeniz gerekir.

Down teorisi

Borsa analizini 3 temek ayak olarak tanımlayan bu teori de ilk olarak piyasanın değişiminin güçlere dayalı olduğunun bilinmesi, ikinci olarak trendlerin sürekli takip edilerek onlara odaklı olarak borsanın analiz edileceği ve son temel ayak ise piyasa hareketinin zamanla kendini tekrarlayacağı olmaktadır.

Analiz ederken kullanılan araçlar

Piyasanın değişimini gözlemleyince ortaya çıkan düşüş ve yükselişlere farklı isimler verilmiş ve bunların ne anlama geldiği bu yapılar olduğunda nasıl bir yatırım yapılıp para kazanılması gerektiği artık bilinmektedir. Destek seviyesi düşüşte olan piyasayı talep ile yükselişe geçişine denir. Direnç ise yükselen piyasanın bir anda düşmesine sebep olduğunda kullanılmaktadır. Bunların nelerden kaynaklandığı ve ilerisinde neler olacağı gündem takibi ile sağlanacaktır. Trend ise, piyasa belirli bir trend doğrultusunda hareket eder ama bir anda oluşan yükseliş ve alçalış algılanarak ona göre bir tutum sergilenmelidir. Yükseliğe boğa, alçalışa da ayı piyasası adı verilir.

Bir diğer önemli analiz yöntemi de formasyon durumunun takibidir. Ters omuz baş omuz, omuz baş omuz, üçgen, dip, tepe, flama ve bayrak formasyonları piyasadaki dalgalanmanın nasıl olacağının göstergesi olur. Momentum yönteminde ise piyasanın değişim hızı esas alınır. Piyasa hareketinde yükselişe geçildiği ve bu sürenin ne kadar ve ne kadarlık bir sürede meydana geldiği incelenmelidir. MACD yönteminde 12 günlük piyasa durumu incelenerek 26 günlük genel bir piyasa analizi ortaya çıkarılır ama bu ta gerçekliği sağlamaz çünkü o günler içinde gündemin nasıl değişeceği fikrini içermemektedir.

Borsa Grafikleri Nasıl Okunur

Finansal piyasalarda grafik analizleri 2 çeşittir. İlki temel analizler, ikincisi ise teknik analizler. Temel analiz piyasa takibi yorumuyla gerçekleşir. Teknik analizler ise matematiksel kavramları içeren grafiklerin incelenip yorumlanmasıdır. Grafiksel matematiksel ifadelerin daha kolay anlaşılması için hazırlanmıştır. Teknik analizler için grafik okuma becerisi oldukça önemlidir. Her ne kadar karışık görünse de biraz vaktinizi ayırıp öğrendiğinizde grafik okumak oldukça basittir, buna göre borsa nasıl analiz edilir ;

 

Grafikler alacağınız pozisyon ile ilgili kararınızı analiz etmeniz için size yardım edecek en iyi göstergedir. Yine grafikler sayesinde destek-direnç noktalarını inceleyebilir, alım-satım sinyalleri alabilmek için araçları kullanabilirsiniz. Bu sayede tüm borsa piyasasını kısa sürede inceleyip kesin sonuçlar veren al-sat işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

Grafikler genelde 3 gruba ayrılır. Bu gruplar;

Mum Grafiği:

Borsa nasıl analiz edilir sorusuna cevap verirken en çok bu grafik türü kullanılır. Bunun sebebi en fazla bilgi veren ve en çok ayrıntıyı içerek grafik türü olmasıdır. Verdiği bilgiler ise parite yönü, açılış – kapanış fiyatı, en yüksek – en düşük fiyatı olmak üzere 5 adettir. Bu grafikte her bir mum gövdesi belli bir zaman aralığını temsil eder. Kullanıcının seçeceği zaman aralıklı bu grafik türünü Japonlar keşfetmiştir. Ayrıca bu grafik türü piyasadaki arz – talep hakkında da bilgi verir.

Bar Grafiği:

Mum grafiklerinin basitleştirilmiş halidir. Görüntüsü daha basitleştirilmiş olsa da mum grafiğine göre okunması daha zordur. Yine verdiği bilgiler ise parite yönü, açılış – kapanış fiyatı, en yüksek – en düşük fiyatı olmak üzere 5 adettir. Bu grafiğin sağındaki çizgi partinin kapanış fiyatını, solundaki çizgi ise açılış fiyatını verir. Bu çubuğun alt noktası en düşük değeri, üst noktası ise en yüksek değeri kullanıcıya sunar.

Çizgi Grafiği:

En temel grafik çeşididir. Hayatın birçok alanında karşılaşabileceğiniz bir grafik türü olan çizgi grafiklerini okumak her ne kadar basit olsa da verdikleri tek bilginin fiyat bilgisi olması onu en popüler grafik türü yapmaktan alıkoymuştur. Genelde kapanış fiyatı üzerinden çizilen bu grafik eğer gelişmiş bir sistemde yazılırsa açılış ve taban – tavan fiyatlarını da içerebilir.

Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır

Borsa belirli kurallara sahip olup isteklere göre fiyatın değişimine sebep olan varlık ve mallarım satım ve alımın yapıldığı bir piyasa olmaktadır. Borsa çok eskiden beri hayatımızda olan ve analiz yapıp, tahmin edilerek para kazanma yolu olarak kullanılmaktadır. Önceden daha çok zengin kişilerin hisse ve varlık sahibi olmak için yaptığı bu işlem artık analizler yaparak borsanın hareketlerine para yatırımı yaparak para kazanma yöntemi olarak birçok insan tarafından kullanılmaktadır.

Borsa grafikleri

Borsada ki hareketlerde belirli aralıklardaki durumları her gün her zaman analiz edilerek grafiğe dökülmektedir. İnsanlara bir kaç farklı grafik tipi ile durum belirtilmeye çalışılmaktadır. Tik grafiği, çubuk grafiği, çizgi grafiği ve mum grafiği kullanılır ve insanlar bu grafiklerden ileride grafiğin durumunun nasıl bir hal alacağını anlamaya çalışması ile gerçekleşmektedir. Borsa nasıl analiz edilir öğrenmek için önceliklik olarak grafik yorumlamayı bilmelisiniz.

Grafik analiz tipleri ve araçları

Teknik olarak borsa nasıl analiz edilir sorusuna cevap bulmak için 1700 yılında Japonların pirinç alış ve satışına göre ortaya çıkmış ve bu modeli 1900 yılında Charles Dow bir sistem haline getirmiştir. Bu sistem borsa analizi için en yararlı sistem olup amacı grafiklerde oluşacak olan dalgalanmalara göre kazanç sağlanacak şekilde işlem yapmayı hedefler. Grafiklerde oluşan ayı ve boğa terimlerinin ne olduğu ve neler ifade edip nasıl grafiğin değişebileceğinin bilgisini öğretmeye çalışmaktadır. 3 temel fikre dayalı bir sistem olmaktadır. İlki piyasadaki yükseliş güçlerin yansıması, ikincisi trendlerin geri dönüşünü tespit etmeye odaklı yöntem oluşu ve son olarak piyasa durumunun sürekli kendini tekrar ettiğidir.

En önemli araçlardan birisi destek ve direnç seviyesidir. Destek, düşüşe geçen piyasada talep artışı ile yükselişe geçişi, direnç ise piyasa yükselirken meydana gelen siyasi, ekonomik, ülkeler arasında meydana gelen ya da gelecek durumlardan dolayı bir andaki düşüş seviyesidir. Trend borsa grafiğinde en çok duyulan terimlerden biridir. Piyasa belirlenen trend doğrultusunda hareket eder ve borsanın durumuna göre bazen arz ve talepten dolayı yükselişte boğa piyasası, azalışta ayı piyasası ve yatay trend oluşur ve bu oluşan tepe ve çukurlara dikkat edilip piyasa incelenmelidir. Formasyonlar da grafiklerin yorumlanmasında ki önemli bir araçtır. Omuz baş omuz, ters omuz baş omuz, dip, tepe, üçgen, bayrak ve flama formasyonları piyasayı analiz etmek için bilinmesi gereken yapılar olmaktadır.

Borsa Nasıl Okunur

İnsanların talep ve arzlarına göre belirlenen, mal ve hisse alım ve satımlar ile para kazanma çalışmalarından birisidir. Önceden beri mal alım ve satımları olmuş ama ismi tam olarak konulmamıştı. Daha sonradan oturmaya başlayan bu sistem daha net ve kullanışlı bir sistem haline gelmiş ve insanlar resmi olarak bu işi yaparak para kazanmaya çalışmıştır. Bu durumu insanlar artık küçük ya da orta değerde paralar ile hisse satın almaya çalışıp daha yüksek fiyatlarda satmaya çalışmaktadır. Bunun içinde borsa sisteminin iyi okunması ve algılanması gerekmektedir.

Teknik borsa okuma araçları

1900 yıllarında ortaya çıkan borsa takip teorisi birçok insanın bu alana girmeden önce dikkatle inceleyip anlamaya çalıştığı bir konudur. Borsada para kazanmak için çizelgeleri iyi okumak ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. En çok duyulan ve bilinen borsa kelimeleri boğa ve ayı piyasasıdır. Bu ikisini iyi bir şekilde okumak önemlidir. Boğa piyasası borsanın yükselişe birden geçtiğini gösteren ve bunun neden kaynaklı olduğunu anlayıp daha da yükselip yükselmeyeceğine kanaat getirmek gerekmektedir. Ayı piyasası da ülkeler arası ilişkiler ve ülke içinde yaşanan durumlara ve şirketlerin yaptığı işler doğrultusunda yaşadığı sıkıntılarla düşüşe geçtiğini gösteren terimdir.

 

Borsa okumanın temelleri

Analiz ederken destek, direnç, trend, formasyon yapılarının benimsenmesi daha iyi borsa okumanın temelleridir. Destek seviyesi adının bu şekilde olmasından da anlaşıldığı gibi düşüşe geçen piyasayı bunun üzerine yatırım yapılması ile yükselişe geçirme işlemidir. Direnç ise artışın yoğun olduğu borsa piyasasının bir anda diplomatik, ekonomik, siyasal bir söylem ile yaşanmasa bile olabilecek bir soruna karşın borsa kendine tedbir altına alır ve düşürür buna direnç denir. Trendler ise borsanın temek taşıdır. Boğa, ayı ve orta trendlerin fark edilişi ve bunların arasındaki uyumdan ortaya çıkan farklı formasyonların anlamı ile borsa piyasasının daha iyi bir şekilde okunması ve durumu hakkında yorum yapmak kolaylaşacaktır. Bir diğer etkin okuma yöntemi de daha az etkili olsa da genel olarak tayin sağlayan momentumdur. Borsanın 12 günlük yapısı incelenip 26 günlük ani değişim olmadığında nasıl bir yol çizeceği ve ne kadar hızla yükselip alçalacağı bilgisi sağlanacaktır, borsa nasıl analiz edilir sorusunun cevabı aranırken bu etkenler göz ardı edilmemelidir.

Borsada nasıl işlem yapılır

Borsa; pay ortaklığı ile yürütülen şirketlerin hisselerinin halka arz edilen kısmının herkes tarafından alınabilmesi ve satılabilmesini sağlayan bir kazanç sistemidir. Bu şirketler her yıl kendi hisselerinin belirli bir kısmını borsa işlemlerinde kullanılması ve değer kazanabilmesi için halka arz ederler. Hisse senetleri arasında de satışa çıkan hisseleri onlara anlık kazanç sağlayıp ne kadar çok hisse senedi satarlarsa o kadar para kazanmaları anlamına gelir. Bu hisse senetlerini alan kişiler için de hisse senedinin değerinin yükselmesi ile örneğin bugün birimini 1,5 TL’den aldığı X firmanın hissesini yarın sabah 1,9 TL’den satarak aldığı hisse miktarına da bağlı olarak kar sağlayabilir. Burada hisse senedi alınacak firmanın yapısı, borsada hisse senedi için kullanılacak paranın miktarı, bu işe ayrılan süre ve en önemlisi de piyasaların ve ekonominin içinde bulunduğu durum ve yakın geleceği ile tespitlerin yapılması ve ön görülerin değerlendirilmesidir.

Borsada nasıl para kazanılır

Borsa para kazanmak için önemli bir araçtır fakat borsada gerçekten para kazanabilmek için borsa nasıl analiz edilir bilmeli atacağınız adımı önceden planlamalı ve hisse senedi alacağınız şirketin yapısını iyi araştırmalısınız. Piyasada değerinin yükseleceğini tespit ettiğiniz bir hisse senedi için mümkün olduğunca çok hisse almalı ve tahmin ettiğiniz değere ulaştığında ise satışa koymalısınız, eğer ki tahminlerinin doğru çıkmadı ya da piyasada anormal bir durum ortaya çıkması sonucu hisse senediniz aldığınız değerin de altına düşerse senedi satmamalı hedeflediğiniz değere gelene kadar elinizde tutmalısınız. Borsada kazanabilmenin şartı zamanlamanın iyi olması ve her durum için planınız olmasıdır.

Borsada Hisseler Nasıl Takip Edilir

Hisse senetlerinin takibi finans verileri içeren internet sitelerinden dakika dakika takip edilebilir. Bunun yanı sıra haber sitelerinde de alt bantta sürekli olarak alfabetik sıraya göre hisse senetleri değerleri verilmektedir.

Borsada Hisse Senedi Alım Satımı Nasıl Yapılır

Hisse senedi satın almak için herhangi bir bankanın internet bankacılığı sistemini kullanıyor olmanız ve bu sistemde hisse alış verişi özelliğini açık bulunduruyor olmanız gerekir. Bu sistem size anlık olarak alım ve satım yapma imkanı sağladığından doğru zamanda hissenizi alıp doğru zamanda satabilirsiniz.

 


CEVAP VER